Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Remiza OSP Branków, Branków
Parsley: Przypisałem do obiektu.
Dom nr 7, ul. Klimasa Czesława, ks., Wrocław
pavelo: Dzisiaj tj. 19.04 rozpoczęło się wyburzanie budynków. Ciekawe, co tu powstanie...?
ul. 1 Maja, Kowary
chrzan233: Tak, myślę, że taki był zamiar kol. ASL. Poczekajmy na odpowiedź.
Krzyże pokutne - Wiry, Wiry
Danuta B.: W podwrocławskim Turowie kolejny taki krzyż, choć już nie pokutny . No to mamy robotę przy odkręcaniu przypisań.
Zdjęcia niezidentyfikowane (Miłków), Miłków
chrzan233: Zawęziłem, chociaż ostatnia cyfra dość mało czytelna.
Kościół św. Michała Archanioła, Wiry
Jan Feliks Tomczyk: To nie są krzyże pokutne! Ściany szczytowe wiejskich kościołów w średniowieczu bardzo często wieńczono kamiennymi krzyżami, i były to "zwykłe" obiekty podkreślające sakralny charakter budynku. Pierwsze z brzegu przykłady śląskich świątyń na których zachowały się do dziś to kościoły w Mościsku i Grzędach. Inną kwestią jest to, że nawet stojące na ziemi monolityczne krzyże kamienne z okresu średniowiecza ...

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Parsley
Parsley
mietok
Danuta B.
Parsley
Parsley
Popski
Mmaciek
Alistair
Alistair
kitapczy
TW40
Hellrid
Hellrid
TW40
pavelo
TW40
kitapczy
TW40
Wolwro
Wolwro

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Szwajcaria Lwówecka
Autor: maras°, Data dodania: 2015-04-24 09:55:54, Aktualizacja: 2017-04-04 08:47:20, Odsłon: 1768

Jest to grupa piaskowcowych form skalnych (250-260 m npm)

Szwajcaria Lwówecka. Jest to grupa piaskowcowych form skalnych (250-260 m npm), wznoszących się nad głęboko wciętą doliną Srebrnej, największa poza Górami Stołowymi na terenie całych Sudetów. Ciekawe formy – baszty i mury, ambony i półki skalne, szczeliny i jaskinie szczelinowe oraz malownicze labirynty o wysokości 30 - 40 m powstały tu w wyniku intensywnych procesów wietrzeniowych piaskowców triasowych (230 mln lat) oraz szarych piaskowców kredowych (100 mln lat). Ze względu na swe wysokie walory przyrodniczo – krajoznawcze oraz geomorfologiczne, przed wojną teren Szwajcarii Lwóweckiej otoczony był ochroną prawną (1927), jako rezerwat przyrody. Dla niegdysiejszych mieszkańców Lwówka Śląskiego było to ulubione miejsce spacerowe, odwiedzane licznie przez wędrowców, z kompleksem gastronomiczno – hotelowym (restauracja „Buchholz” na wzgórzu oraz hotel-restauracja „Löwenberger Schweiz” u podnóża, przy drodze na Mojesz, Jelenią Górę), z platformą widokową usytuowaną w kierunku na Karkonosze i Pogórze Izerskie (Złoty Widok, Goldene Aussicht), wyposażone w stopnie z poręczami, barierki ochronne, tablice informacyjne etc. etc. Szwajcaria Lwówecka znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Niektóre ze skał oraz miejsc posiadały swoje nazwy własne, np. Rübezahlfelsen, Rübezahlhalle, czy też Nasekönig.

http://chodzezkijami.pl/system/files/1642/original/Szwajcaria%20Lw%C3%B3wecka.pdf?1370508975


/ / / /