Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 5403411

Potok Czerwony Strumień

czes. Červený potok, niem. Rothflössel 
Potok górski w Sudetach Środkowych na południowej granicy z Czechami w Górach Bystrzyckich, w woj. dolnośląskim.

Górski potok o długości około 7 km, należący do zlewiska Morza Północnego, lewy dopływ Dzikiej Orlicy. Źródła położone na wysokości około 706 m n.p.m., na południowo-zachodnim zboczu góry Kamyk w Górach Bystrzyckich na północny zachód od miejscowości Kamieńczyk. Potok w górnym biegu spływa płytką, szeroką doliną przez wyludnioną wieś Czerwony Strumień. W dolnym biegu potok płynie częściowo ...
Potok górski w Sudetach Środkowych na południowej granicy z Czechami w Górach Bystrzyckich, w woj. dolnośląskim.

Górski potok o długości około 7 km, należący do zlewiska Morza Północnego, lewy dopływ Dzikiej Orlicy. Źródła położone na wysokości około 706 m n.p.m., na południowo-zachodnim zboczu góry Kamyk w Górach Bystrzyckich na północny zachód od miejscowości Kamieńczyk. Potok w górnym biegu spływa płytką, szeroką doliną przez wyludnioną wieś Czerwony Strumień. W dolnym biegu potok płynie częściowo lasem w kierunku Lesicy, gdzie wpada do Dzikiej Orlicy na poziomie 510 m n.p.m. (w tym właśnie miejscu odbijającej od granicy).

Koryto potoku w dolnym biegu kamieniste z małymi progami skalnym. Potok od źródła do ujścia płynie w kierunku północno-zachodnim, przez większą część biegu potoku przebiega na nim granica z Czechami. Jest to potok górski zbierający wody z południowo-zachodnich i północno-wschodnich zboczy doliny, położonej w południowo-wschodniej części Gór Bystrzyckich. Potok nieuregulowany, o wartkim prądzie wody. W okresach wzmożonych opadów i wiosennych roztopów nie stwarza zagrożenia powodziowego.

Za
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 2014-01-01
    komentarze: 1
    Mostek albo to co z niego pozostało i figura św Jana.
  • Data: 2014-08-13
    komentarze: 0
    Wieś Czerwony Strumień zawdzięczała swoją nazwę wodom przepływającego ...