Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Dawne obiekty fabryki
 
 
 
 
  ID: 535388

Wielkopolsko-Lubuskie Zakłady Przemysłu Cukierniczego Goplana (dawne)

Fabryka sukna (dawna), Wielkopolsko-Lubuskie Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Dąbrówka"Status
Istnieje częściowo
 
W końcu lat 60. XIX wieku Fryderyk Förster (junior) postanowił wzmocnić fortunę rodziny zbudowaną przez ojca i założył instytucję kredytową pod nazwą Dolnośląski Związek Finansowy w Zielonej Górze. Jedna z jego inicjatyw polegała na próbie wsparcia rzemiosła sukienniczego, tak by mogło konkurować z przemysłem. Nakłonił on rzemieślników do utworzenia dwóch fabryk w formie otwartych spółek handlowych: w Zielonej Górze Fabryki Związkowej Fallier i Co. z kapitałem zakładowym 500 tys. talarów, a w Sulechowie ...
W końcu lat 60. XIX wieku Fryderyk Förster (junior) postanowił wzmocnić fortunę rodziny zbudowaną przez ojca i założył instytucję kredytową pod nazwą Dolnośląski Związek Finansowy w Zielonej Górze. Jedna z jego inicjatyw polegała na próbie wsparcia rzemiosła sukienniczego, tak by mogło konkurować z przemysłem. Nakłonił on rzemieślników do utworzenia dwóch fabryk w formie otwartych spółek handlowych: w Zielonej Górze Fabryki Związkowej Fallier i Co. z kapitałem zakładowym 500 tys. talarów, a w Sulechowie Sulechowskiej Fabryki Związkowej z kapitałem zakładowym 250 tys. talarów.
W myśl idei Fritza Förstera fabryki te miały gromadzić małych fabrykantów sukna poprzez umożliwianie im dzierżawy fabrycznych powierzchni produkcyjnych zaopatrzonych w mechaniczne krosna i siłę parową. W rzeczywistości obydwa zakłady były silnie uzależnione od fabryki sukna Försterów, z którą kooperowały. Rozpoczęte przedsięwzięcie rozwijało się pomyślnie do 1873 roku, kiedy to wystąpił w Niemczech poważny kryzys gospodarczy, a Dolnośląski Związek Finansowy stał się niewypłacalny i zbankrutował. Fabryki związkowe popadły w trudności gospodarcze. Zakład w Zielonej Górze przejęli z czasem Anglicy: Oldroyd i Blakeley, a należące do Harrera i Kuckuka zakłady w Sulechowie przejął zielonogórski kupiec i przemysłowiec Carl Eichmann, który na początku lat 80. XIX wieku przeniósł się do Sulechowa. Za:
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1909
  komentarze: 2
  Przejazd ułanów 10 Regimentu przez miasto
 • Data: 1910-1930
  komentarze: 3
  Fabryka sukna Eichmanna w Sulechowie.
 • Data: 1930-1945
  komentarze: 0
  Sulechów - ul PCK
 • Data: 2008-12-30
  komentarze: 0
  Ul. PCK, widok na byłą fabrykę Goplana
 • Data: 2009-01
  komentarze: 0
  Sulechów - Fabryka słodkości Goplana widok od strony zachodniej.
 • Data: 2009-01
  komentarze: 0
  Sulechów - Fabryka słodkości Goplana widok od strony południowej.
 • Data: 2015-07
  komentarze: 1
  Ulica PCK w Sulechowie. Po lewej dworzec autobusowy, w oddali ...
 • Data: 2020-08
  komentarze: 0
  Dawna Goplana w Sulechowie, przy ul. PCK nr 49. Ostatnie zdjęcie ...