Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
ul. Bolesława Chrobrego, Gniezno
moose: Uzupełniona.
Przystanek kolejowy Bielany Wrocławskie, ul. Dworcowa, Bielany Wrocławskie
Kubek Elektrowóz: Ciekawa lampa nad wejściem, oprawa świetlówkowa.
Marszowice
maras: Ok.
Kolumna Maryjna, Tarnów
dariuszfaranciszek: Zdjęcia figury są historyczne - był okres gdy nie było jej wcale (pusta kolumna ...
Stacja kolejowa Wałbrzych Główny, Wałbrzych
Danuta B.: Przesadnie udramatyzowane niebo odwraca uwagę od tematu zdjęcia.
Kościół polskokatolicki Podwyższenia Krzyża Świętego, pl. Morawskiego Franciszka, Tarnów
dariuszfaranciszek: Jest obiekt - p.s. proszę o sprawdzenie lokalizacji - przypisałem pl Franciszka Morawskiego , bo taki adres ma parafia polsko-katolicka a Wikipedia podaje ul. Bernardyńska 24 - ? - stan ob. budynku

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

FM
dariuszfaranciszek
Karol Gryfino
Popski
dariuszfaranciszek
Popski
foxi
Popski
FM
Popski
bungulator
McAron
FM
FM
Popski
FM
Popski
FM
McAron
Rob G.
McAron

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Historia wiatraka w Duchowie
Autor: Dawid Galus°, Data dodania: 2015-02-14 20:48:13, Aktualizacja: 2015-02-14 20:48:13, Odsłon: 3948

Wiatrak Bronisław

Przed wjazdem od strony Milicza znajduje się drewniany wiatrak koźlak zbudowany 1671 roku, na niewielkim wzniesieniu. Jest to drewniany wiatrak o konstrukcji ryglowej, podbity od zewnątrz deskami. Jest to koźlak z czterołopatowymi śmigłami, scianą przednią i o dachu dwuspadowym, podbity gątami. Wiatrak koźlak posiadał trzy kondygnacje: kondygnacja dolna była wyłączona z użytkowania, ponieważ była zajęta przez konstrukcję kozła. Na kondygnacji środkowej i górnej odbywała się produkcja mąki. Mechanizm mielący zboże, a więc złożenie kamieni młyńskich, znajdował się na trzeciej kondygnacji. Napęd urządzeń młyńskich odbywał się za pomocą drewnianego wału skrzydłowego i osadzonego na nim koła palecznego. Koło paleczne było zazębione z mniejszym kołem zębatym. Wszystkie mechanizmy i przekładnie wykonane były z elementów drewnianych łączonych ze sobę bez użycia stali. Wracając do naszego wiatraka Bronisława, był sprawny jeszcze po wojnie, jednak z biegiem tat zaczął popadać w ruinę. Na szczęście mieszkańcy Duchowa na czele z panią sołtys, opracowując wraz z gminą Milicz i Fundacją Doliny Baryczy plan odnowy miejscowości, dostrzegli potrzebę ocalenia tego niezwykłego zabytku. W wiatraku tym możemy zobaczyć kozioł,czyli wielką drewnianą konstrukcję, stanowiącą część ruchomą wiatraka. Na drugi poziom wchodzi się drewnianymi schodkami na zewnątrz. W środku znajdują się drewniane urządzenia, w dużej części oryginalne. Wiatrak został odrestaurowany w roku 2010 w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dla działania Odnowa i rozwój wsi.

Wiatrak można zwiedzać za darmo w każdą sobotę i niedzielę od godziny 13.00 do 17.00. Chętni do zwiedzania w tygodniu mogą dzwonić pod numer telefonu 667 587 267. Miłośnicy młynarstwa po obejrzeniu wiatraka mogą posilić slę w restauracji "W Starym Młynie", mieszczącej się w budynku młyna w Niesułowicach, wsi odległej od Duchowa o około 5 kilometrów.


/ / / /