Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
rondo Praw Kobiet, Wałbrzych
heck: Jak twierdził Alfred Stieglitz - chmury także zawierają spory ładunek emocji :-)
Śnieżka (1603 m n.p.m.), Karpacz
jawc - Administrator: Gratulacje! Gdyby nie wystawały wierzchołki zabudowań, byłoby pewnie nieco trudniej :-)
Autostrada A18 (w przebudowie)
Franz Maurer: Faktycznie są zdjęcia z budowy węzła Krzyżowa! Widać dokładnie jak to kiedyś wyglądało. Dziękuję za informację :) Teraz już mi się wszystko wyjaśniło. Również Twoja rekonstrukcja oryginalnej wizji Niemców dotycząca węzła jest bardzo ciekawa Jeździłem tamtędy kiedyś na Niemcy fajnie powspominać.
Willa nr 164, ul. Andersa Władysława, gen., Wałbrzych
RafalSzz: W budynku mieścił się internat oraz przedszkole, w tej części po prawej stronie była część z kuchną.
Potok Wilczka w Międzygórzu, Międzygórze
wito: Widok w stronę wodospadu.
Potok Wilczka w Międzygórzu, Międzygórze
wito: W lewo zapora, w prawo zapora p-rumoszowa.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

tomimaki
panAeL
tomimaki
panAeL
panAeL
Rob G.
Rob G.
Rob G.
McAron
Rob G.
McAron
Rob G.
McAron
McAron
McAron
Rob G.
Rob G.
panAeL
panAeL
McAron
McAron

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Historia wiatraka w Duchowie
Autor: Dawid Galus°, Data dodania: 2015-02-14 20:48:13, Aktualizacja: 2015-02-14 20:48:13, Odsłon: 3786

Wiatrak Bronisław

Przed wjazdem od strony Milicza znajduje się drewniany wiatrak koźlak zbudowany 1671 roku, na niewielkim wzniesieniu. Jest to drewniany wiatrak o konstrukcji ryglowej, podbity od zewnątrz deskami. Jest to koźlak z czterołopatowymi śmigłami, scianą przednią i o dachu dwuspadowym, podbity gątami. Wiatrak koźlak posiadał trzy kondygnacje: kondygnacja dolna była wyłączona z użytkowania, ponieważ była zajęta przez konstrukcję kozła. Na kondygnacji środkowej i górnej odbywała się produkcja mąki. Mechanizm mielący zboże, a więc złożenie kamieni młyńskich, znajdował się na trzeciej kondygnacji. Napęd urządzeń młyńskich odbywał się za pomocą drewnianego wału skrzydłowego i osadzonego na nim koła palecznego. Koło paleczne było zazębione z mniejszym kołem zębatym. Wszystkie mechanizmy i przekładnie wykonane były z elementów drewnianych łączonych ze sobę bez użycia stali. Wracając do naszego wiatraka Bronisława, był sprawny jeszcze po wojnie, jednak z biegiem tat zaczął popadać w ruinę. Na szczęście mieszkańcy Duchowa na czele z panią sołtys, opracowując wraz z gminą Milicz i Fundacją Doliny Baryczy plan odnowy miejscowości, dostrzegli potrzebę ocalenia tego niezwykłego zabytku. W wiatraku tym możemy zobaczyć kozioł,czyli wielką drewnianą konstrukcję, stanowiącą część ruchomą wiatraka. Na drugi poziom wchodzi się drewnianymi schodkami na zewnątrz. W środku znajdują się drewniane urządzenia, w dużej części oryginalne. Wiatrak został odrestaurowany w roku 2010 w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dla działania Odnowa i rozwój wsi.

Wiatrak można zwiedzać za darmo w każdą sobotę i niedzielę od godziny 13.00 do 17.00. Chętni do zwiedzania w tygodniu mogą dzwonić pod numer telefonu 667 587 267. Miłośnicy młynarstwa po obejrzeniu wiatraka mogą posilić slę w restauracji "W Starym Młynie", mieszczącej się w budynku młyna w Niesułowicach, wsi odległej od Duchowa o około 5 kilometrów.


/ / / /