Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Widoki z masztu Stacji Bazowej Telefonii Komórkowej, Podgórzyn
górski: Na trawniku nad Jelczem to są koleiny po jakimś weekendowym szaleństwie. Tor tramwajowy był od logo w prawym dolnym narożniku fotki, łukiem jak asfalt, przed hotelem mijanka i przystanek, dalej przez most z żółtym busem i w kierunku Skałki.
Jednostka wojskowa nr 3182 (dawna), al. Rzeczypospolitej, Legnica
maras - Administrator: Zmieniłem datowanie.
Zdjęcia niezidentyfikowane - Wrocław, Wrocław
MacGyver_74: Może to pomoże: ;)
Wytwórnia Części Zamiennych (dawna), ul. Żołnierska, Podgórzyn
górski: Zakład później nazywał się BESTER. Część przy moście to był stary zakład, a nowy przy dzisiejszej ul. Spacerowej.
Dom nr 40, Słotwina
Kanonier.DSW: Super :) Później to będzie sklep A.Leuchtmanna, vide kartki
ul. Grapowa Wilhelma, Wrocław
maras - Administrator: Witaj! Wszystkie dodane zdjęcia miały za duży rozmiar, ponad 4000px na dłuższym boku. U nas pożądaną wielkością dla zdjęć współczesnych jest 1400-1600px na dłuższym boku, a krótszy taki jaki wyjdzie. Pozmniejszałem wszystkie fotografie. Prośba abyś na przyszłość dodawał zdjęcia w wymiarach zgodnie z naszymi zasadami i regulaminem. Pozdrawiam :)

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

maras - Administrator
Alistair
Tony
Petroniusz (admin)
Petroniusz (admin)
maras - Administrator
Zbigniew Franczukowski (bynio)
maras - Administrator
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Kosa25
t.ziemlicki@wp.pl
Zbigniew Franczukowski (bynio)
MacGyver_74
dasio1974
maras - Administrator
maras - Administrator
Petroniusz (admin)
Alistair
stap

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Pozdrowienia z Lądka-Zdroju
Autor: Zbigniew Franczukowski (bynio)°, Data dodania: 2015-02-09 20:11:59, Aktualizacja: 2015-02-09 20:15:16, Odsłon: 2147

Pomiędzy czternastu zdrojowiskami prowincyi Szląskiej Landek albo Lądek tak pod względem czarującego położenia, jako też i wspaniałych zakładów leczniczych, wreszcie pod względem wygody, pożytku, rozrywek i przyjemności dla chorych, niezaprzeczenie pierwsze zajmuje miejsce.

Tymi słowy dr Aleksander Ostrowicz w 1881 r. opowiadał o Lądku-Zdroju. A oto i pocztówka z 1901 r., wydana przez Lithographie und Verlag Theodor Drescher, w humorystyczny sposób reklamująca atrakcje uzdrowiska i okolic.

 

Zdjęcie nr 

W kolejności od lewej strony:

  • „Express” do Lądka-Zdroju przez dolinę Białej Lądeckiej; o „zawrotnej” prędkości pociągu świadczą biegnące za ostatnim wagonem dwa uwiązane pieski.
  • Maria, Marie, Marianca i Mariechen w kolejce do „Zdroju Marii” („Marienbad” ob. Zdrój Wojciech), najbardziej charakterystycznego budynku uzdrowiska.
  • Turysta spoglądający przez lunetę ze Skalnego Zębu (Achillesfelsen) w Stołowych Skałach (Schollenstein), jednej z największych atrakcji krajoznawczych tej części Sudetów.
  • Kuracjusz idący zażyć kąpieli w termie siarczkowej zatyka nos, bowiem wydzielający się tutaj siarkowodór ma zapach zgniłych jaj.
  • Romantyczny park z „Leśną świątynią” („Waldtempel”) i wielką fontanną był ulubionym zakątkiem uzdrowiska i miejscem schadzek zakochanych, czego symbolem są przebite strzałą dwa płonące serca.
  • Jeżeli „Germański Zdrój” („Germanenbad”) to i rudowłoso-rudobrody starożytny Germanin w kąpieli – tak reklamował się Zakład Wodoleczniczy w Stójkowie (Olbersdorf).
  • Prócz bagaży z napisem „szczęśliwej podróży” i parasolek, kuracjusze przywożą ze sobą również kije golfowe; nie brakuje tu także przejezdnych i turystów.
  • Mężczyzna w cylindrze, spacerujący z butami w ręku, propaguje system leczniczy księdza Kneippa polegający m.in. na polewaniu ciała zimną wodą, chodzeniu boso po mokrej trawie i brodzeniu w wodzie.

 


/ / /
zonia | 2015-02-10 18:05:38
Piękne!