Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Zakład produkcyjny Sabaj System, ul. Domagały Mariana, Kraków
Mmaciek - Administrator: Trochę małe to zdjęcie, możesz podmienić na większe (jeśli takie masz?). Preferujemy rozmiar 1400 px na dłuższym boku.
Kozanów
Wolwro: Blok można przypisać do Kozanowskiej 95-117. Tablica jeszcze istnieje
Zdjęcia niezidentyfikowane, Bielsko-Biała
Kosa25: W sieci piszą, że jest to ulica 3 Maja- może pozwoli to jakoś zawęzić obszar poszukiwań.
Perony i torowiska stacji Kłodzko Główne, Kłodzko
phantasma1958: O ile pamiętam taszczyłem ze sobą statyw :)
Perony i torowiska stacji Kłodzko Główne, Kłodzko
górski: Niestety funkcjonują utytułowani projektanci, sprawni fizycznie lecz o małym rozumku i zerowej wyobraźni. Tacy dopóki nie wylądują na wózku, to nie ogarną świata ludzi z ograniczeniami ruchowymi. Wstyd, bo to nie jest jednostkowy przypadek.
Zdjęcia niezidentyfikowane (Czerniawa-Zdrój), Świeradów-Zdrój
Tado: Dziś ul. Sanatoryjna - patrz, znacznik, dawna mapa.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
t.ziemlicki@wp.pl
t.ziemlicki@wp.pl
maras - Administrator
krzych[k]
Michał
Michał
Michał
Michał
Michał
Michał
Michał
stap
Michał
t.ziemlicki@wp.pl
rok - Administrator
rok - Administrator
FM
Petroniusz (admin)
phantasma1958

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Pozdrowienia z Lądka-Zdroju
Autor: Zbigniew Franczukowski (bynio)°, Data dodania: 2015-02-09 20:11:59, Aktualizacja: 2015-02-09 20:15:16, Odsłon: 2188

Pomiędzy czternastu zdrojowiskami prowincyi Szląskiej Landek albo Lądek tak pod względem czarującego położenia, jako też i wspaniałych zakładów leczniczych, wreszcie pod względem wygody, pożytku, rozrywek i przyjemności dla chorych, niezaprzeczenie pierwsze zajmuje miejsce.

Tymi słowy dr Aleksander Ostrowicz w 1881 r. opowiadał o Lądku-Zdroju. A oto i pocztówka z 1901 r., wydana przez Lithographie und Verlag Theodor Drescher, w humorystyczny sposób reklamująca atrakcje uzdrowiska i okolic.

 

Zdjęcie nr 

W kolejności od lewej strony:

  • „Express” do Lądka-Zdroju przez dolinę Białej Lądeckiej; o „zawrotnej” prędkości pociągu świadczą biegnące za ostatnim wagonem dwa uwiązane pieski.
  • Maria, Marie, Marianca i Mariechen w kolejce do „Zdroju Marii” („Marienbad” ob. Zdrój Wojciech), najbardziej charakterystycznego budynku uzdrowiska.
  • Turysta spoglądający przez lunetę ze Skalnego Zębu (Achillesfelsen) w Stołowych Skałach (Schollenstein), jednej z największych atrakcji krajoznawczych tej części Sudetów.
  • Kuracjusz idący zażyć kąpieli w termie siarczkowej zatyka nos, bowiem wydzielający się tutaj siarkowodór ma zapach zgniłych jaj.
  • Romantyczny park z „Leśną świątynią” („Waldtempel”) i wielką fontanną był ulubionym zakątkiem uzdrowiska i miejscem schadzek zakochanych, czego symbolem są przebite strzałą dwa płonące serca.
  • Jeżeli „Germański Zdrój” („Germanenbad”) to i rudowłoso-rudobrody starożytny Germanin w kąpieli – tak reklamował się Zakład Wodoleczniczy w Stójkowie (Olbersdorf).
  • Prócz bagaży z napisem „szczęśliwej podróży” i parasolek, kuracjusze przywożą ze sobą również kije golfowe; nie brakuje tu także przejezdnych i turystów.
  • Mężczyzna w cylindrze, spacerujący z butami w ręku, propaguje system leczniczy księdza Kneippa polegający m.in. na polewaniu ciała zimną wodą, chodzeniu boso po mokrej trawie i brodzeniu w wodzie.

 


/ / /
zonia | 2015-02-10 18:05:38
Piękne!