Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Baszta Tkaczy
40
 
Dom Kata (dawne więzienie miejskie)
17
 
 
 
 
  ID: 522086

Mury obronneStatus
Istnieje częściowo
 
Warto zobaczyć
* Dom Kata przy ul. Grotgerra - największy zachowany fragment murów
* Fragment murów przy ul. Królowej Jadwigi
* Fragment murów przy dawnym młynie (ul. Chmielna)
Opis zabytku
Mury obronne w Chojnowie najprawdopodobniej powstały w połowie XIV w. Do ich budowy posłużyły kamienie bazaltowe wydobywane w kamieniołomie znajdującym się w południowo-wschodniej części miasta (obecnie Morskie Oko). Linia pierścienia murów wzmocniona była basztami oraz bastejami. Chroniona była także głęboką ...
Warto zobaczyć
* Dom Kata przy ul. Grotgerra - największy zachowany fragment murów
* Fragment murów przy ul. Królowej Jadwigi
* Fragment murów przy dawnym młynie (ul. Chmielna)
Opis zabytku
Mury obronne w Chojnowie najprawdopodobniej powstały w połowie XIV w. Do ich budowy posłużyły kamienie bazaltowe wydobywane w kamieniołomie znajdującym się w południowo-wschodniej części miasta (obecnie Morskie Oko). Linia pierścienia murów wzmocniona była basztami oraz bastejami. Chroniona była także głęboką fosą, wypełnioną wodą ze Skory i Młynówki.
Do miasta w owym czasie można było dostać się tylko przez dwie bramy miejskie: Górną – Bolesławiecką i Dolną – Legnicką oraz dwie furty: Południową – Łaziebną i Północną, które pełniły funkcje gospodarcze.
Bramy miejskie posiadały wysokie wieże oraz przedbramia z małymi basztami, których funkcją była obrona przed przejściem przez fosę.
W linię obronną murów w XIV w. wkomponowany został także Zamek, broniący miasto w południowo-zachodnim narożniku.
Fortyfikacje miejskie w połowie XV w. poddano remontowi, wzmacniając ich obronność poprzez dobudowanie cylindrycznych występów, umożliwiających obronę flankową (tj. boczne rażenie nieprzyjaciela, który próbował zbliżyć się do murów miasta).
Z braku środków na modernizację murów w XVI w. straciły one swoje pierwotne przeznaczenie obronne, na poczet zabezpieczenia mieszkańców przed rabusiami i włóczęgami.

Po pożarze miasta w 1767 r. rozebrano część murów (do wysokości 4 m), a materiał z nich posłużył na budowę domów dla pogorzelców. Rok później rozebrano także Bramę Legnicką. Zasypano również fosę okalającą miasto. Prawie sto lat później bo w roku 1867 r. zburzono Bramę Bolesławiecką.
Do dnia dzisiejszego zachowały się nieliczne fragmenty fortyfikacji miejskiej. Najokazalszy z nich stanowi Baszta Tkaczy oraz zachowany w swej pierwotnej wysokości fragment murów połączonych z „Domem Kata”.

Godnym odwiedzenia jest też fragment murów mieszczących się przy ul. Królowej Jadwigi (tuż obok boiska szkolnego Gimnazjum nr 2) oraz kilkunastometrowy odcinek muru w obrębie dawnego młyna przy ul. Chmielnej. Mur ten jest pozostałością rozbudowy fortyfikacji miejskich w połowie XIV w.
Opracowanie Fiolinea
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1969-1971
  komentarze: 1
  Fragment średniowiecznych murów obronnych w północno-wschodnim ...
 • Data: 2010-07-17
  komentarze: 0
  Pewna część ogrodzenia jest chyba pozostałością murów obronnych ...
 • Data: 2010-07-17
  komentarze: 1
  Po dziurze można stwierdzić masywność i grubość muru. Podejrzewam, ...
 • Data: 2018-09-30
  komentarze: 2
  Wbudowany w mury obronne Dom kata w Chojnowie.