Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na szczycie Ślęży. Pierwotna kaplica powstała na ruinach zamku już w XVI wieku. W latach 1698-1702 zbudowano murowaną kaplicę, fundowaną przez opata Jana Sieverta. Była to jedno nawowa budowla z otwartymi gankami arkadowymi po bokach.Wschodnia fasada zwieńczona była trójkątnym szczytem ze spływami. W roku 1822 dobudowano galerię widokową. W nocy z 4 na 5 czerwca 1834 roku świątynia spłonęła.Projekt nowego kościoła sporządzony został już w latach 1837-38 ...
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na szczycie Ślęży. Pierwotna kaplica powstała na ruinach zamku już w XVI wieku. W latach 1698-1702 zbudowano murowaną kaplicę, fundowaną przez opata Jana Sieverta. Była to jedno nawowa budowla z otwartymi gankami arkadowymi po bokach.Wschodnia fasada zwieńczona była trójkątnym szczytem ze spływami. W roku 1822 dobudowano galerię widokową. W nocy z 4 na 5 czerwca 1834 roku świątynia spłonęła.Projekt nowego kościoła sporządzony został już w latach 1837-38 przez Karola F.Schinkla. Nie przyjęto go jednak do realizacji. Dzięki staraniom nadleśniczego von Pannewitza i przy poparciu kardynała Diepenbrocka oraz nadprezydenta prowincji śląskiej barona von Schleinitza odbudowę kościoła podjęto w 1851 roku.Neoromańską świątynię z salowym wnętrzem, drewnianym stropem i kwadratową wieżyczką zaprojektował Antoni Gericke.Do budowy wykorzystano części starych murów ocalałe z pożaru elementy kamieniarskie.15 sierpnia 1852 roku kościół został poświęcony, a papież Pius IX przesłał mu niewielki obraz Matki Boskiej. W 1901 roku wieży dodano żelazną galeryjkę widokową. W trakcie remontu w 1929 roku wymieniono więźbę dachową, odnowiono okna oraz wykonano betonowe przypory. W 1949 roku część północnej ściany strawił pożar. Prace zabezpieczające przeprowadzono w 1953 roku, a w latach 60-tych świątynię odremontowano i ponownie poświęcono.
Murowany zamek powstał prawdopodobnie dopiero po roku 1343, kiedy to bracia Bolko II Mały i Henryk, książęta świdniccy nabyli od Mikołaja Małego, księcia ziębickiego okręg Sobótki (z Górą Ślężą) za cenę 1000 grzywien srebra. W roku 1353 Bolko II przekazał zamek królowi czeskiemu Karolowi IV Luksemburskiemu. W czasie wojen husyckich zamek stał się okresowo siedzibą husytów, następnie rozbójników. Został zniszczony przez mieszczan świdnickich i wrocławskich. W roku 1543 zawaliła się zachowana do tej pory wieża. Zamku nie odbudowano nigdy - na części jego fundamentów, wzniesiono w latach 1698-1702 barokowy kościół. Obecna świątynia na szczycie Ślęży pochodzi z połowy XIX wieku. Wzniesiono ją w miejscu poprzedniej, która spłonęła od uderzenia pioruna w roku 1834.
Show more
Show less