Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 520564

Pomnik - samolot MIG-21M (dawny) 
Samolot o numerze fabrycznym 961813, stoi przy stacji benzynowej na ulicy Niepodległości (pomiędzy dzielnicami Centrum i Słupiec). Wylicytował go pewien „biznesmen” podczas aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Wrocławiu w styczniu 2000 roku. Niestety, „szczęśliwy” nabywca odrzutowca nie wywiązał się z zapłacenia należności. Jak powiedział Jurek Owsiak - "niespodzianka" na taką skalę finansową i medialną, która zdarzyła się podczas ósmego finału WOŚP, jest pierwszą ...
Samolot o numerze fabrycznym 961813, stoi przy stacji benzynowej na ulicy Niepodległości (pomiędzy dzielnicami Centrum i Słupiec). Wylicytował go pewien „biznesmen” podczas aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Wrocławiu w styczniu 2000 roku. Niestety, „szczęśliwy” nabywca odrzutowca nie wywiązał się z zapłacenia należności. Jak powiedział Jurek Owsiak - "niespodzianka" na taką skalę finansową i medialną, która zdarzyła się podczas ósmego finału WOŚP, jest pierwszą w historii całej akcji. Pan Owsiak jak wiele innych osób, spodziewało się, że miasto będzie chciało tę akcję powtórzyć. Jednak Nowa Ruda zachowała się inaczej i mieszkańcy jej zaczęli zbierać pieniądze potrzebne do wykupienia MIG-a. W końcu samolot wykupiony został przez wrocławską firmę ochroniarską Asco i najważniejszym punktem "Wielkiego, żółtego, odrzutowego heppeningu" (tak nazwano całe przedsięwzięcie) było uroczyste przekazanie dla Nowej Rudy sławnego już w całym kraju "Miga".
MIG-21 (ros. - МиГ-21) jest jednym z najbardziej udanych i rozpowszechnionych lekkich myśliwców na świecie skonstruowany w biurze konstrukcyjnym MiG przez Artioma Mikojana i Michaiła Guriewicza w ZSRR. Oblatany w 1956 samolot ze skrzydłami w układzie delty, przekracza podwójną prędkość dźwięku. Ze względu na swoją sylwetkę dorobił się wśród pilotów nazwy „ołówek”. Pozostawał on w produkcji przez długi czas, a przez ponad 3 dekady był podstawowym samolotem myśliwskim w Polsce. Definitywnie wycofany z eksploatacji w polskich Siłach Powietrznych z końcem 2003 roku.
MiG-21M (typy 88/96/96A) - wersja eksportowa z działkiem GSz-23 z silnikiem R-11F2S-300 i radarem RP-21.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 2007
  komentarze: 6
  MIG-21M w Nowej Rudzie
 • Data: 2007
  komentarze: 0
  MIG-21M w Nowej Rudzie.
 • Data: 2007-07
  komentarze: 0
  MIG-21M w Nowej Rudzie.
 • Data: 2008-02-27
  komentarze: 1
  Pomnikowy odrzutowiec jeszcze częściowo ogrodzony, z powiększeniem ...
 • Data: 2014-06-27
  komentarze: 0
  MIG 21 M wylicytowany podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ...
 • Data: 2014-08-17
  komentarze: 0
  Pomnik - samolot MIG-21M przed stacją benzynową Orlen w Nowej ...