Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 514924

Fabryka tektury BEMA

Holzstoff u. Pappenfabrik Marienthal, Marienthal-Werke Mauer, Fabryka Płyt Filtracyjnych FILTR 
Przed wojną zakłady Marienthal-Werke specjalizowały się w produkcji tzw. wafli - kartonowych podstawek pod piwa i napoje.

Proces produkcji tektury polega na mieszaniu makulatury z wodą w dużych kadziach zwanych hydropulperami. Na dnie hydropulperów znajdują się noże, podobne do tych jakie są w domowych mikserach, blenderach itp, są oczywiście dużo większe. Wypełnioną w połowie kadź dopełnia się makulaturą i mieli, w zależności od twardości surowca od 30 minut do godziny. Do produkcji nie stosuje ...
Przed wojną zakłady Marienthal-Werke specjalizowały się w produkcji tzw. wafli - kartonowych podstawek pod piwa i napoje.

Proces produkcji tektury polega na mieszaniu makulatury z wodą w dużych kadziach zwanych hydropulperami. Na dnie hydropulperów znajdują się noże, podobne do tych jakie są w domowych mikserach, blenderach itp, są oczywiście dużo większe. Wypełnioną w połowie kadź dopełnia się makulaturą i mieli, w zależności od twardości surowca od 30 minut do godziny. Do produkcji nie stosuje się klejów, substancji wiążących ani żadnych innych środków chemicznych.

Tak przygotowana masa jest przelewana rurociągami do hali produkcyjnej, skąd w odpowiednich proporcjach z wodą jest serwowana na maszyny zwane tekturówkami (patrz zdjęcia). Bieżąca obsługa tych maszyn polega na nieustannym utrzymywaniu równowagi wody i masy, oraz obsłudze serwisowej maszyny polegającej na czyszczeniu kanałów natryskowych odpowiedzialnych za czystość wałów na których obraca się filc. Rozłożona płasko masa jest nawijana na ostatni największy wal zdawczy, czyli ten z którego pobiera się gotowe, mokre tekturowe arkusze. Tak powstałe arkusze tektury układane są na paletach i wywożone do suszarni.

Praca suszarni polega na podwieszaniu każdego arkusza z osobna w suchym, przewiewnym pomieszczeniu. Wiszą tam tak długo, aż będą całkowicie suche. Po wyschnięciu są kalandrownie, czyli przepuszczane przez urządzenie przypominające magiel gdzie stają się równe po deformującym procesie suszenia. Ostatnia fazą produkcji jest przycinanie arkuszy do wymaganego formatu przy pomocy gilotyny hydraulicznej.

Fabryka produkuje tekturę litą stosowaną w meblarstwie oraz do tzw. opakowań ciężkich. Produkowana tektura może mieć grubość od 1,0 do 3,5mm, a jej gramatura od 1000 do 2500g/m2. Tektura z Pilchowic charakteryzuje się nieprzeciętnymi parametrami. Układ włókien tworzy swego rodzaju siatkę wzmacniającą, a odpowiedni długotrwały proces suszenia i kalandrowania zapewnia małą nasiąkliwość wody zapobiegając deformacji w procesie magazynowania oraz na wyrobach gotowych. Szczególnie doceniana przez producentów mebli i stelażów tapicerowanych jest możliwość wyginania tektury z każdego boku w różne strony i nieprzeciętna wytrzymałość na zrywanie. Produkowana w Pilchowicach tektura jest wykonana w 100% z makulatury pochodzącej z odzysku i może ponownie zostać w całości poddana recyklingowi.

Firma posiada jedyny w Polsce park maszynowy umożliwiający produkcję płyt filtracyjnych, wyjątkowo chłonnych płyt do produkcji zapachów samochodowych (tzw. choinek), a także kartonu i papieru czerpanego. Istniejący w firmie unikalny automat czerpalny pozwala na formowanie płyt filtracyjnych dokładnie według pierwszych wskazówek ojca papiernictwa Tsai-Lun z 105 r. n.e. Zanurzanie koszy formierskich w masie papierniczej zapewnia produkowanym płytom bezkierunkowość włókien, co ma korzystny wpływ na proces filtrowania różnego rodzaju płynów.

(moose)
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1928
  komentarze: 0
  Holzstoff und Papenfabrik "Marienthal" obecnie Fabryka Płyt Filtracyjnych ...
 • Data: 1936
  komentarze: 0
  Reklama zakładu
 • Data: 2006-04-15
  komentarze: 6
  holender
 • Data: 2006-07
  komentarze: 0
  Przedwojenne budynki fabryki tektury. Od tylnej strony zauważyłam ...
 • Data: 2006-07
  komentarze: 0
  Przedwojenne budynki fabryki tektury. Do roku ok. 1996 zakład ...
 • Data: 2006-07
  komentarze: 0
  Przedwojenne budynki fabryki tektury. Od tylnej strony (w głębi ...
 • Data: 2006-07
  komentarze: 1
  Mała elektrownia wodna jest własnością prywatną, ale nie ma nic ...
 • Data: 2015-08-16
  komentarze: 0
  Fabryka Tektury w Pilchowicach.
 • Data: 2015-08-16
  komentarze: 0
  Pilchowice - Fabryka Tektury.
 • Data: 2017-08-20
  komentarze: 0
  Pilchowice - Fabryka Tektury.

Fabryka tektury BEMA na innych fotografiach
 • 1930 - 1940