Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Budowa ścieżki historycznej wokół twierdzy, Kłodzko
Stan: To pierwsza, nieszablonowa panorama Kłodzka. Trochę kontrastu dodaj Zbyszku w tej serii zdjęć.
Kościół św. Jacka, ul. Nadbrzeżna, Legnica
Iras (Legzol): Nie tylko mosty są "dziwne". Nikt z "ważnych" nie wpadł na pomysł nadawania nazw mostom. Za to polne drogi dumnie nazywamy ulicami :)
Podgórze
heck: Bardzo mocno otoczenie pasuje mi na ogród hotelu "Gasthof zur Gebirgsbahn" gęste ,naturalne ogrodzenie z drzewek i krzewów
Dom nr 6, ul. Ludowa, Bielawa
maras - Administrator: Hmm, skoro tak, to założę źródło prywatne np. "Zbiory prywatne Konrad Kuś" (lub inna propozycja) i te wszystkie fotografie przeniesiemy do tego nowego źródła. Nie jest naszą winą ani intencją aby ktokolwiek poczuł się niemiło. Kolega SyG dodał te cenne fotografie w dobrej wierze, bo są one wspaniałym dokumentem minionej epoki. Mam nadzieję, że w ten sposób w jakimś stopniu wyprostujemy ta niekomfortową ...
Zdjęcia niezidentyfikowane Malczyce, Malczyce
maras - Administrator: Słuszna propozycja - obiekt założony, zdjęcia przeniesione :)
Fontanna Neptuna, pl. Rynek, Legnica
SyG: Widząc to zdjęcie rozumiem Niemców, którzy mają dwa określenia dla takich placów; Markt i Ring. My, słowa targowisko nie użyjemy, nawet widząc takie jak tu, urozmaicenie Rynku.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

maras - Administrator
Mmaciek - Administrator
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
t.ziemlicki@wp.pl
Mmaciek - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
t.ziemlicki@wp.pl
rok - Administrator
rok - Administrator
rok - Administrator
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
t.ziemlicki@wp.pl
t.ziemlicki@wp.pl

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Ośrodek dla sierot z Korei
Autor: bonczek/hydroforgroup/°, Data dodania: 2009-12-07 23:07:39, Aktualizacja: 2009-12-07 23:07:39, Odsłon: 2323

Mało znana historia
Wszystko zaczęło się w dniu 31 maja 1951 roku, kiedy to północno-koreański minister kultury i propagandy Cho Czon Suk w swoim przemówieniu zwrócił się do krajów obozu socjalistycznego z prośbą o pomoc dla koreańskich dzieci w tym w szczególności sierot. Do Polski największa grupa w liczbie 1270 osób dotarła na Dolny Śląsk w 1953 roku, już po zakończeniu wojny. Docelowym miejscem stała się miejscowość Płakowice koło Lwówka Śląskiego.
Zdjęcie nr 1

Priorytetowe znaczenie miał fakt, że wieś leżała z dala od szlaków drogowych i kolejowych i była wtedy mało znana i uczęszczana. Dla koreańskich dzieci przeznaczono poniemiecki kompleks szpitala psychiatrycznego. W sumie było to 13 domów dziecka, szpital dziecięcy, ambulatorium, budynki dyrekcji, księgowość, magazyny, stołówki i mieszkania oraz naturalnie szkoła.
Zdjęcie nr 2

Obsługa ze strony polskiej obejmowała 600 osób (kucharki, sprzątaczki, nauczyciele, wychowawcy, lekarze, pielęgniarki). Dzieci z Korei pochodziły z rejonów po obu stronach granicznego, 38 równoleżnika. Akcja z dziećmi z Korei trwała przez 6 lat by nagle zakończyć się w 1959 roku. W tym czasie dzieci były pod stałą opieką koreańskich wychowawców dbających o ich ideologiczny kręgosłup.
Zdjęcie nr 3

Do dziś są osoby w KRLD władające językiem polskim, którego nauczyły się u nas na Dolnym Śląsku, w tym sam szef Towarzystwa Przyjaciół Polski w Korei. Jedna z dziewczynek, która zmarła w Polsce pochowana jest na wrocławskim cmentarzu Osobowickim.
b/h2009 na podst."Sieroty Koreańskie" Jolanta Krysowata "Karta" 42/2004

/ / / / / 4 /
/ / / /