Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Zdjęcia niezidentyfikowane (Sosnówka), Sosnówka
marker ABC: Willa wchodząca w skład założenia osiedlowego Villenkolonie Bad Anna Höhe wg projektu architekta Wilhelma Kiehnela. Obecnie ul.Liczyrzepy nr 85 .
Kopalnia węgla brunatnego TURÓW, Bogatynia
tadpole: 1945 - praca wre.
Budynek nr 9-9a, pl. Rynek, Sobótka
maras - Administrator: Ok. Brawo!
Dom nr 26, ul. Świdnicka, Sobótka
maras - Administrator: !!
Mapy i plany - Świdnica, Świdnica
sawa: A) Rynek, ratusz;........B) Kościół pw. św. Stanisława i św. Wacława, plac Jana Pawła II;........C) Klasztor franciszkanów z kościołem pw. NMP. Klasztor i kościół znajdowały się przy ulicy Franciszkańskiej;........D) Klasztor dominikanów z kościołem pw. Św. Krzyża. Klasztor i kościół znajdowały się przy ulicy Różanej w miejscu gdzie obecnie stoją budynki Aresztu Śledczego z końca XIX wieku;........E) ...

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Popski
FM
Popski
Popski
FM
FM
FM
FM
Popski
Popski
maras - Administrator
Popski
Popski
Popski
Wolwro
Maciej P.
rok - Administrator
rok - Administrator
rok - Administrator
Karol Gryfino
Karol Gryfino

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Główna krzyżówka w Słupcu (dzielnica Nowej Rudy)
Autor: Mikrob°, Data dodania: 2008-05-14 13:51:13, Aktualizacja: 2008-05-14 13:51:13, Odsłon: 3999

Skrzyżowanie ulic: Słupieckiej, Kłodzkiej, Radkowskiej i Eugeniusza Kwiatkowskiego to główne skrzyżowanie dróg przelotowych w dzielnicy Słupiec miasta Nowej Rudy.
Skrzyżowanie ulic: Słupieckiej, Kłodzkiej, Radkowskiej i Eugeniusza Kwiatkowskiego to główne skrzyżowanie dróg przelotowych w dzielnicy Słupiec miasta Nowej Rudy. Słupiec to mała mieścina, więc tego typu skrzyżowań nie ma w niej więcej. Także mówiąc w Słupcu "krzyżówka" nie trzeba już nic więcej tłumaczyć gdzie i co. Historia jej liczona jest w setkach lat. Z moich rozważań wynika, że na samym początku jej istnienia główną ulicą była obecna ulica Radkowska, która jest jedną z najstarszych ulic w miejscowości i chyba uruchomienie kopalnii oraz być może połączenie Słupca w 1973 r. z Nową Rudą przyczyniło się, że głównymi ulicami stały się obecne: Słupiecka i Kłodzka. W roku 1997 zainstalowano tutaj sygnalizację świetlną. W tym samym okresie „Krzyżówka” gościła kolarski Wyścig Pokoju jadący przez Słupiec po raz drugi w historii. Jednym ze znanych miejscowym obiektów na krzyżówce w Słupcu jest tzw. "giedek".
Zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 2


Jego potoczna nazwa wzięła się ze skrótu GDK czyli Górniczy Dom Kultury. Obecnie jest on filią MOK czyli Miejskiego Ośrodka Kultury. Wybudowano go na miejscu gospody ze stacją Shell widocznej na poniższym zdjęciu:
Zdjęcie nr 3
Zdjęcie nr 4


Właściwie oprócz zainstalowania sygnalizacji świetlnej oraz wybudowania „giedeku” na „słupieckiej krzyżówce od bardzo, bardzo dawna za wiele się nie zmieniło co widzimy porównując dwa powyższe zdjęcia.

Na rogu ulicy Słupieckiej z Radkowską istnieje kawałek zabudowy szeregowej co jest architektoniczną rzadkością w Słupcu.
Zdjęcie nr 5
Równie skromne kawałki zabudowy szeregowej istnieją tylko w okolicach kościoła św. Katarzyny. A jakby zapytać o knajpę "Centralna" też każdy ze "słupczan" trafnie ją zlokalizuje.
Zdjęcie nr 6
Na uwagę zasługuje również stary, wysoki i rozłożysty dąb, który jesienią bombarduje przechodniów i samochody nie tylko żołędziami ale również konarami w czasie silniejszych wichur.
Zdjęcie nr 7
Zdjęcie nr 8


Na szczęście zasłużone już drzewo uznano za pomnik przyrody i jest nie do ruszenia, oprócz oczywiście zagrażających ludziom gałęzi. Ale jak na razie z tego powodu nikt większych obrażeń nie odniósł. Następnym obiektem naturalnym na "słupieckiej krzyżówce" jest potok Dzik. Ciągnie on się wzdłuż ulicy E. Kwiatkowskiego i Radkowskiegj przecinając ul. Kłodzką, na której wybudowano nad potokiem most.
Zdjęcie nr 9
Godnym poświęcenia uwagi pomikiem przy skrzyżowaniu, o którym mowa, jest figura Najświętszej Marii Panny stojący obok wspomnianego starego dębu, a właściwie pod jego koroną.Zdjęcie nr 10
Zdjęcie nr 11

Napis na cokole pomnika brzmi: "Maryjo bądź nam obroną".
Ze skrzyżowania można jechać w kierunkach: Kłodzka (ul. Kłodzką), Wałbrzycha przez Nową Rudę (ul. Słupiecką), Ścinawki Śrd., a potem do Radkowa ( ul. Radkowską) i Dzierżoniowa przez Dzikowiec (ul. E. Kwiatkowskiego).


Mikrob


/ / / /
/ / / / /
/ / / / /
/ / / / /
/ / / / /
MT | 2008-05-14 20:39:15
Bardzo dobrze, moje wyrazy uznania:-) Przypisz jeszcze tylko ten artykuł do ulic tworzących to skrzyżowanie, a Ja usuwam tą dyskusje pod tamtym zdjęciem jako nieaktualną.
Mikrob | 2008-05-14 22:14:08
Ok... dzięki. Jęszcze nie do końca artykuł skńczony jeżeli chodzi o zdjęcia, a i moze coś dopiszę. Ale mam pytanie techniczne: jak zrobic aby grupa zdjęć była w jednej lini wycentrowana?
Siloy | 2008-05-15 08:36:47
Poprawiłem te zdjęcia, możesz podejżeć w edycji artykułu jak to jest zrobione ;)
Mikrob | 2008-05-15 09:20:00
Dzięki ... wszystko jasne :-)
Stan | 2020-04-17 21:53:38
Z powojennych nazw ulic można odnotować Janka Krasickiego i Hankę Sawicką (od "krzyżówki" w prawo i w lewo).