Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Zdjęcia lotnicze, Kożuchów
Intelekt: Czy są gdzieś dostępne zdjęcia lotnicze Kożuchowa (Freystadt) sprzed 1945 roku? Bardziej niż o pocztówki (jak to zdjęcie powyżej) chodzi mi o fotografie wykonane do celów kartograficznych, np. fotograficzna wersja Messtischblatt: Czytałem kiedyś, że w latach '40 XX wieku każdy Messtischblatt posiadał ...
Budynek nr 4, ul. Jacka, św., Opole
kitapczy: Sądząc po metalowym ogrodzeniu pozostałością po zabudowaniach dawnej cementowni może może być również brama wjazdowa obecnego warsztatu samochodowego przy ul. Struga 18. ...
Kościół św. Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście, Warszawa
moose (administrator): Ten półprofil wygląda bardzo dobrze, ta fotka en face rzeczywiście rozmydliła się po korekcie.
Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica, ul. Struga Andrzeja, Opole
kitapczy: Dnia 28 lipca 1950 roku Zjednoczenie Fabryk Cementu „Centrocement” w Sosnowcu przekazało dyrekcji Cementowni „Miasto - Opole” decyzję o rozpoczęciu budowy szkoły. Miała to być pierwsza nowo wybudowana szkoła zawodowa na Śląsku Opolskim. Na miejsce inwestycji wskazano tereny przy ul. Odskok 16 (dziś ul. Struga), po pierwszej w Opolu cementowni „Grundmann”, uruchomionej w 1887 roku, zlikwidowanej w latach ...
Zdjęcia niezidentyfikowane (Wrocław), Wrocław
tadpole: Po co to "co zwykle" ? No, ale pewnie nie zwrociles uwagi.
Przedmioty z Obernigk (tabliczki, napisy, itp), Oborniki Śląskie
Maciej S.: Czas na odpowiedź bo widzę że zagadka trochę się przeciągnęła ;-) <br> Möbeltisch <br> lerei <br> Wilhelm Kessel <br> Manufactura będąca w tym miejscu robiła meble z drewna dlatego potem za PRL-u i trochę jeszcze była tu stolarnia. <br>Syn przedwojennego właściciela w 2008 roku miał 88 lat.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

jawc - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
Wolwro
Rigo.
Rigo.
Rigo.
maras - Administrator
Rigo.
Rigo.
Rigo.
maras - Administrator
maras - Administrator
Rigo.
maras - Administrator
Rigo.
Rigo.
Tony
Rigo.
t.ziemlicki@wp.pl
t.ziemlicki@wp.pl

Ostatnio wyszukiwane hasła

sokoliki, Zakrzow, różanka kaczorów, ekonomiczny wrocław, renoma, legenda, SILBITZ, pisz kościół, szklarska Sonnenrose, Gozdnica, wroc, wroc j, Rzymówka, wrocław ofiar detale, Wrocław buczacka, Bolesławiec, wrocław oławska, Markusz, wrocław oławska detale, wrocław krzysztofa 1, gołdap, kowary zamkowa, jelenia góra sudecka, Iława, magistracki, Ratuszowa, Bogatynia cmentarz, Wrocław raki, pawłowice, Muchobór w, Muchobór wielki, leon, Kierzno, Jeglinnen, 1938–1945 Wagenau, Nowa Wieś, zielona podgórna, Tomislaw, Bieniec, pisz n, lubasz, kłodzko strzelnica garnizonowa, suszka, Felsbaude, durr, oława, Platanowa Gubin, mosty pomorskie, Główna Wrocław, wrocław pralnia, wrocław statek, tykocin, Margoniner See, wrocław, Scharnhorststrasse, wrocław, Scharnhorst-Strasse, Ostróda, karpniki, warszawa zoo, wrocław popielskiego, Szwajcarka, kętrzyn, nysa prudnicka, hofmann, hoffmann, grossen, wrocław krzemieniecka, ZBIGNIEW NOWAK, piaskowa góra, ohlauer 47, kaiser, Krebs see, środa śląska kajaki, kościół kędzierzyn koźle, lwówek, kaiser cafe, Schloppe, kolanowice, głebock, wrocław Piłsudskiego detale, wrocław detale, sukiennice krak, żabia ścieżka wrocław, bystrz, wieruszów, Vorwärts, Nieder-Gräditz, Kreisau, brunies, racławice, wzg, szczawno zdrój, park rusinowa, forteczna wałbrzych, pałac górków poznan, warszawa krakow, kosciół i poznan, kolek, kosciół dominikański poznan, Stary Zdrój Dworzec, kazimierz, mysłakowice

 
 
 
 
Silena
Autor: Adrian S. - Administrator°, Data dodania: 2008-04-24 22:12:50, Aktualizacja: 2008-04-24 22:12:50, Odsłon: 3405

Krótki opis stanu dzisiejszego.

I stało się - 22 kwietnia około godziny 20 zawaliła się część hali Sileny. Wiadomość obiegła całą Polskę - podobno pod gruzami mogli znajdywać się ludzie. Osoba zgłaszająca słyszała stuki młotków, a potem wielki huk (zawalenie). Wiadomość obiegła Świebodzice bardzo szybko i przed bramą na ulicy Strzegomskiej pomimo deszczu przyszło sporo mieszkańców miasta.

Co mogło być powodem? Wiadomo na 100%, że złomiarze wyciągneli stalowe filary podtrzymujące stropy. Według mnie drugim powodem był deszcz, który w tym dniu padał od samego rana. To wszystko złożyło się właśnie na zawalenie się tej części hali, naruszając resztę. Druga część hali wisi na włosku - wygląda na to, że w ciągu kilku dni posypią się ostatnie piętra. Przypominam, że podłoga na ostatnim piętrze - mimo, że była z betonu - uginała się pod stopami. Brak okien spowodował ciągłe zalewanie ostatniego piętra hali.

Mimo tego wydarzenia, o którym słychać było w całej Polsce, nic się na terenie zakładu nie zmieniło. Dlaczego?

Przed zawaleniem od 2007 roku nie było żadnych problemów z wejściem na teren Sileny. Już wtedy złomiarze pracowali ciągle i zostały pocięte maszyny. Ochroniarze ostatecznie opuścili teren zakładu we wrześniu 2006 roku. Przed zawaleniem w tym roku w halach nie pozostało się nic ciekawego - z wyjątkiem dokumentów zakładowych, ładnych kolumn i jednego malowidła w jednym z pomieszczeń. Widać było pozostałość po łazienkach, pomieszczeniach dla kierowników, miejsca w których stały maszyny czy też dziury w podłodze, które z najwyższego piętra prowadziły aż do parteru. W oknach przeważnie brakowało szyb. Można jeszcze się było natknąć na gotowy len, a pojemników na ten wyrób było najwięcej. W najlepszej kondycji jest komin i budynek obok - z powodu sieci komórkowej, która zamontowała tam czujniki ruchu, złomiarze boją się cokolwiek z tych budowli ruszać.

Co będzie dalej? Zastępca burmistrza Ireneusz Zyska na dzisiejszej (24 kwietnia) sesji Rady Miasta powiedział, że mimo najszczerszych chęci niestety nie może nic zrobić. Jest to własność prywatna, więc jakiekolwiek działania jak na przykład wyburzenie muru od strony ulicy fabrycznej zostanie uznane za zniszczenie własności prywatnej i właściciel z pewnością wykorzystałby sytuację na zyskanie pieniędzy, pozywając miasto do sądu. Jedyne co miasto może zrobić, to otaśmowanie terenu i umieszczeniu tabliczek o zakazie wstępu - niestety, to nic nie da.

Fotografie:Zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 2
Zdjęcie nr 3

Zdjęcie nr 4
Zdjęcie nr 5
Zdjęcie nr 6

Zdjęcie nr 7
Zdjęcie nr 8
Zdjęcie nr 9

Zdjęcia: www.dolny.slask.org.pl

/ / /
/ / / / / 17 /
Adrian S. - Administrator | 2008-04-25 14:30:21
Dziękuję adminom za poprawienie wyświetlania się zdjęć.
trojek | 2021-01-11 15:14:28
Dodatkowy problem Sileny, polegał tez na tym że, przed sprzedażą, silena była podzielona na działki, w taki sposób, że granica działek była w kilku miejscach, przeprowadzona przez sam środek budynków.