Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Budowa ścieżki historycznej wokół twierdzy, Kłodzko
Stan: To pierwsza, nieszablonowa panorama Kłodzka. Trochę kontrastu dodaj Zbyszku w tej serii zdjęć.
Kościół św. Jacka, ul. Nadbrzeżna, Legnica
Iras (Legzol): Nie tylko mosty są "dziwne". Nikt z "ważnych" nie wpadł na pomysł nadawania nazw mostom. Za to polne drogi dumnie nazywamy ulicami :)
Podgórze
heck: Bardzo mocno otoczenie pasuje mi na ogród hotelu "Gasthof zur Gebirgsbahn" gęste ,naturalne ogrodzenie z drzewek i krzewów
Dom nr 6, ul. Ludowa, Bielawa
maras - Administrator: Hmm, skoro tak, to założę źródło prywatne np. "Zbiory prywatne Konrad Kuś" (lub inna propozycja) i te wszystkie fotografie przeniesiemy do tego nowego źródła. Nie jest naszą winą ani intencją aby ktokolwiek poczuł się niemiło. Kolega SyG dodał te cenne fotografie w dobrej wierze, bo są one wspaniałym dokumentem minionej epoki. Mam nadzieję, że w ten sposób w jakimś stopniu wyprostujemy ta niekomfortową ...
Zdjęcia niezidentyfikowane Malczyce, Malczyce
maras - Administrator: Słuszna propozycja - obiekt założony, zdjęcia przeniesione :)
Fontanna Neptuna, pl. Rynek, Legnica
SyG: Widząc to zdjęcie rozumiem Niemców, którzy mają dwa określenia dla takich placów; Markt i Ring. My, słowa targowisko nie użyjemy, nawet widząc takie jak tu, urozmaicenie Rynku.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

maras - Administrator
Mmaciek - Administrator
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
t.ziemlicki@wp.pl
Mmaciek - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
t.ziemlicki@wp.pl
rok - Administrator
rok - Administrator
rok - Administrator
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
t.ziemlicki@wp.pl
t.ziemlicki@wp.pl

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Zegar na Ratuszu
Autor: bonczek/hydroforgroup/°, Data dodania: 2006-03-29 14:05:18, Aktualizacja: 2006-03-29 14:05:18, Odsłon: 3050

1362
Pierwszy raz w historii pojawia się zegar na ratuszu w pismie z 1362 roku, w którym to wrocławski mistrz kowalski Petzold zobowiązuje się do doglądania zegara aż do smierci. Kolejka wzmianka pojawia sie w 1368 w dokumencie umowy pomiedzy mistrzem slusarskim Swelbelem a przedstawicielami miasta Opawy. W dokumencie tym odwołują się do wrocławskiego zegara jako wzorca przyszłego w Opawie. Dokładnie było to 19 III 1368 roku a data ta do dziś widnieje na dzwonie wrocławskiego ratusza. W 1550 roku na krótko pojawił sie zegar nad wejściem do Piwnicy Świdnickiej by w 1558 roku zostać przeniesionym do komory podatkowej Ratusza. Tam był obecny do 1779 r. W 1558 roku Rada Miejska Wrocławia rozpoczęła starania o budowę nowego zegara na wiezy ratuszowej. Zagościł on na wiezy prawdopodobnie w 1569 roku kiedy to wybudowano specjalną budę w której wykuto cztery wskazówki dla czterech tarcz zegarowych. Całość prac montażowych zakończono 3 VII 1569 r. W 1580 roku dokonano przeróbki zegara tak by z czasu włoskiego 24 godzinnego dopasowac go do systemu półzegara czyli 2 x 12 h.
Przeróbki zakończono 14 VII 1569 roku o czym uroczyscie poinformowano mieszkańców miasta z ambony Św. Elżbiety. Do 1627 roku zegar sprawował się bez zarzutu. 27 II 1627 roku został uszkodzony przez wichurę szalejąca nad miastem i wymagał naprawy. Do XVIII wieku zegar funkcjonował bez większych przygód aż do 1756 roku kiedy to urząd miejskiego zegarmistrza objął Johann Friedrich Schoepke. Zajął się z racji urzędu remontami i konserwacją zegara wymieniając poszczególne elementy i zuzyte podzespoły. W 1780 roku pałeczkę przejął Conrad Josias Panckow, który obiął schede po Schoepke i rozpoczął "walkę" z zegarem, który notorycznie spieszył się o 30 min (1795) powodując dezorganizacje w mieście. Rada Miejska powołała komisję i zadecydowała po ekspertyzach, że nalezy wybudować nowy zegar miejski. Ekspertami, którzy zadecydowali o budowie nowego zegara byli mistrzowie zegarmistrzowscy Joachim AugustBanck oraz Friederik Wiesener. Posmieci Panckowa w 1799 roku zegarmistrzem miejskim został Johann Gotlieb Klose, który w 1800 roku zaprezentował nowy projekt zegara ratuszowego i przewidywany czas realizacji na 1801 r. Komisja zatwierdziła projekt do realizacji 13 XII 1800 roku i sumę 200 talarów na jego budowę.
Zdjęcie nr 1

Na mechanizmie zegarowym pojawił się napis : "Johann Gotlieb Klose Senior in Breslau 1801". Zegar nie chodził prawidłowo i dopiero po regulacji dokonananej przez nastepnego miejskiego zegarmistrza Checinskiego w 1815 roku zaczął pracowac prawidłowo. Kolejne remonty i modernizacje przeprowadzano w 1888 (zmiana napędu wskazówki przez Augusta Winklera), w 1939 nareperowano niedziałająca kulę księżyca oraz dokonano renowacji wskazówek i zmiany symboli z wici rośłinnych na symbole pól roku na tarczy zegara.
Po 1945 roku zegarem opiekował się zegarmistrz miejski Sladek. Pierwsza powazniejsza i tragiczna bo zakończona śmiercią podczas pracy naprawa miała miejsce w 1967 roku. Jej autorem był zegarmistrz Henryk Fuchs, który podczas prac spadł 30 VII 1967 roku z windy wiezowej i zmarł w wyniku obrażeń. Od 1967 do 1972 zegar nie był remontowany. W 1972 Cech Rzemiosł Metalowych zasponsorował remont zegara. Prace wykonała Pracownia Konserwacji zabytków wraz z Pafawagiem oraz Spółdzielnią Metalowo-Elektryczną we Wrocławiu. Ostatecznie zegar uruchomiono 25 IV 1976 roku. Także i w tym wypadku był to remont śmiercią okupiony, albowiem podczas prac konserwatorskich zmarł M. Prychan zegarmistrz je prowadzący.
I to tyle w skrócie z histori zegara ratuszowego a własciwie zegarów.
Zdjęcie nr 2

bonczek/hydroforgroup/2006 - na podstawie art."Tajemnice wrocławskiego zegara ratuszowego" M. Batycki, R. Sachs opublikowanego w "Kalendarz Wrocławski 1995"

/ / / / /