Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Rogówek
Alistair: Nie dodajemy skanów z takimi "ozdobnikami" Skan poprawiłem i dostosowałem wielkość. Zapoznaj się z regulaminem
Euro 2012 we Wrocławiu, Wrocław
krzych[k]: Przy okazji mozna dodać tu: .
Zdjęcia niezidentyfikowane (Lubań), Lubań
Tomen: Na pewno nie jest to 1945 więc górne datowanie można poprawić na 1944 rok.
ul. 1 Maja, Kowary
MacGyver_74: Jak dla mnie wszystkie z tej poprawionej serii do usunięcia. Jeżeli mamy dokumentować stan faktyczny, to nie możemy bazować na widzi mi się AI. Pomijam już fakt użycia (w większości przypadków) zdjęć dodanych przez nieżyjących już kolegów i to bez podania pierwotnie dodających... Wszystkie poddaję pod głosowanie.
2018 - 2019 Przebudowa wiaduktu (Bardzka / Buforowa), Wrocław
Tomen: Ponawiam prośbę o o zmianę nazwy obiektu z przebudowa na budowa oraz utworzenie osobnego obiektu dla nowo wybudowanego wiaduktu. To są dwa zupełnie osobne wiadukty. Przykład wiadukt Grabiszyńska - Wysoka, gdzie są oddzielne obiekty dla wiaduktu starego i nowego
Pomnik techniki - Belka Gerbera (fragment), Opole
Zdzisław K.: Za pomnikiem kontenery standardu Innofreight używane do wożenia koksu do pieca w Eisenhüttenstadt należącego do ArcelorMittal.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Alistair
MacGyver_74
Hellrid
Rob G.
atom
Rob G.
Alistair
atom
atom
atom
atom
atom
atom
atom
LukaszGrzelik
atom
atom
atom
atom
atom
atom

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim
Autor: Thor°, Data dodania: 2006-01-30 00:23:49, Aktualizacja: 2022-04-24 15:35:44, Odsłon: 4465

Okruch historii przed zbrojną wyprawą ... ;)

Istnieje pogląd, że zamek został zbudowany za czasów księcia świdnicko – jaworskiego Bolka I Surowego. Brak jednak na to dowodów. Badania najstarszych partii murów zamku wysokiego wskazują, że zbudowano go raczej w czasach księcia Bernarda i księcia Bolka II Małego.
R.M. łuczyński wskazuje na pierwszy dokument wspominający o zamku, pochodzący z 1315 r. (kiedy to Bolko II miał co najwyżej 6 lat). Zgodnie z nim, funkcję burgrabiego pełnił wówczas Kylian von Haugwitz.
Po śmierci księcia w roku 1368, zamek należał do wdowy, księżnej Agnieszki. Gdy i ona zmarła w 1392 r. , założenie przeszło w ręce królów czeskich.
Potem siedziały tu różne rody rycerskie, które w XV w. często trudniły się rozbojem, jako że był to czas niepokojów związanych z wojnami husyckimi (1419 – 1434).
Kompleks zamkowy składał się wówczas z murów obwodowych na planie wieloboku, zaopatrzonych w blankowanie i chodnik w swej górnej partii, niedużej czworokątnej wieży połączonej z murami, dwóch budynków dostawionych do południowego odcinka murów, oraz wieży bramnej w narożniku południowo – zachodnim. Na dziedzińcu znajdowała się cysterna na wodę wydrążona w skale. Prawdopodobnie od strony zachodniej znajdowało się gospodarcze przedzamcze.

Zdjęcie nr 1



W tym okresie, jednym z właścicieli był rycerz Nicol von der Rybnicz, który kupił warownię od swojego zięcia Buschke von Mollheim. Jeszcze w tym samym roku przekazał ja wnukowi.
W latach 1443 – 1450 odnotowano tu kolejnego (być może) właściciela, rycerza - rozbójnika, który również pisał się Buschke Mühlheim.

W latach 1466 – 1535 zamkiem władała rodzina von Czettritz.
Potem Hermann von Czettritz sprzedał dobra Christophowi I von Hoberg. Wdowa po nim, Euphemia, sprzedała z kolei zamek Matthiasowi von Logau, staroście księstwa świdnicko – jaworskiego. Było to w roku 1545.

Już od początku XVI w. zamek był przebudowywany, o czym świadczy data 1502 na jednym z portali. Zakres tych prac nie jest jednak znany.
W okresie między 1545 a 1587 powstała zabudowa wokół dziedzińca, długie przejście bramne oraz zewnętrzna brama zaopatrzona w mieszkalne piętro. Rozbudowę tę przypisuje się Matthiasowi von Logau oraz jego synom – Georgowi i Kasparowi (nota bene, biskupowi wrocławskiemu i śląskiemu staroście generalnemu).
W tym czasie powstała również ośmiokątna nadbudowa wieży oraz attyki nad zewnętrznymi elewacjami skrzydeł mieszkalnych. Zamek wysoki otrzymał dodatkowy pierścień murów z bastejami. W części północno – zachodniej powstał późnorenesansowy budynek ze słynną dzisiaj dekoracją sgraffitową wokół portalu i okien.

Zdjęcie nr 2
Zdjęcie nr 3
 



W 1600 r. formalnym właścicielem założenia został cesarz Rudolf II, ale ten już nieco wcześniej nadał je hospodarowi mołdawskiemu Michałowi Walecznemu za jego udział w wojnie z Turcją po stronie Habsburgów. Prawdopodobnie nowy właściciel nawet nie zdążył zobaczyć swoich nowych posiadłości ...
W latach 1602 – 1605 zamek należał do cesarskiego radcy dworu Bernharda barona von Fünfkirchen, a przez kolejne 2 lata do Georga von Kuhl.
20 kwietnia 1607 r. nowym właścicielem został Johann Georg hrabia von Hohenzollern – Sigmaringen. Nie należał on jednak do panującej ówcześnie linii królewskiej.
Hrabia był żonaty z Leonorą von Schaffgotsch. Ich córka Anna wyszła za Moritza Augusta barona von Rochow i wniosła mu zamek w wianie.

W czasie wojny trzydziestoletniej zamek został zdobyty przez Szwedów, którzy doprowadzili go do upadku. W efekcie został on opuszczony, chociaż Anna nadal była prawną właścicielką.
Po śmierci barona Moritza Augusta, Anna wyszła w 1659 r. za Christopha von Hochberg z Roztoki.
W 1679 r. nowym właścicielem Grodna został Georg Gottfried baron von Eben. Po nim, 17 kwietnia 1717 r., dobra odziedziczyła córka – Anna Eleonore już wtedy wdowa po Gotthardzie Friedrichu von Reibnitz.
W międzyczasie, w roku 1689, od uderzenia pioruna spłonął renesansowy hełm wieży.
W 1720 r. Anna Eleonore sprzedała Grodno Alexandrowi Ludwigowi hrabiemu von Winterfeld.

Od 5 lutego 1722 r. kolejnym panem na zamku został Paul von Reibnitz, jednak niedługo było mu cieszyć się majątkiem. Wkrótce bowiem zmarł. Wdowa po nim wyszła za hrabiego von Nostitz, a jej dwaj synowie z pierwszego małżeństwa rządzili w Grodnie do 1753 (lub 1754) r., kiedy to sprzedali go rodzinie von Lieres z Wilkowa.
W kolejnych latach panami Grodna była prawdopodobnie rodzina von Zedlitz.
Mimo to, w 1774 r. zamek został opuszczony. Jedynie w budynku bramnym pozostały mieszkania dla służby.
16 września 1789 r. osunęło się częściowo południowe skrzydło górnego zamku i południowa ściana dziedzińca, na którym w 1818, co warto wspomnieć, wystąpił śląski poeta Karl von Holtei.

Mimo zniszczeń, 18 września 1823 r., zamek nabył profesor, a jednocześnie pastor, Johann Gustav Gottlieb Büsching, który rozpoczął prace remontowo – zabezpieczające. Wprawdzie uratowało to zamek przed całkowitym zniszczeniem, ale jednocześnie wiele wykonanych robót nie dało efektów zgodnych z dawnym wyglądem.
Od 1824 r. odbudowę prowadził mistrz budowlany Schlosser z Walimia.

Zdjęcie nr 4
Zdjęcie nr 5
Zdjęcie nr 6
Zdjęcie nr 7

Zdjęcie nr 8
Zdjęcie nr 9
Zdjęcie nr 10



Profesor zmarł w 1829 r. , a jego spadkobiercy sprzedali zamek 28 marca 1840 r. Friedrichowi hrabiemu von Burghaus.
W 1855 r. zamek był już ruiną. Mimo to, kupiła go baronowa Emilie von Zedlitz und Neukirch z domu von Arnim z Czarnego Boru.

Renowację kontynuowano w latach 1868 – 1869 oraz pod koniec XIX w. Zmieniły one całkowicie przedzamcze, ale jednocześnie przywróciły niektórym fragmentom zamku charakter gotycki. Powstała też nowa basteja z attyką przy budynku bramnym.
Baronowa przekazała zamek w spadku swojemu najmłodszemu synowi, Maxowi Ferdinandowi hrabiemu von Zedlitzund Neukirch, staroście i królewskiemu szmbelanowi.
Tenże, w maju 1888 r., założył tu fideikomis.

W 1904 r. przeprowadzono konserwację dekoracji sgraffitowych i w części zamku urządzono schronisko z gospodą. Założyciel – Hans Robert baron von Zedlitz, prowadzący dalszą renowację, korzystał z rad eksperta od rekonstrukcji średniowiecznych warowni, profesora Bodo Ebhardta.

Zdjęcie nr 11
Zdjęcie nr 12
Zdjęcie nr 13
 

Zdjęcie nr 14
Zdjęcie nr 15
 



Udostępniony już w XIX w. do zwiedzania zamek przyciągał wielu turystów, w tym znamienitych wówczas gości. Do księgi pamiątkowej wpisywali się m.in. książęta, pisarze i poeci a także goście z Ameryki i Anglii. 22 sierpnia 1822 r. wpisu dokonali m.in. Antoni, Elżbieta, Władysław i Bogusław Radziwiłłowie.

Zdjęcie nr 16
Zdjęcie nr 17
Zdjęcie nr 18
Zdjęcie nr 19



W rękach rodziny von Zedlitz dobra pozostały do końca II wojny światowej.
Jednak w 1945 r. tutejsze zbiory muzealne, w tym gobeliny, meble, obrazy i fragmenty dawnego uzbrojenia zostały rozgrabione.

Zdjęcie nr 20
Zdjęcie nr 21
Zdjęcie nr 22
Zdjęcie nr 23



Prace konserwatorskie kontynuowano po II wojnie światowej w latach 1958 – 1959, oraz w 1975 r.
Obecnie w zamku mieści się Regionalne Muzeum PTTK Zamek „Grodno”, istniejące od 1965 r.

Zdjęcie nr 24
Zdjęcie nr 25
Zdjęcie nr 26
Zdjęcie nr 27

Zdjęcie nr 28
Zdjęcie nr 29
Zdjęcie nr 30
Zdjęcie nr 31




Źródła :
1. R.M. łuczyński – artykuł „Zamek nad jeziorem”. Miesięcznik SUDETY, nr 5/38 2004.
2. L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm – „Leksykon zamków w Polsce”. Wydawnictwo ARKADY. Warszawa 2001.

 


Stare widoczki : kate16, ropucha, Scarlett, bonczek, pako45, pol, ragnar, krzysiek/heidelberg, Sławek D., Yahoo, thor
Zdjęcia współczesne : hs, Neo[EZN], thor
Opracowanie : thor / wroclaw.dolny.slask.pl

 


/ / / /
U.N. | 2006-01-30 11:12:12
Pięknie Thorze, dołączyłam jeszcze 3 archiwalne zdjęcia do obiektu.
Thor | 2006-01-30 20:57:59
Dzięki :) Powalczyłem z tematem, jako że warto znać historię miejsca najazdu ;) Zdjęcia, które wrzuciłaś są super :) Zastanawiam sie nad dodaniem ich do tekstu, ale wszystkich sie nie da, bo sie w końcu literki rozjadą ;) Na szczęście obfitość zdjęć jest wyłącznie zaletą. Zainteresowanych odsyłam do całej galerii zamku
roman swist | 2008-11-24 10:37:29
Kilka wiadomości nt. małżonek J.G. H-S.Pierwszą żoną J.G., była Eleonora von Promnitz ( jej matka Urszula pochodzila z rodu von Schaffgotsch).Eleonora ur. 28 wrześ. 1576r., zm.19 grud. 1611r.Ślub z J.G. zawarla 29 maj. 1906r.Drugą żoną J.G., ( ślub 18 lut. 1612 lub 1613r.),była Katarzyna von Berka ( 1580-1633). Ta pani spocząć miała obok swego męża, w podziemiach kościoła w Dziećmorowicach.Opr. na podstawie niem.tab. gene.
Scarlett | 2006-02-06 20:12:01
Na jakiejś stronie o zamkach było zdjęcie BractwaZamkuGrodno ;) sprzed hm 2 lub 3 lat ;) hehehe, tylko nie pamięam już co to była za strona ;)
roman swist | 2008-05-24 12:40:33
Pierwsza wzmianka o zamku datowana jest na 22 marca 1315r.
roman swist | 2008-09-28 12:16:29
Kilian H. zm. 30 stycznia 1329r.
roman swist | 2008-11-24 20:50:40
Hermann von Czettritz sprzedał za 1600 guldenów Grodno z okolicą, 24 maja 1535rr.,Krzysztofowi I von Hoberg. Ten zszedł 20 grudnia owego roku. Wdowa po K. umarła 22 maja 1568r. W 1545r. cesarz Ferdynand I Habsburg, także dziedzic księstwa jaworsko-świdnickiego, pozbawił ją Grodna i oddal Maciejowi von Logau (1 listopada ) Grodno było w rekach Czettritzów od 1450r.
roman swist | 2009-01-06 20:34:41
Znany ślaski poeta romantyczny, Joseph von Eichendorf, poświęcił zamkowej Białej Damie wiersz ( 7 zwrotek )zatytułowany Zauberblick ( Zaklete spojrzenie )