Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Przystań jachtowa, Giżycko
Dawid Galus: Dzięki za wyjaśnienie, teraz rozumiem o co chodzi z tymi liczbami, bo na filmie tylko było wspomniane.
Województwo śląskie
W.Mazurkiewicz (Soravianus) [vmuzzy@gmail.com]: Umieściłem tutaj, bo z pokazanych na zdjęciach miejscowości tylko Olesno trafiło do woj. opolskiego.
Zatoka Tracz, Giżycko
Dawid Galus: Wyjaśni o co chodzi z tymi wartościami, bo za bardzo nie rozumiem.
Most drogowy (nad Kanałem Kula), Rydzewo
Dawid Galus: W złym miejscu dałem.
Silosy na cement (dawne), Wrocław
MacGyver_74: Słusznie. Musiało być wcześniej przeoczone :)
Kanał Kula, Rydzewo
maras - Administrator: Poprawiłem znacznik kanału...

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Dawid Galus
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Dawid Galus
Dawid Galus
Dawid Galus
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Dawid Galus
Dawid Galus
Dawid Galus
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Dawid Galus
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Dawid Galus
Dawid Galus
Dawid Galus
maras - Administrator
Dawid Galus
maras - Administrator
maras - Administrator
StaszekM
żmija - Administrator

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Zamek w Piotrowicach Świdnickich
Autor: Thor°, Data dodania: 2005-11-30 01:41:05, Aktualizacja: 2005-11-30 01:41:05, Odsłon: 2342

Osobliwa rezydencja

Majątek w Piotrowicach Świdnickich istniał już w XV w. Świadczą o tym zapisy mówiące o tym, że 31 maja 1469 r. król czeski oddał go w lenno Diprandowi von Reybnicz. Po ojcu dobra odziedziczył syn Nicol, a następnie syn Nicola - Georg.
20 lutego 1559 r. Georg sprzedał wieś braciom Christophowi, Jacobowi i Georgowi von Zedlitz z Płoniny (Nimmersath).

Istniejący do dzisiejszego dnia dwór, o bardzo nietypowej dla rezydencji formie, powstał w latach 1590 – 1599 z inicjatywy Jacoba von Zedlitz. Całość zbudowano z łamanego kamienia, który później został otynkowany. Poprzez fosę z wodą przeprowadzono ceglany, pięcioprzęsłowy most.

Zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 2


Główne wejście prowadziło przez skradziony w ostatnich latach portal z piaskowca. Nad portalem umieszczony był fryz heraldyczny składający się z szesnastu kartuszy herbowych w dwóch rzędach. Całość wieńczył orzeł cesarski w ujęciu dwóch gryfów.

Zdjęcie nr 3
Zdjęcie nr 4


Za wejściem rozpoczynała się potężna sień biegnąca przez całą długość budynku i stanowiąca 1/3 jego szerokości. Z lewej strony sieni znajdowały się wejścia do dwóch pomieszczeń mieszkalnych, natomiast z prawej umieszczono prawdopodobnie jadalnię i kuchnię. Piętro zajmował reprezentacyjny hol, z którego wejścia ozdobione portalami prowadziły do poszczególnych pomieszczeń.

Od 1606 r. właścicielem majątku był Abraham von Zedlitz, który sprawował także kuratelę nad związanym z piotrowickimi dobrami majątkiem w łażanach (Laasan). Taki stan rzeczy miał miejsce do uzyskania pełnoletności przez tamtejszego dziedzica Christopha von Zedlitz.
Po uzyskaniu odpowiedniego wieku i uprawnień ten jednak sprzedał dziedzictwo rodzinie von Nostitz.

Już w 1622 r. dwór przestał być siedzibą pańską. Zorganizowano w nim mieszkania dla zarządcy majątku i dla jego pracowników, a także pomieszczenia gospodarcze.
Dodatkowo, podczas wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648), obiekt został splądrowany i częściowo uszkodzony.

W 1694 r. jako właściciela zanotowano Otto Sigismunda von Nostitz , który na stałe rezydował w pałacu w łażanach. On to, w latach 1698 – 1699, przeprowadził niewielką przebudowę i remont dworu.

Ostatnim właścicielem Piotrowic z rodu von Nostitz był Karl Gottlieb. Zmarł on jednak bezpotomnie 1742 r., a majątek odziedziczyła jego żona Beata Abigail z domu Siegroth.
W trzy lata później wyszła ona za mąż za feldmarszałka Wilhelma Dietricha von Buddenbrock. Małżonkowie znani byli z działalności charytatywnej, m.in. sfinansowali budowę szpitala w Piotrowicach i kilka okolicznych szkół ewangelickich. Założyli również fundację wspomagającą dzieci z ubogich rodzin.

Jak pisze Joanna Lamparska, hrabina von Buddenbrock zmarła w 1770 r. pozostawiając swój majątek w spadku jednemu z trzech swoich siostrzeńców. O tym, który z nich miał zostać dziedzicem zadecydowało podobno ... losowanie. Jego zwycięzcą okazał się Niklas August Wilhelm von Burghauss, który otrzymał oprócz Piotrowic także łażany, Nowice i żarów.
Także on prowadził w swoich majątkach ożywioną działalność. Zasłynął nie tylko z unowocześnienia ówczesnych zasad hodowli bydła, ale przede wszystkim jako fundator pierwszego na kontynencie europejskim (pierwszy był w Anglii) żelaznego mostu na Strzegomce w łażanach. Uroczystość otwarcia mostu miała miejsce 30 lipca 1796 r.

Zdjęcie nr 5


Hrabia Niklas zmarł 5 maja 1815 r., a majątek przejął jego brat Ludwig. Ten jednak zmarł już w trzy miesiące później, a dobra objął jego syn Niklas Hermann Friedrich von Burghauss.
1 września 1836 r. włączył on Piotrowice do majoratu, którego siedzibą były łażany.

Niklas Hermann - polityk, królewski szambelan, dyrektor Ziemstwa Śląskiego i dziedziczny członek pruskiej Izby Panów również zasłynął z działalności charytatywnej. Wraz z Karlem von Kulmitz założył w Piotrowicach przytułek, a w niedalekim żarowie szpital. Zmarł jednak bezdzietnie, dlatego po jego śmierci majątek objął siostrzeniec, Karl Ludwig Friedrich Fabian hrabia von Pfeil und Klein – Ellguth, który 19 listopada 1889 r., za cesarskim zezwoleniem, przyjął nazwisko von Pfeil – Burghauss. Podobno zginął on na skutek nieszczęśliwego upadku z konia podczas jednego z polowań w okolicy Piotrowic.

Podupadający w XIX w., wykorzystywany na magazyny dwór był restaurowany w 1894 r., kiedy to przeprowadzono gruntowną przebudowę górnego piętra , a wieże zaopatrzono w szczyty kryte blachą.

Zdjęcie nr 6
Zdjęcie nr 7


W 1945 r., m.in. za sprawą stacjonujących tu żołnierzy rosyjskich oraz miejscowej ludności, dwór uległ szybkiej dewastacji. Jego właścicielem w czasach powojennych był PGR Świdnica Zakład Rolny w Milikowicach.
W latach 1973 – 1975 przeprowadzono remont dworu obejmujący m.in. wykonanie nowej więźby dachowej, pokrycie dachu, rekonstrukcję szczytów wież oraz zabezpieczenie murów i zamurowanie okien i drzwi.
Obecnie ten bardzo ciekawy zabytek znajduje się w zasobach AWRSP.

źródła :
1. R.M. łuczyński – artykuł „Dwór w odbudowie”. Miesięcznik SUDETY, nr 4/49, kwiecień 2005.
2. R.M. łuczyński – „Zamki i pałace Dolnego Śląska - Sudety i Przedgórze Sudeckie”. Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej. Wrocław 1997.
3. J. Lamparska – artykuł „Loteria spadkobierców”. Słowo Polskie, 9 maja 2003.

zdjęcia : thor, edwan

opracowanie tekstu : thor / www.wroclaw.dolny.slask.pl

/ / / /