Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Krotoszyn
rok - Administrator:
Wiadukt drogowy (Srebrna Góra twierdza) tzw. Wiszący Most, ul. Górne Miasto, Srebrna Góra
Trójgarb: Żaden przedsiębiorca nie podejmie się przedsięwzięcia, o którym z góry wie, że będzie na nim tracił. Do tego powszechnie jest wiadomo, że PPP trzeba omijać łukiem o możliwie największym promieniu. :-)
Zimnik
maras - Administrator: Wymiana na lepszy skan.
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Kłodzku, ul. Rajska, Kłodzko
maras - Administrator: Wymiana na lepszy skan.
Przystanek kolejowy Wrocław Świniary, ul. Dalimira, Wrocław
moose (administrator): Dobre, dobre :)
Budynek Wydz.Matematyki, Informatyki i Ekonometrii oraz Wydz.Fizyki i Astronomii U.Z. (A-29), ul. Szafrana Zygmunta, Prof., Zielona Góra
maras - Administrator: Czy ta nazwa musi być taka długa i ze skrótami?

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Wolwro
rok - Administrator
rok - Administrator
maras - Administrator
rok - Administrator
rok - Administrator
Zbigniew Franczukowski (bynio)
rok - Administrator
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
maras - Administrator
maras - Administrator
StaSta
t.ziemlicki@wp.pl
Popski
info@tomekzuk.com
McAron
info@tomekzuk.com
jawc - Administrator
t.ziemlicki@wp.pl
maras - Administrator

Ostatnio wyszukiwane hasła

Piekna wroclaw, złotoryja kolejowa, złotoryja wieża ciśnień, bielawa, ul. Piastowska 53, Rabishau, gedymina wzgórze, Legnica, Drzymały, goduszyn, nowe, Zlotym stoku, nowe miasteczko, wąbrzeźno, Wrocław główny, Bielawa, ul.Wiejska, szcz, petersdorf, malczewskiego oborniki, piechowice, bielsko franz, cybulskiego, łokietka oborniki, wro, wroclaw ulic, galeria pilczycka, kluczbork, Baborów, szczyt, Szczytniki nad Kaczawa, łąkowa oborniki, szczytna, pionier, Tillowitz, korzeniowskiego oborniki, grand hotel, Birawa, bazylika, Bar, nowa wieś królewska, Bat, kałków, Bardo, modra, viktor, Klein Krauschen, Kohlsdorf, jedlina świdnica, zielona góra piastowskie, prusa, świdnica głowackiego, afgańska, jędrzychowice, Strzelin, krotoszyn koszary, krzywiń, wrocław karłowice, Olszewskiego, Solidarnosci, kleczkowska, zielona góra zawadzkiego, policja wrocław, Rauden, nowy kisielin, wrocław brochów, świdnica świerkowa, kopernika oborniki, jednostka w, Jaworska, bolesławiec prusa, jednostka wojskowa, jednostka wojskowa br, jodłowa oborniki, zapora lubachów, kożuchów Gnadenkirche, powódź 1997, jagiełły oborniki, jerzmanki, boromeusz, ogorzelec, pilnikarska 15b, bolesławiec górne młyny, bolesławiec góralska, pierzeja, Kreibau, görlitz altstadtbrücke, ruska, środa śląska, Kosel, szklarska mo, polanica zdrój żeromskiego, ośrodek perła, Piława, białogóra, kruczkowskiego oborniki, gajcego, droga marianny, lądek zdrój, Kalthaus, warszawa Skaryszewski, Głubczyce, Kobierzyce

 
 
 
 
Zamek w Piotrowicach Świdnickich
Autor: Thor°, Data dodania: 2005-11-30 01:41:05, Aktualizacja: 2005-11-30 01:41:05, Odsłon: 2711

Osobliwa rezydencja

Majątek w Piotrowicach Świdnickich istniał już w XV w. Świadczą o tym zapisy mówiące o tym, że 31 maja 1469 r. król czeski oddał go w lenno Diprandowi von Reybnicz. Po ojcu dobra odziedziczył syn Nicol, a następnie syn Nicola - Georg.
20 lutego 1559 r. Georg sprzedał wieś braciom Christophowi, Jacobowi i Georgowi von Zedlitz z Płoniny (Nimmersath).

Istniejący do dzisiejszego dnia dwór, o bardzo nietypowej dla rezydencji formie, powstał w latach 1590 – 1599 z inicjatywy Jacoba von Zedlitz. Całość zbudowano z łamanego kamienia, który później został otynkowany. Poprzez fosę z wodą przeprowadzono ceglany, pięcioprzęsłowy most.

Zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 2


Główne wejście prowadziło przez skradziony w ostatnich latach portal z piaskowca. Nad portalem umieszczony był fryz heraldyczny składający się z szesnastu kartuszy herbowych w dwóch rzędach. Całość wieńczył orzeł cesarski w ujęciu dwóch gryfów.

Zdjęcie nr 3
Zdjęcie nr 4


Za wejściem rozpoczynała się potężna sień biegnąca przez całą długość budynku i stanowiąca 1/3 jego szerokości. Z lewej strony sieni znajdowały się wejścia do dwóch pomieszczeń mieszkalnych, natomiast z prawej umieszczono prawdopodobnie jadalnię i kuchnię. Piętro zajmował reprezentacyjny hol, z którego wejścia ozdobione portalami prowadziły do poszczególnych pomieszczeń.

Od 1606 r. właścicielem majątku był Abraham von Zedlitz, który sprawował także kuratelę nad związanym z piotrowickimi dobrami majątkiem w łażanach (Laasan). Taki stan rzeczy miał miejsce do uzyskania pełnoletności przez tamtejszego dziedzica Christopha von Zedlitz.
Po uzyskaniu odpowiedniego wieku i uprawnień ten jednak sprzedał dziedzictwo rodzinie von Nostitz.

Już w 1622 r. dwór przestał być siedzibą pańską. Zorganizowano w nim mieszkania dla zarządcy majątku i dla jego pracowników, a także pomieszczenia gospodarcze.
Dodatkowo, podczas wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648), obiekt został splądrowany i częściowo uszkodzony.

W 1694 r. jako właściciela zanotowano Otto Sigismunda von Nostitz , który na stałe rezydował w pałacu w łażanach. On to, w latach 1698 – 1699, przeprowadził niewielką przebudowę i remont dworu.

Ostatnim właścicielem Piotrowic z rodu von Nostitz był Karl Gottlieb. Zmarł on jednak bezpotomnie 1742 r., a majątek odziedziczyła jego żona Beata Abigail z domu Siegroth.
W trzy lata później wyszła ona za mąż za feldmarszałka Wilhelma Dietricha von Buddenbrock. Małżonkowie znani byli z działalności charytatywnej, m.in. sfinansowali budowę szpitala w Piotrowicach i kilka okolicznych szkół ewangelickich. Założyli również fundację wspomagającą dzieci z ubogich rodzin.

Jak pisze Joanna Lamparska, hrabina von Buddenbrock zmarła w 1770 r. pozostawiając swój majątek w spadku jednemu z trzech swoich siostrzeńców. O tym, który z nich miał zostać dziedzicem zadecydowało podobno ... losowanie. Jego zwycięzcą okazał się Niklas August Wilhelm von Burghauss, który otrzymał oprócz Piotrowic także łażany, Nowice i żarów.
Także on prowadził w swoich majątkach ożywioną działalność. Zasłynął nie tylko z unowocześnienia ówczesnych zasad hodowli bydła, ale przede wszystkim jako fundator pierwszego na kontynencie europejskim (pierwszy był w Anglii) żelaznego mostu na Strzegomce w łażanach. Uroczystość otwarcia mostu miała miejsce 30 lipca 1796 r.

Zdjęcie nr 5


Hrabia Niklas zmarł 5 maja 1815 r., a majątek przejął jego brat Ludwig. Ten jednak zmarł już w trzy miesiące później, a dobra objął jego syn Niklas Hermann Friedrich von Burghauss.
1 września 1836 r. włączył on Piotrowice do majoratu, którego siedzibą były łażany.

Niklas Hermann - polityk, królewski szambelan, dyrektor Ziemstwa Śląskiego i dziedziczny członek pruskiej Izby Panów również zasłynął z działalności charytatywnej. Wraz z Karlem von Kulmitz założył w Piotrowicach przytułek, a w niedalekim żarowie szpital. Zmarł jednak bezdzietnie, dlatego po jego śmierci majątek objął siostrzeniec, Karl Ludwig Friedrich Fabian hrabia von Pfeil und Klein – Ellguth, który 19 listopada 1889 r., za cesarskim zezwoleniem, przyjął nazwisko von Pfeil – Burghauss. Podobno zginął on na skutek nieszczęśliwego upadku z konia podczas jednego z polowań w okolicy Piotrowic.

Podupadający w XIX w., wykorzystywany na magazyny dwór był restaurowany w 1894 r., kiedy to przeprowadzono gruntowną przebudowę górnego piętra , a wieże zaopatrzono w szczyty kryte blachą.

Zdjęcie nr 6
Zdjęcie nr 7


W 1945 r., m.in. za sprawą stacjonujących tu żołnierzy rosyjskich oraz miejscowej ludności, dwór uległ szybkiej dewastacji. Jego właścicielem w czasach powojennych był PGR Świdnica Zakład Rolny w Milikowicach.
W latach 1973 – 1975 przeprowadzono remont dworu obejmujący m.in. wykonanie nowej więźby dachowej, pokrycie dachu, rekonstrukcję szczytów wież oraz zabezpieczenie murów i zamurowanie okien i drzwi.
Obecnie ten bardzo ciekawy zabytek znajduje się w zasobach AWRSP.

źródła :
1. R.M. łuczyński – artykuł „Dwór w odbudowie”. Miesięcznik SUDETY, nr 4/49, kwiecień 2005.
2. R.M. łuczyński – „Zamki i pałace Dolnego Śląska - Sudety i Przedgórze Sudeckie”. Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej. Wrocław 1997.
3. J. Lamparska – artykuł „Loteria spadkobierców”. Słowo Polskie, 9 maja 2003.

zdjęcia : thor, edwan

opracowanie tekstu : thor / www.wroclaw.dolny.slask.pl

/ / / /