Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Zdjęcia lotnicze, Strzelin
maras - Administrator: Podmiana na lepszy skan.
Nastawnia Wrocław Nowy Dwór (dawna), Wrocław
Mmaciek - Administrator: Ok
Dom nr 5, ul. Leśna, Ścinawka Średnia
maras - Administrator: Dobre!
Blok nr 5-11, ul. Hirszfelda Ludwika, Wałbrzych
maras - Administrator: Lepiej daj 1400 lub 1500 na dłuższym boku a krótszy jaki wyjdzie :) Jeszcze raz podmieniłem, bo wskoczył nie ten plik co potrzeba, ten ma 1500x918:)
Młyn, Brzezinka
Danuta B.: Zdjęcie z ojcowego negatywu, niezidentyfikowane. Dzięki mailowi z Getyngi, wskazującemu trop, podążyliśmy na miejsce. Drewniany młyn współcześnie nawet nieźle wygląda, choć okazały dom mieszkalny, murowany - widać go z prawa,w głębi - zupełnie się rozpadł.Na pierwszy rzut oka deski deskowanie ścian zdumiewa dziś dobrym stanem. Po dokładnych oględzinach zdjęć, widać, ze stare deskowanie zastąpione zostało ...
Młyn, Brzezinka
Danuta B.: Okazało się, ze wskazówka z Getyngi była, jak najbardziej trafna. Trudno było tam dojechać, w sumie wybraliśmy najgorszy wariant, część trasy pokonaliśmy perpedes, ale trafiliśmy.Zdjęcie już w obiekcie.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Zbigniew Franczukowski (bynio)
Mmaciek - Administrator
Danuta B.
Danuta B.
Danuta B.
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
Przemek (NR)
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
StaszekM

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Gondolierhafen - Zatoka Gondoli
Autor: bonczek/hydroforgroup/°, Data dodania: 2005-08-21 19:58:32, Aktualizacja: 2005-08-21 19:58:32, Odsłon: 1681

1883 - 1945
Dziś żal patrzeć. Zamknięta szczelnie ścianką z brusów Larssena w celu zahamowania procesu zamulania zatoki obumiera w swej atrakcyjności stanowiąc bardziej miejsce spotkania miejskich lumpów niż potencjalną atrakcję turystyczną.
Sama zatoka powstawała w dwóch etapach. Początkiem był 1868 rok kiedy to w celach sanitarnych zasypano Oławę Miejską. Jej ujście przeniesiono z okolic Arsenału na obszar pomiędzy Muzeum Narodowym a wciąż straszącym dziś Wzgórzem Polskim. Było tam ujście dawnej fosy miejskiej, która wczesniej była w tym miejscu kanałem ulgi wód powodziowych Oławy.
W latach 80 tych XIX wieku skrócono bieg Oławy przenosząc jej ujscie w okolice dzisiejszego Mostu Grunwaldzkiego.
Zdjęcie nr 1

Zatokę jaka została po dawnej fosie i ujściu Oławy zaczęto porządkować w momencie wybudowania gmachu Rejencji Wrocławskiej w 1886 roku. Przystosowano ją do funkcji portu łodzi spacerowych po przez umocnienie nabrzeży i budowę skromnej ale stałej przystani.
Zdjęcie nr 2

Jednocześnie z organizacją i przbudową zatoki wybudowano kładkę łączącą jej dwa brzegi równoległą do bulwaru spacerowego nad Odrą.
Z początku była to kładka drewniana zastąpiona w 1928 roku stała i obecną do dziś kładką betonową zwaną Kładką Muzealną.
Zdjęcie nr 3

Jest to dwuprzegubowy łuk żelbetowy o rozpiętości 20.5 m i strzałce 2.30 m. Zatoka gondoli tylko w początkowym okresie spełniała swoją wynikającą z nazwy funkcję. Z czasem większość korzystających z niej użytkowników stanowili kajakarze jakich do lat 40 tych było coraz więcej we Wrocławiu.
Dziś.....sami wiecie jak wygląda.

bonczek/hydroforgroup/2005 na podstawie "Odra czasu Nadbora" wydawnictwa PW z 2001.


/ / / / 53 /
/ / / / 53 / /
/ / / / 37 /