Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Podgórze
Tony: Marku, zamieniłbym za to: :)
Pałac Osolin, Osolin
palgal: No i wyszło że zapomniałem napisać jakie są ustalenia. Otóż potwierdziłem u mieszkańców że obecne budynki Piłsudskiego 42-46 to właśnie zabudowania powstałe w oparciu o to co zostało z pałacu. Niestety nie udało mi się zdobyć żadnych historycznych zdjęć, a jedynie potwierdzenie od obecnych mieszkańców. Mówią między innymi o grubości murów z którymi musieli się zmagać przy okazji np prac remontowych. ...
pl. Stary Rynek, Słupsk
maras - Administrator: To usuń.
Kamienica nr 19, ul. Długa, Jelenia Góra
górski: Wcześniej był sklep ze sprzętem gospodarstwa domowego (szkło, porcelana, blachy do wypieków...)
Dom nr 1d, ul. Pola Wincentego, Jelenia Góra
górski: Hmmm, Wincentego Pola czy Wilhelma Kubsza?
Zdjęcia niezidentyfikowane (Dolny Śląsk)
górski: To może być widok z drogi w okolicy "Grunbuschbsude" na Górze Zamkowej na poligonie w Jeleniej Górze. Zdjęcie do porównania - grupa stoi na polnej drodze w okolicy lewej krawędzi fotki. Różnica czasowa może byc większa niż rok. Może ktoś nałoży oba zdjęcia jak do porównania?

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Parsley
Parsley
Parsley
TW40
Petroniusz (admin)
Petroniusz (admin)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
dariuszfaranciszek
mietok - Administrator
t.ziemlicki@wp.pl
dariuszfaranciszek
mirek66
maras - Administrator
mirek66
foxi
foxi
Parsley

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Punktowce przy Świerczewskiego (Plac Legionów)
Autor: bonczek/hydroforgroup/°, Data dodania: 2005-06-22 12:46:12, Aktualizacja: 2005-06-22 12:46:12, Odsłon: 2384

Zwycięzcy plebiscytu z 1961
Wszystkim nam znane punktowce z okolic placu Legionów zostały zaprojektowane w Miastoprojekcie przez arch. Konrada Jarodzkiego a wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Budownictwa Uprzemysłowionego
Zdjęcie nr 1

W latach 1960 - 1965 zrealizowano zespół mieszkaniowo - usługowy w rejonie placu PKWN, którego głównym projektantem był arch. Kazimierz Bieńkowski.Realizacja tego wyzwania wiązała się bezpośrednio z całkowitą przebudową układu komunikacyjnego. Powstał nowy odcinek ulicy Świerczewskiego, łączący plac Legionów (PKWN) z placem Orląt Lwowskich (Kirowa) już w formie dwóch dwupasmowych jezdni i wydzielonego torowiska tramwajowego. Południową pierzeję nowo powstałej ulicy stanowiły proste wieloklatkowe bloki mieszkalne o wyrazistym rysunku nowej wówczas technologii wieloblokowej. Północną pierzeję budował rytm czterech jednakowych 6 - kondygnacyjnych punktowców o charakterystycznej sylwetce. Prosta bryła wolnostojącego budynku, w którym mieszkania dostępne są z wewnętrznej klatki schodowej, rozrzeźbiona została przez wprowadzenie obudowanych balkonów, tworzących przestrzenie podobne do logii. Pogłębiony światłocieniem rysunek tak uformowanej bryły podkreślają rytmy lekkich pionowych prefabrykowanych żebrowań, ocieniających część balkonu.
Zdjęcie nr 2

Konstrukcja budynku podkreślona została, zgodnie z panującymi wówczas tendencjami barwą elewacji (projekt arch. plastyka Andrzeja Willa). Budynki te powtórzono w następnych latach w rejonie ul.Sudeckiej, a w zubożonej (niestety) , "oszczędnościowej" formie, w warunkach niekorzystnej lokalizacji, przy ulicy Widok.

bonczek/hydroforgroup/2005 - na podstawie "Kalendarz Wrocławski 1980"

/ / / /
/ / / /
/ / / / 4-10 /
/ J /
/ / / /