Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Bronice
Gregor Golin: Za majątkiem, na Schafer Berg była wieżą przeciwpożarowa. (Mam fotkę widoku z wiezy na Windmuhle Berg, ale jakość kiepska). To jest najwyższy punkt w okolicy -166m.n.p.m. Jeszcze dalej na południe, przy drodze do Matuszowic była owczarnia.
Spółka Akcyjna Wyrobów Bawełnianych Szai Rosenblatta (dawna), ul. Żwirki Franciszka kpt. Pilota, Łódź
wk: W 1982 r. na murze fabryki Rosenblatta umieszczono tablicę z napisem: 1939 / W TYM BUDYNKU BYLI WIĘZIENI JAKO ZAKŁADNICY ZA MIASTO ŁÓDŹ OFICEROWIE I PODCHORĄŻOWIE WOJSKA POLSKIEGO – UCZESTNICY WOJNY OBRONNEJ 1939. ARESZTOWANI PRZEZ GESTAPO W DNIU 10 LISTOPADA 1939 R. / W HOŁDZIE SPOŁECZEŃSTWO M. ŁODZI / DN. 10. 11. 1982 Ciekawe czy ta tablica przetrwała rozbudowę Politechniki.
Budynek nr 35, ul. Karkonoska, Karpacz
górski: Jest nadzieja!
Zamek Cesarski, ul. Święty Marcin, Poznań
Zbigniew Waluś: Dzięki.
ul. Lubelska, Chełm
Antoni Kuczek: Dziękuję

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Jan R
Jan R
Tony
Tony
info@tomekzuk.com
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
maras - Administrator
maras - Administrator
Zbigniew Franczukowski (bynio)
maras - Administrator
Wolwro
info@tomekzuk.com
StaszekM
dariuszfaranciszek
dariuszfaranciszek
dariuszfaranciszek
McAron
jawc - Administrator
Zbigniew Franczukowski (bynio)
maras - Administrator

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Punktowce przy Świerczewskiego (Plac Legionów)
Autor: bonczek/hydroforgroup/°, Data dodania: 2005-06-22 12:46:12, Aktualizacja: 2005-06-22 12:46:12, Odsłon: 2427

Zwycięzcy plebiscytu z 1961
Wszystkim nam znane punktowce z okolic placu Legionów zostały zaprojektowane w Miastoprojekcie przez arch. Konrada Jarodzkiego a wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Budownictwa Uprzemysłowionego
Zdjęcie nr 1

W latach 1960 - 1965 zrealizowano zespół mieszkaniowo - usługowy w rejonie placu PKWN, którego głównym projektantem był arch. Kazimierz Bieńkowski.Realizacja tego wyzwania wiązała się bezpośrednio z całkowitą przebudową układu komunikacyjnego. Powstał nowy odcinek ulicy Świerczewskiego, łączący plac Legionów (PKWN) z placem Orląt Lwowskich (Kirowa) już w formie dwóch dwupasmowych jezdni i wydzielonego torowiska tramwajowego. Południową pierzeję nowo powstałej ulicy stanowiły proste wieloklatkowe bloki mieszkalne o wyrazistym rysunku nowej wówczas technologii wieloblokowej. Północną pierzeję budował rytm czterech jednakowych 6 - kondygnacyjnych punktowców o charakterystycznej sylwetce. Prosta bryła wolnostojącego budynku, w którym mieszkania dostępne są z wewnętrznej klatki schodowej, rozrzeźbiona została przez wprowadzenie obudowanych balkonów, tworzących przestrzenie podobne do logii. Pogłębiony światłocieniem rysunek tak uformowanej bryły podkreślają rytmy lekkich pionowych prefabrykowanych żebrowań, ocieniających część balkonu.
Zdjęcie nr 2

Konstrukcja budynku podkreślona została, zgodnie z panującymi wówczas tendencjami barwą elewacji (projekt arch. plastyka Andrzeja Willa). Budynki te powtórzono w następnych latach w rejonie ul.Sudeckiej, a w zubożonej (niestety) , "oszczędnościowej" formie, w warunkach niekorzystnej lokalizacji, przy ulicy Widok.

bonczek/hydroforgroup/2005 - na podstawie "Kalendarz Wrocławski 1980"

/ / / /
/ / / /
/ / / / 4-10 /
/ J /
/ / / /