Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Kamienica nr 57, ul. Piłsudskiego Józefa, marsz., Wałbrzych
rajaser: Idealnie.
Luftgekühlt - zlot klasycznych samochodów marki Porsche 14-15.06.2024 r., Wrocław
MacGyver_74: A przeczytałeś do kogo należało? :)
Dwór w Jaszczurowej, Jaszczurowa
GREGORIUS...: Słowo jeszcze na temat formatu...Otóż większość z Was fotografuje obiekty wolno stojące i dostępne, ktore można bez problemu kliknąc z dogodnej odległości i nawet prostować nie trzeba, bo zawsze piony wyjdą proste i standardowy format...Zamki, pałace i dwory są w Polsce w 90% prywatne...czesto zasłoniete płotem, murem czy szpalerem drzew i nie ma szans na wykonanie zdjęcia całości, a stojąc...jeśli ...
Kościół MB Wniebowziętej, ul. Podlesie (Ulanowice), Lubawka
MacGyver_74: Zamiast administratorów są redaktorzy: naczelny, trzech zastępców naczelnego (i niestety jeden wakat) oraz spora grupa ogólnopolskich i lokalnych . :)
Panoramy Góry, Góra
Hellrid: Sprawdzono wszystkie miejscowości i ich części dla powiatu górowskiego, znaczniki, literówki w nazwach archiwalnych. Dodano wszystkie brakujące ulice dla wsz. miejscowości.
ul. Rynek, Czernina
rok: Hellrid. Rynek według Terytu ma status ulicy, poprawiłem.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

t.ziemlicki@wp.pl
TW40
Petroniusz
rok
rok
Hellrid
Hellrid
rok
prysman
rok
rok
rok
Parsley
rok
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Pomnik Papieża Jana XXIII
Autor: bonczek/hydroforgroup/°, Data dodania: 2005-05-12 21:53:05, Aktualizacja: 2005-05-12 21:53:05, Odsłon: 3825

Odsłonięcie - 5 czerwiec 1968 roku

To był środek tygodnia -środa 5 VI 1968 r. Prawie dokładnie 5 lat po śmierci (3 VI 1963) we Wrocławiu, na placu Świętego Marcina został odsłonięty pomnik papieża Jana XXIII. Podczas uroczystości odsłonięcia rzeźby odśpiewano "Bogurodzicę". Sama figura papieża mierzącą prawie 5 metrów pokazuje jego sylwetkę z wyciągniętą ręką błogosławiącą świat. Na cokole wyryto napis "Pacem in terris", który był tytułem najbardziej znanej encykliki Jana XXIII nazwanego przez ówczesnych "Papieżem Pokoju". Pomnik zdobiła jeszcze jedna tablica informująca, że "został wzniesiony ze składek społecznych i uroczyście odsłonięty 5 czerwca 1968 roku".

Zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 2
Zdjęcie nr 3
Zdjęcie nr 4
Zdjęcie nr 5

Pontyfikat Jana XXIII należał do najkrótszych bo trwał zaledwie 55 miesięcy i choć był krótki to wtedy, w latach PRL-u był postrzegany jako rzeczowy i pozytywny bowiem zerwał z polityką "antykomunistycznej krucjaty" za co właśnie został uhonorowany owym postumentem - wtedy jedynym na świecie. Jan XXIII, a należy pamiętać, że żył 20 lat przed naszym Janem Pawłem II był jak na tamte czasy papieżem, który stworzył klimat dialogu służący do zmiany stosunków pomiędzy Kościołem Katolickim a krajami bloku wschodniego.

Pomnik Jana XXIII jest projektu prof. Ludwiki Kraskowskiej - Nitschowej a wykonany został przez rzeźbiarza Eugeniusza Kozaka, adiunkta ASP Stanisława Kulina i Stanisława Michalika. Waga pomnika to 26 ton a wysokość wraz z postumentem wynosi 5,20 m. Zapewne nie byłoby takiego gestu Dolnego Śląska w stosunku do osoby kościelnej w owym czasie gdyby nie fakt, iż akurat o Wrocławiu Jan XXIII bardzo ciepło wyrażał się w jednym ze swoich przemówień do biskupów polskich w dniu 8 X 1962 roku.

"Mówiono nam też, że w dalekiej Polsce, w obronie wolności waszego kraju, życie poświęcił nasz rodak pochodzący z naszego Bergamo, nazwiskiem Francesco Nullo. Mówicie mi, że odrodzona Polska postawiła temu szlachetnemu pułkownikowi pomniki: jego nazwiskiem nazwała ulice - jak to miało miejsce we Wrocławiu, na Ziemiach Zachodnich po wiekach odzyskanych"

Zdjęcie nr 6

bonczek/hydroforgroup/2005 na podstawie Kalendarzy Wrocławskich z lat 1969 - 1974

/ / / / /