Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Starożytne rzeźby kultowe - Lwy z zamku w Górce, Sobótka
Krzysiek_2: Dziękuję za wyjaśnienie. Data mojej fotografii jest pewna - mam ją potwierdzoną w kronice moich wycieczek górskich.
Grabina
radiosahara: U góry: widok na dzisiejszą część biurowo-warsztatową kamieniołomów, stację kolejową Grabina Śląska, dawną cukrownię a po 1945 roku roszarnię oraz budynki mieszkalne przy ulicy Jeleniogórskiej. U dołu po lewej: widok na fragment dzisiejszego łomu Żbik, budynki mieszkalne przy ul. Dolnej, Miodowej i Konopnickiej. W oddali słabo widoczne osiedle "Na domkach" za cmentarzem przy ul. Olszowej. Natomiast ...
Linia kolejowa nr 306 (Gogolin -) Krapkowice - Prudnik
maras - Administrator: Trzeba było odświeżyć ekran F5, bo pewnie w pamięci komputera został stary obraz sprzed wymiany :))
Bazylika Nawiedzenia NMP w Świętej Lipce, Święta Lipka
maras - Administrator: Za duże weszło.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

maras - Administrator
Rigo.
Rigo.
Rigo.
Wolwro
marzipan
marzipan
marzipan
marzipan
marzipan
marzipan
maras - Administrator
maras - Administrator
Wolwro
marzipan
t.ziemlicki@wp.pl
rok - Administrator
rok - Administrator
rok - Administrator
rok - Administrator
t.ziemlicki@wp.pl

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Pomnik Papieża Jana XXIII
Autor: bonczek/hydroforgroup/°, Data dodania: 2005-05-12 21:53:05, Aktualizacja: 2005-05-12 21:53:05, Odsłon: 3005

Odsłonięcie - 5 czerwiec 1968 roku

To był środek tygodnia -środa 5 VI 1968 r. Prawie dokładnie 5 lat po śmierci (3 VI 1963) we Wrocławiu, na placu Świętego Marcina został odsłonięty pomnik papieża Jana XXIII. Podczas uroczystości odsłonięcia rzeźby odśpiewano "Bogurodzicę". Sama figura papieża mierzącą prawie 5 metrów pokazuje jego sylwetkę z wyciągniętą ręką błogosławiącą świat. Na cokole wyryto napis "Pacem in terris", który był tytułem najbardziej znanej encykliki Jana XXIII nazwanego przez ówczesnych "Papieżem Pokoju". Pomnik zdobiła jeszcze jedna tablica informująca, że "został wzniesiony ze składek społecznych i uroczyście odsłonięty 5 czerwca 1968 roku".

Zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 2
Zdjęcie nr 3
Zdjęcie nr 4
Zdjęcie nr 5

Pontyfikat Jana XXIII należał do najkrótszych bo trwał zaledwie 55 miesięcy i choć był krótki to wtedy, w latach PRL-u był postrzegany jako rzeczowy i pozytywny bowiem zerwał z polityką "antykomunistycznej krucjaty" za co właśnie został uhonorowany owym postumentem - wtedy jedynym na świecie. Jan XXIII, a należy pamiętać, że żył 20 lat przed naszym Janem Pawłem II był jak na tamte czasy papieżem, który stworzył klimat dialogu służący do zmiany stosunków pomiędzy Kościołem Katolickim a krajami bloku wschodniego.

Pomnik Jana XXIII jest projektu prof. Ludwiki Kraskowskiej - Nitschowej a wykonany został przez rzeźbiarza Eugeniusza Kozaka, adiunkta ASP Stanisława Kulina i Stanisława Michalika. Waga pomnika to 26 ton a wysokość wraz z postumentem wynosi 5,20 m. Zapewne nie byłoby takiego gestu Dolnego Śląska w stosunku do osoby kościelnej w owym czasie gdyby nie fakt, iż akurat o Wrocławiu Jan XXIII bardzo ciepło wyrażał się w jednym ze swoich przemówień do biskupów polskich w dniu 8 X 1962 roku.

"Mówiono nam też, że w dalekiej Polsce, w obronie wolności waszego kraju, życie poświęcił nasz rodak pochodzący z naszego Bergamo, nazwiskiem Francesco Nullo. Mówicie mi, że odrodzona Polska postawiła temu szlachetnemu pułkownikowi pomniki: jego nazwiskiem nazwała ulice - jak to miało miejsce we Wrocławiu, na Ziemiach Zachodnich po wiekach odzyskanych"

Zdjęcie nr 6

bonczek/hydroforgroup/2005 na podstawie Kalendarzy Wrocławskich z lat 1969 - 1974

/ / / / /