Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Hotel Rzeszów (dawny), al. Piłsudskiego Józefa, Rzeszów
Piotrek-rz: Widok na zachód. Po lewej wiadukt śląski.
Hotel Rzeszów (dawny), al. Piłsudskiego Józefa, Rzeszów
Piotrek-rz: Widok na północ. Po prawej stronie tory prowadzą na wjazd na dworzec głowny. Jasny budynek na środku kadru ponad torami - zakłady drobiarskie.
Stadion CWKS Resovia Rzeszów, ul. Wyspiańskiego Stanisława, Rzeszów
Piotrek-rz: Nie ma szans żeby to były lata 1980-90. To na pewno jest wcześniej. Nie ma bydynków przy Wyspiańskiego 35 i 37 a one były juz 1975.
Kamienny Jaz
Alistair: Wymiana na wyraźniejszy skan.
Budynek nr 5 (nie istnieje), ul. Noworudzka, Wałbrzych
rajaser: Unikat.
Budynek nr 2, ul. Ogrodowa, Dzierżoniów
Mmaciek: Poprawione zdjęcia od razu pojawiają się na stronie. Możesz nie widzieć zmian, gdyż przeglądarka zapisuje w pamięci starszą wersję zdjęcia i mimo odświeżania strony, wciąż pokazuje pierwotny obraz. Aby temu zaradzić wystarczy odświeżyć stronę przy pomocy kombinacji ctrl+F5.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Wolwro
Alistair
rajaser
kitapczy
Sendu
Sendu
rajaser
Parsley
Mmaciek
MacGyver_74
Rob G.
tomimaki
KrzysztofKudowa
Mmaciek
KrzysztofKudowa
McAron
Wolwro
Krzysztof Bach
Sendu
Danuta B.
Szyszka

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Sylwetka Maxa Berga
Autor: Tygrysex°, Data dodania: 2005-03-05 15:26:48, Aktualizacja: 2005-03-05 15:26:48, Odsłon: 4080

Twórca ten zapisał się w historii jako jeden z 'ojców ekspresjonizmu', osobowość, dzięki której Wrocław początku XX wieku był jednym z centrów awangardy architektonicznej.

Zdjęcie nr 1

Wśród architektów, którzy w dwudziestoleciu międzywojennym stworzyli projekty zabrzańskiego centrum wyróżnia się postać Maxa Berga (1870-1947). Twórca ten zapisał się w historii jako jeden z 'ojców ekspresjonizmu', osobowość, dzięki której Wrocław początku XX wieku był jednym z centrów awangardy architektonicznej.

(...) Max Berg był rewolucjonistą w pełnym tego słowa znaczeniu. Już przed pierwszą wojną światową uważał, iż miasto powinno być zbudowane z 'nowoczesnych monumentalnych wysokościowców, świątyń ludzkiej pracy, panujących nad murami wielkiego miasta'.

Urodził się 17 kwietnia 1870 r. w Szczecinie. Początkowo pracował jako inspektor budowlany we Frankfurcie nad Menem. Był członkiem słynnego 'Deutscher Werkbund', skupiającego najwybitniejszych wówczas projektantów. W 1909 r. przybył do Wrocławia, by objąć funkcję Miejskiego Radcy Budowlanego (odpowiednik współczesnego stanowiska architekta miejskiego). Funkcję tę sprawował przez pełną, dwunastoletnią kadencję, po czym w 1921 r. został wybrany na następną. Niestety konflikt z Radą Miejską i niemożność dalszej współpracy skłoniła go w 1925 r. do rezygnacji ze stanowiska. Otrzymawszy zapewnienie, że pensję radcy będzie otrzymywał do końca kadencji (1933), przeniósł się do Berlina. Kiedy w 1928 r. tworzył projekty dla Zabrza, był architektem o niepospolitym dorobku.

Zdjęcie nr 2

Wzniesiona według jego projektu w latach 1912-13 Hala Stulecia (obecnie Hala Ludowa) we Wrocławiu stanowi do dziś jedną z wizytówek miasta. Obiekt ten będący areną wielkich wydarzeń sportowych i kulturalnych, przez wiele lat stanowił największą w Europie budowlę wykonaną w konstrukcji żelbetowej. W zamierzeniach Berga, hala i otaczające ją tereny wystawowe miały być zalążkiem nowego Wrocławia -'miasta monumentalnego'.

Zdjęcie nr 3
Zdjęcie nr 4
Zdjęcie nr 5



Poza Halą kolejnym wartym uwagi obiektem są bez wątpienia wrocławskie elektrownie wodne. W latach dwudziestych dwudziestego wieku Max Berg architekt-wizjoner wraz z zespołem europejskiej czołówki artystów w samym centrum miasta ulokował, w miejscu likwidowanych młynów, miejskie elektrownie wodne: Północną i Południową. Proste modernistyczne w swym kształcie gmachy, były na owe czasy ewenementem. Współpracownikami Berga byli m.in. Ludwig Moshamer i Richard Konwiarz. Inwestycja zakończyła się w 1925 roku i po dziś dzień zachwyca swoją prostą elegancją znamienną dla tego typu obiektów.

Zdjęcie nr 6
Zdjęcie nr 7
Zdjęcie nr 8

Sporządzone przez Berga plany rozwojowe stolicy Dolnego Śląska były tak precyzyjne i wybiegające w przyszłość, iż jeszcze w 1992 r. stanowiły podstawę konkursu urbanistycznego na rozbudowę miasta.

W ekspresjonistycznych projektach Berga widać wpływy architektury amerykańskiej. Sylwety wieżowców ze szkła i stali fascynowały ówczesną awangardę. Widziano w nich typ zabudowy, który zdominuje śródmieścia metropolii, stanowiąc 'świątynie pracy', górujące nad miejską panoramą jak średniowieczne katedry. Stąd też szokująca dziś wizja wzniesienia na staromiejskim rynku Wrocławia olbrzymiego biurowca ze stali i szkła, spychającego w cień gotycki ratusz.

Wrocławskie koncepcje biurowców na rynku i Lessingplatz (plac Powstańców Warszawy), powstałe na początku lat dwudziestych, stały się pierwowzorem projektu zabrzańskiego 'City', nowoczesnego centrum administracyjno-handlowego między Peter-Paul-Platz (obecnie plac Wolności), a dworcem. W przeciwieństwie do centrum Wrocławia, gdzie futurystyczne wysokościowce stanowiłyby drastyczną ingerencję w historyczną tkankę miejską, przedwojenny Hindenburg - młode 'Miasto Techniki i Przemysłu', mógł stanowić idealne pole dla działań projektowych Berga.

Max Berg zmarł w Baden-Baden 22 stycznia 1947

Autor:Tomasz Wagner
Zdjęcia: www.wroclaw.dolny.slask.pl
Źródło: http://www.um.zabrze.pl/nz/2003-01/max_berg.html
Wersja niemieckojęzyczna

Max Berg (* 17. April 1870 in Stettin; + 22. Januar 1947 in Baden-Baden) war ein deutscher Architekt. Sein bedeutendstes Werk war die Jahrhunderthalle in Breslau, die 1913 fertiggestellt wurde.

Nach der Betätigung als Bauinspektor in Frankfurt am Main wurde Max Berg im Jahre 1909 zum Baurat (heutige Bezeichnung: Baudezernent) in Breslau. Wegen zahlreicher Konflikte mit dem Stadtrat mußte er im Jahre 1925 nach Berlin umziehen.

Zu den nicht verwirklichten Entwürfen zählt die Idee des Baus eines Hochhauses mit einer Fassade aus Stahl und Glas neben dem Breslauer Rathaus. Der Entwurf hat in der Stadt heftige Proteste provoziert, jedoch den Bau der ersten deutschen Hochhäuser in Düsseldorf und Köln inspiriert. Unverwirklicht blieben auch die Pläne des Umbaus des Stadtzentrums in Zabrze aus dem Jahre 1928. Die Ideen Max Bergs zum Breslauer Städtebau wurden zur Grundlage des städtebaulichen Wettbewerbs der Stadt Breslau im Jahre 1992.

Source: http://infos.aus-germanien.de/Max_Berg

/ / / /
/ Ber /
Quol | 2005-03-05 18:13:38
To ekspresjonizm miał aż 8222 ojców?
mamik | 2005-03-05 18:45:25
Bo to był popularny styl w Niemczech :-)
TadPiotr | 2005-03-05 23:51:47
"Twórca ten zapisał się w historii jako jeden z ''ojców ekspresjonizmu'', osobowość, dzięki której Wrocław początku XX wieku był jednym z centrów awangardy architektonicznej." ??? osobistość?? postać?? dzięki niemu Wrocław stał się jednym z ośrodków awangardy architektury początku XX wieku.
TadPiotr | 2005-03-05 23:52:13
No i przydałoby się dalej stylistykę poprawić....
Neo[EZN] | 2005-03-05 19:42:08
Ehm... przydałoby się tekst trochę sformatować i usunąć te błędne kody, które tylko przeszkadzają w tekście... Wstępy też są mile widziane a z tekstami w języku niemieckim lepiej jest poczekać bo niepolskojęzyczni oglądacze zza zachodniej granicy stanowią bardzo niewielki odsetek wchodzących na stronę.
Tygrysex | 2005-03-05 21:49:25
Ekhm. Skąd niby mam wiedzieć, że strona nie będzie akceptować cudzysłowów? Jeśli chodzi o niemieckie teksty - myśle że powinny się pojawić jeżeli myślimy o dalszym rozwoju strony.
Neo[EZN] | 2005-03-05 22:12:57
Cudzysłowia są akceptowane. Sprawdź edytując artykuł i wpisując cudzysłów. Niemieckie teksty... Dobrze jest gdy strona się rozwija ale obawiam się, że wprowadzenie niemieckich tekstów, podpisów pod zdjęciami, komentarzy, interfejsu sprawi, że na stronę trafi sporo obcojęzycznych tekstów a nie każdy włada obcym językiem (czy miałby to być niemiecki czy może angielski).
Tygrysex | 2005-03-06 01:56:28
No widzisz... nie są akceptowane. Jeśli chodzi o teksty - istnieją translatory. Może i nie są perfekcyjne, ale pozwalają zrozumieć sens. Ja na ten przykład tłumaczę sobie z niemieckiego na angielski, bo to juz nie jest dla mnie "obcy". Myślę, że jeżeli chemy być poważnie traktowani poza naszym krajem, to jednak tę obcojęzyczność musimy włączyć.
MT | 2005-03-06 00:14:35
Strona akceptuje "cudzysłowy" pod warunkiem, że zostaną wpisane, a nie skopiowane. Pomysł na artykuł dobry, ale brak własnej inicjatywy ze strony autora, osobiście jestem przeciwny umieszczaniu artykułów z innych stron, tym bardziej, że na temat M.Berga jest kilka ciekawych opracowań, które możnaby wykorzystać do napisania własnego tekstu. Jeśli chodzi o wersję niemieckojezyczną, to sugestia bonczka o podaniu linku byłaby ok, gdyż jak wiadomo, nie wielu z nas zna ten język, miałoby to sens gdyby strona miała swoja wersję niemieckojęzyczna, ale z tego co pamiętam Neo narazie zrezygnował z tego pomysłu.
Tygrysex | 2005-03-06 01:57:32
Jakoś nikt się nie kwapił do opracowania tekstu, a ja nie bardzo mam czas na opracowywanie.
bonczek/hydroforgroup/ | 2005-03-05 19:52:14
a może sam link ?
MT | 2005-03-11 00:10:38
Pozwoliłem sobie zmodyfikować i poprawić trochę artykuł kolegi, jest jeszcze kilka poprawek do zrobienia, lecz póki co myślę, że warto połączyć wersję PL z wersją DE, tak jak widać to obecnie Jutro uzupełnię jeszcze tekst o pozostałe obiekty autorstwa Berga i odpowiednie fotografie, narazie proszę o ewentualne uwagi, w razie sprzeciwów mogę przywrócić wersję poprzednią.
Yahoo | 2005-03-11 00:15:00
Proponuję zrobić wersję niemieckojęzyczką jako drugą stronę artykułu - bo w zasadzie po co dwa artykuły o Bergu?
MT | 2005-03-11 00:24:03
Wersja niemieckojęzyczna na drugiej stronie jest już do wglądu