Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Pawilon handlowo - usługowy, ul. Kościuszki Tadeusza, gen., Katowice
Danuta B.: Nasze zadanie... aktualizacja najemców...? Szczególnie polecam uwadze Katowice:) Od dawna postuluję, by przyjmować określenia uniwersalne, zamiast "wdzięcznych" sklepów U Ani, czy innej Grażyny.<br> Dwa głosy na jednego, bach! Przegłosowany, zmieniamy:).
Budynek nr 11-12, ul. Bolesława Krzywoustego, Oleśnica
FM: Mieszkałem w nim w latach 1980-1993. Obecnie jego otoczenie wypiękniało, nie było wtenczas widocznych na zdjęciu ławeczek, tak zadbanej zieleni ani chodnika z kolorowych kostek.
Budynek nr 11-12, ul. Bolesława Krzywoustego, Oleśnica
FM: Na parterze po lewej stronie przez wiele lat mieścił się Urząd Pocztowy Oleśnica 3. Obecnie w tym miejscu znajduje się sklep z odzieżą używaną.
Obelisk upamiętniający 500 lat Olchowca, Olchowiec
FM: Skoro istnieje obiekt to przypisałem również do Domu Ludowego.
Śnieżka widziana z..., Karpacz
Zdzisław K.: Śnieżka puściła oko do fotografującego.
Fontanna, Zielona Góra
Zdzisław K.: Podobne wirujące koło w Ogrodach Hortulus.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Termit
Termit
Termit
FM
FM
dariuszfaranciszek
Termit
FM
FM
morgot
Ireneusz1966
Ireneusz1966
Rob G.
Ireneusz1966
Sendu
Sendu
Sendu
Termit
TW40
TW40
prysman

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
[Archiwum] Dodawanie znaczników na zdjęciach
Autor: jacekq°, Data dodania: 2005-01-12 22:17:34, Aktualizacja: 2012-09-18 01:19:46, Odsłon: 4944

Opis definiowania znaczników



JEST TO ARCHIWALNY ARTYKUŁ. OBECNIE SYSTEM DODAWANIA ZNACZNIKÓW NA ZDJĘCIACH DZIAŁA ZUPENIE INACZEJ

MMaciek - 02.06.2012

 

1. ZASTOSOWANIE ZNACZNIKÓW

Znacznik jest ikoną umieszczoną na fotografii w celu oznaczenia obiektu (budowli, ulicy, osiedla, miejscowości, zdjęcia itd.). Oznaczenie to stosuje się w przynajmniej dwóch przypadkach:
- gdy chce się wskazać położenie obiektu względem innych, dla lepszej orientacji w zawartości fotografii,
- gdy fotografia obejmuje swoim zasięgiem większy obszar, jak osiedle, dzielnica, grupa domów (np. zdjęcia lotnicze, czy panoramy), gdyż niewskazane jest przypisywanie fotografii do zbyt wielu obiektów (zgodnie z założeniem, że fotografia powinna być przypisana do obiektów zajmujących min. 40% jej powierzchni)

2. EDYCJA ZDJĘCIA

Aby dodać znacznik należy najpierw poddać zdjęcie edycji. Edytować zdjęcie może osoba, która zamieściła je na stronie lub posiadająca odpowiednie uprawnienie. Edycję wywołuje się kliknięciem w przycisk EDYCJA nad fotką (brak przycisku oznacza brak uprawnień do edycji). (Zdjęcie nr 1)



Zdjęcie nr 1


Po kliknięciu w ten przycisk otworzy się okno edycji, w którym jest pole definicji znaczników, a pod nim linki "Wyszukiwarka obiektów" i "WSPÓłRZĘDNE ZDJĘCIA". Znaczniki można definiować ręcznie, co jednak jest żmudne i lepiej skorzystać ze "WSPÓłRZĘDNYCH ZDJĘCIA". (Zdjęcie nr 2)
 

Zdjęcie nr 2


3. DEFINIOWANIE ZNACZNIKÓW PRZEZ "WSPÓłRZĘDNE ZDJĘCIA"

Po kliknięciu w link "WSPÓłRZĘDNE ZDJĘCIA" ukaże się okno, w którym znajduje się znacznikowana fotka oraz pod nią panel generatora tagu, czyli tekstu definiującego znacznik. (Zdjęcie nr 3)



Zdjęcie nr 3


Kroki tworzenia znacznika za pomocą generatora:

- Wybieranie współrzędnych znacznika

Współrzędne najwygodniej określić klikając na fotce miejsce, gdzie ma się znajdować znacznik. Po kliknięciu w polu współrzędnych pojawią się właściwe koordynaty. (Zdjęcie nr 4)
 

Zdjęcie nr 4


Należy pamiętać, że są to współrzędne lewego, górnego rogu znacznika, nie jego środka.


- Określanie obiektu wskazywanego znacznikiem

W tym celu najwygodniej otworzyć wyszukiwarkę obiektów klikając przycisk "Wyszukiwarka obiektów". Rozwinie się obszar wyszukiwarki, w którym należy w polu "Wyszukaj" wpisać nazwę, lub jej fragment, obiektu, ulicy, lub miejscowości, wybrać odpowiednią opcję (Obiekt, Ulica, Miejscowość) i nacisnąć przycisk "Szukaj". (Zdjęcie nr 5)



Zdjęcie nr 5


Po naciśnięciu przycisku "Szukaj" pojawi się lista znalezionych obiektów, ulic lub miejscowości. Wystarczy kliknąć we właściwy obiekt, aby w polu obiektu pojawił się jego symbol. (Zdjęcie nr 6)
 

Zdjęcie nr 6


Jeżeli znacznik ma się odwoływać do fotografii, należy pole obiektu wypełnić ręcznie, wpisując literę "f" oraz numer zdjęcia (bez spacji), np. "f7651" (zdjęcia o numerze niższym wymagają uzupełnienia numeru o wiodące zera, tak aby numer miał 6 znaków, np. 007650). Numer fotki można odczytać z linii adresu, jeśli fotka jest wyświetlona, np. http://wroclaw.hydral.com.pl/003000,foto.html wskazuje na zdjęcie nr 003000.

- Określanie opisu znacznika

Obok znacznika na fotce może pojawiać się nazwa obiektu, ulicy lub miejscowości. Aby tak było wystarczy zaznaczyć pole wyboru "tekst". (Zdjęcie nr 7)
 

Zdjęcie nr 7


Jeśli opis obiektu ma być inny niż jego nazwa (np. zamiast "Mosty Pomorskie" ma być "Most Pomorski Północny") należy zmodyfikowany tekst wpisać w pole między polami wyboru "tekst", a "tekst ukryty". (Zdjęcie nr 8)
 

Zdjęcie nr 8


Występujące w opisie spacje w tym polu należy zastąpić znakami podkreślenia ("Most_Pomorski_Północny").


Opis zdefiniowany w ten sposób będzie stale wyświetlony na fotce. Aby pojawiał się tylko po najechaniu kursorem myszki na znacznik, zaznaczyć trzeba pole wyboru "tekst ukryty". (Zdjęcie nr 9)
 

Zdjęcie nr 9



- Wybieranie ikony znacznika

Poniżej pola współrzędnych są przykłady ikonek jakie otrzyma znacznik. Kliknięcie w jedną z nich spowoduje, że generator zapamięta ją. (Zdjęcie nr 10)



Zdjęcie nr 10


Pominięcie tego kroku spowoduje, że ikonka się nie pojawi, a jeżeli tekst nie będzie zdefiniowany jako stały, znacznik nie wyświetli się wcale.


Usunięcie z parametru i'1a' lub i'2a', po wygenerowaniu tekstu znacznika, litery 'a' (tak, że powstanie i'1' lub i'2') spowoduje wyświetlenie ikony znacznika w wersji powiększonej.

Generowanie tagu i wklejanie go do okna edycji zdjęcia

Po kliknięciu przycisku "Generuj TAG" w oknie tagu pojawi się utworzony tekst znacznika. (Zdjęcie nr 11)
 

Zdjęcie nr 11


Aby znacznik mógł się pojawić na zdjęciu należy go wkleić w pole definicji znaczników w oknie edycji zdjęcia.
Można to zrobić klikając przycisk DODAJ z boku pola "Generuj TAG" (Zdjęcie nr 12).
 

Zdjęcie nr 12


Można też skopiować tekst znacznika (Zdjęcie nr 11) zaznaczając go i naciskając kombinację klawiszy Ctrl-C. Następnie po przejściu do okna edycji należy ustawić kursor myszy w polu definicji (najlepiej na końcu łańcucha definicji) i wkleić skopiowaną definicję znacznika (nacisnąć kombinację klawiszy Ctrl-V).
 

Poszczególne definicje znaczników muszą być oddzielone znakami "^", najlepiej więc przed wklejeniem nowej definicji na końcu łańcucha definicji wpisać go. Jeżeli zabraknie tego łącznika wszystkie następne znaczniki nie będą wyświetlone


Prawidłowo wprowadzony tekst znacznika powinien wyglądać tak: (Zdjęcie nr 13)
 

Zdjęcie nr 13



4. CZYNNOŚCI KOŃCOWE

Po zdefiniowaniu wszystkich znaczników należy nacisnąć przycisk "Submit", aby te zmiany zatwierdzić, w przeciwnym razie żadne znaczniki nie będą dodane. Jeśli wszystko poszło dobrze pojawi się okno potwierdzające dodanie znacznika. (Zdjęcie nr 14)



Zdjęcie nr 14




Aktualizacja + foto: vorwerk (16. 10. 2006)


/ 10 /
Danuta B. | 2005-01-13 19:19:06
Łatwiej chyba po latach zdać ponownie maturę.
jacekq | 2005-01-13 19:49:28
Tak niezrozumiale opisałem?
soki | 2007-03-19 13:17:10
zmien przeglądarkę na lepsza :D LINK (
arkadoo | 2008-08-14 08:11:34
Po Operą znaczniki wyświetlane są w miejscu naniesienia. Gdy nanoszę znaczniki w Firefoxie są one przesunięte o jakieś 2cm na SE. Nie iwem jak znaczniki wyglądają w IExplorerze. Jednym z problemów przy kopiowaniu tagów z okna "Współrzędne zdjęcia" jest kłopot, że skrypt automatycznie przyporządkowuje znaczek " ^ " w pewnych sytuacjach w złe miejsce, a musi on być na końcu każdego znacznika. Jaki jest standard dodawania znaczników, tzn. w jakiej przeglądarce powinienem to robić? Po Operą znaczniki wyświetlane są w miejscu naniesienia. Gdy nanoszę znaczniki w Firefoxie są one przesunięte o jakieś 2cm na SE. Nie iwem jak znaczniki wyglądają w IExplorerze. Jednym z problemów przy kopiowaniu tagów z okna "Współrzędne zdjęcia" jest kłopot, że skrypt automatycznie przyporządkowuje znaczek " ^ " w pewnych sytuacjach w złe miejsce, a musi on być na końcu każdego znacznika. Jaki jest standard dodawania znaczników, tzn. w jakiej przeglądarce powinienem to robić?
U.N. | 2008-08-14 10:11:26
W IE wyświetlają się przesunięte, tak że na dodane przez Ciebie znaczniki są mniej więcej 2 cm na prawo od linii kolejowej :-(
jacekq | 2005-01-13 21:45:33
Dodałem kilka drobiazgów :D
vorwerk | 2006-10-16 23:29:00
wprowadziłem drobne zmiany i dodałem kilka fotek :)
Tyworek | 2007-03-22 15:40:35
brak na poczatku tekstu najwazniejszego. Czemu te znaczniki służa i co można dzieki uzyskac ?
jacekq | 2007-03-22 18:18:13
Słusznie w sumie, coś tam napisałem - nie wiem czy dość jasno.
Siloy | 2007-03-23 07:48:02
Przykład wykorzystania znaczników można zobaczyć tutaj .
morgot | 2007-01-18 13:24:21
Hmm a ja mam taki problem, często znaczniki wyświetlają mi się poza obrazkiem lub w zupełnie innym miejscu niż powinny. Z czym to może być związane?
vorwerk | 2007-01-18 13:33:59
Pod Firefoxem znaczniki wyświetlają się przesunięte ok. 1 cm w lewy, górny róg
jacekq | 2007-01-18 15:06:38
Tylko 1? U mnie jakieś 4 cm w lewo i 1 cm w górę.
U.N. | 2007-07-22 17:06:02
Problem z przesunięciem znaczników nadal istnieje. Spójrzcie na: Dodane w Firefoxie - tam wyglądają prawidłowo, w IE przesunięte o około 3 cm w prawo, nie wskazują już na właściwe obiekty :-( Jak rozwiązać taki problem? Oprócz wskazówki, że znaczniki dla tego zdjęcia pokazują się poprawnie tylko w Firefoxie?
Yahoo | 2007-07-22 23:34:40
Czy takie przesunięcia występują wówczas gdy znaczniki dodane są w IE a odtwarzane w Firefoxie ?
U.N. | 2007-07-22 23:49:13
Tej wersji jeszcze nie próbowałam. Sprawdzę jutro.
GregsSwidnica | 2008-07-26 00:49:19
Tragedia siedzę nad tym już dobre 30 minut i dalej nic z tego nie rozumiem nawet ulicy nie można dodać !!!! Na innych portalach wystarczy kliknąć na mapce w miejsce i od razu sie dodaje współrzędna miejsca potem tylko dodać formę ikony i gotowe Po co taka gigantyczna komplikacja ?
Neo[EZN] | 2008-07-26 11:26:24
Ale co Ty chcesz dokładnie dodać?
B.Olczyk | 2008-07-20 01:57:20
Poczekalnia... z barem :)) Gdzie to do naszych poczekalni z lat 50-tych :(
genie | 2008-07-20 15:46:27
Pamietam kiedy mozna bylo dostac w poczekalniach szklanke cienkiej herbatki slodzonej sacharyna
B.Olczyk | 2008-07-21 02:18:56
I czarną kawę z cykorią. Nieco później także, oranżadę z butelki z pieskiem (zimną gdy było zimno w poczekalni) i niezapomniane bułki z plasterkami jajka na twardo, salcesonem itp. No i ten zapach, poczekalni :(
genie | 2008-07-21 13:28:59
O tak, jak moglam zapomniec ta kawe;byla to lura z palonego zboza z cykoria, przezwana "nalewka na chrabaszczch"- prawdziwej nie bylo na lekarstwo....
B.Olczyk | 2008-07-21 15:38:35
Fajansowe kubki, aluminiowe sztućce, drewniane ławy i gołe krzesła. No i ceraty na stołach. Słowem, luksusy :)((