Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
ul. Kłodzka, Duszniki-Zdrój
Stan: Dopisałem do dawnego kościoła cmentarnego. Obecnie w tym miejscu jest kaplica:
Fabryka Chemiczna Silesia (dawna), ul. Bardzka, Wrocław
maras - Administrator: Robimy to nieco inaczej. Najpierw dokumentujemy przebudowę w obiekcie , a jak budowa zostanie zakończona stworzy się nowy obiekt i dlatego ten "Twój" na razie zostaje usunięty aby nie wprowadzać zamieszania.
Wojszyce
maras - Administrator:
Śnieżka (1603 m n.p.m.), Karpacz
moose (administrator): :)
Kamienica nr 30 (dawna), ul. Świdnicka, Wrocław
Kavikvs: Wszystkie te mapki to tak naprawdę przedruki z jednego planu katastralnego. Zawęził bym datę wyłącznie do 1939 roku.
Niezidentyfikowane kamienice, Wrocław
maras - Administrator: To już coś :))

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
TW40
maras - Administrator
t.ziemlicki@wp.pl
Danuta B.
Danuta B.
Danuta B.
Petroniusz (admin)
maras - Administrator
Petroniusz (admin)
FM
Petroniusz (admin)
mietok - Administrator
mietok - Administrator
Danuta B.
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
McAron

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Elektrownia Marszowice
Autor: MT°, Data dodania: 2004-11-21 15:23:14, Aktualizacja: 2004-11-21 15:23:14, Odsłon: 1580

Elektrownię wodną w Marszowicach zbudowano w celu zasilania energią elektryczną zakładu przędzalni wełny przy ul.Stabłowickiej.

Obiekt usytuowany jest na rzece Bystrzycy w Marszowicach, jednym z osiedli dzielnicy Fabryczna. Elektrownię wodną w Marszowicach zbudowano jednocześnie z elektrownią wodną Stabłowice w celu zasilania energią elektryczną zakładu przędzalni wełny zlokalizowanego przy ul.Stabłowickiej153.
Okres budowy przypadł na lata 1920 - 1921. Inwestorem elektrowni był Scholler - właściciel przędzalni, jak również kilka innych firm z Wrocławia.
Zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 2


Piętrzenie na rzece Bystrzycy powstało poprzez zbudowanie jazu o konstrukcji palowo - kamiennej o długości korony 28,5m. Aby w pełni wykorzystać górski charakter rzeki objawiający się dużą zmiennością przepływu wody (od 2,25m3/s do 382m3/s )projektant zastosował dwie turbiny typu Francis o mocy 120 i 265kW
Wytwórcą turbin była firma Voith do dziś wiodący producent w branży hydroenergetycznej. Warto wspomnieć, że w ostatnich latach firma ta wyposażała w turbiny olbrzymie elektrownie wodne budowane w Brazylii, Argentynie i Chinach.
Generatory zostały wykonane zaś przez firmę Siemens-Schuckert dawnego potentata i prekursora w branży elektroenergetycznej.
Zdjęcie nr 3
Zdjęcie nr 4


Jako ciekawostkę podam, że w dokumentach z 1795 roku można znależć zapiski które mówią, iż wieś Marszowice posiada młyn wodny w którym pracują 4 koła młyńskie i tartak. Jak na tamte czasy sytuacja to zapewne normalna i często spotykana we wsiach i miasteczkach, które miały dostęp do rzeki.
Świadczy to jednak też o tym, że i elektrownia Marszowice, podobnie jak elektrownie Wrocław Południe oraz elektrownia Wrocław Północ bierze swoje korzenie ze starych młynów.
Zdjęcie nr 5
Zdjęcie nr 6P.S. Za pomoc w stworzeniu tego artukułu dziękuję Tadeuszowi Błaszczakowi, osobie związanej od lat z elektrownią w Stabłowicach, gdzie pod okiem swojego taty poznawał tajemnice hydroenergetyki,był świadkiem kresu tejże elektrowni, a obecnie będąc wierny rodzinnej tradycji prowadzi elektrownię w Marszowicach.

MT.

/ / / / 2 /
Argestes | 2004-11-21 16:04:13
Podepnij zdjęcia elektrowni ze strony, to pozwoli osobą nieznającym tego miejsca je łatwiej odnaleść Jeszcze pare elektrowni zostało do opisania ;)
MT | 2004-11-21 16:11:09
Właśnie próbuję to zrobić, tak aby nic nie popsuć:-) Na resztę elektrowni też przyjdzie niedługo pora.