Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Szkoła Podstawowa nr 2 im. ks. Anny z Przemyślidów
9
 
Budynek nr 11
8
 
 
 
 
  ID: 4400968

Pruski Instytut Doświadczalny Hodowli Zwierząt (dawny)

Staatl. Versuchs-u. Forschungsanstalt f.Tierzucht



Status
Nie istnieje
 
Emel: Po roku 1926 i po przejęciu dóbr przez Pruski Instytut Doświadczalny Hodowli Zwierząt powstał przy wschodniej pierzei folwarku okazały, wydłużony budynek o charakterze administracyjno-naukowym. Budynek ten od południa, pod kątem prostym połączono ze starszym domem mieszkalnym (nr 40/5). Wzniesiono go na planie wydłużonego prostokąta jako trzykondygnacyjny, nakryty wysokim dachem czterospadowym. Fasada od strony wjazdu do folwarku została skomponowana w nawiązaniu do budownictwa dworskiego i ...
Emel: Po roku 1926 i po przejęciu dóbr przez Pruski Instytut Doświadczalny Hodowli Zwierząt powstał przy wschodniej pierzei folwarku okazały, wydłużony budynek o charakterze administracyjno-naukowym. Budynek ten od południa, pod kątem prostym połączono ze starszym domem mieszkalnym (nr 40/5). Wzniesiono go na planie wydłużonego prostokąta jako trzykondygnacyjny, nakryty wysokim dachem czterospadowym. Fasada od strony wjazdu do folwarku została skomponowana w nawiązaniu do budownictwa dworskiego i architektury czasów fryderycjańskich. Ta ostatnia przejawiła się w formach dużej lukarny w dachu, założonej na osi głównego wejścia. Zarówno fasada, jak i elewacja tylna były komponowane i boniowane asymetrycznie. W ich stylistycznym ujęciu przejawia się również syntetyczny neoklasycyzm obramień i okien auli na I piętrze, znajdującej się w północnej części budynku. Rozwiązanie to nasuwa skojarzenia z architektura neoklasycznych pałaców.
W latach 2001-2002 budynek wraz z otoczeniem poddano gruntownej renowacji. Autor projektu przebudowy inż. arch. Zbigniew Maćków, wykazując maksimum poszanowania dla wcześniejszych rozwiązań, przekształcił obiekt w nowoczesny budynek gimnazjalny. W warstwie zewnętrznej drobne zmiany to powiększenie lukarn w dachu (poddasze zostało przekształcone w przestrzeń dydaktyczną) oraz zmiana kształtu dachówki. Całkowitej renowacji poddano otaczający budynek park, powiększając m. in. staw (usypano wyspę z mostkami).
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1928
    komentarze: 3
    Siechnice w trzech odsłonach
  • Data: 1935-1940
    komentarze: 2
    Siechnice na pocztówce z końca lat 30.