MENU
ZNACZNIKI
Na pierwszym planie widok na budynki Państwowego Ośrodka Maszynowego. Obecnie siedziba PPHU "STELMACH" Spółka z o.o. W tle teren, który został następnie zagospodarowany na parking i sklep budowlano-dekoracyjny sieci "Leroy Merlin". Po lewej stronie stoi już budynek obecnego Zespołu Szkół Mechanicznych imienia Mikołaja Kopernika. Autorem fotografii jest Pan Władysław Orłowski, fotografia pochodzi z wystawy plenerowej zorganizowanej przez portal www.mojemiasto.swidnica.pl

Dodał: janusz50938° - Data: 2013-12-04 22:42:11 - Odsłon: 2391
Rok 1967


Przy ulicy Waleriana Łukasińskiego w roku 1872 kupiec Besenroth założył fabrykę metalowych guzików, wyrobów drucianych i igieł. W 1880 roku sprzedał ją Robertowi Conradowi. W następnych latach fabryka przeszła w ręce Roberta Troosta i Emila Seustera. Ten ostatni został w końcu jej jedynym właścicielem. Na początku XX wieku w zakładzie pracowało około 130 osób. Wytwarzano w nim metalowe guziki, sprzączki do spodni i szpilki do włosów. Zakład miał również filię przy dzisiejszej ulicy generała Władysława Sikorskiego (wówczas teren ten znajdował się w obrębie gruntów wsi Słotwina). Warto dodać, że po drugiej wojnie światowej obiekty przy ulicy generała Władysława Sikorskiego były wykorzystywane przez Państwowy Ośrodek Maszynowy w Świdnicy. Firma R. Conrad nachf. – Metallwarenfabriken istniała jeszcze około roku 1930. W latach 30. XX wieku teren, który zajmowała przy ulicy Waleriana Łukasińskiego został przejęty przez Heliowatt-Werke (dzisiejszy PAFAL). Po zakończeniu działalności przez POM nieruchomości przy ul. Sikorskiego zakupiła firma Stelmach która prowadziła tu usługi w zakresie obróbki metali (skrawanie, tłocznia). Obecnie mieści się tu kilka działalności - w budynku d. biurowcu POM obecnie siedzibę ma firma BOSKAR która zajmuje się sprzedażą sprzętu biurowego, powstał także nowy pawilon gdzie mieści się salon meblowy Meble BODZIO. Pod nr 37 powstała nowa hala firmy ŻURMET. W portierni dawnego zakładu jest firma Bestor handlująca bramami automatycznymi.

(uzup. moose za W. Rośkowicz "Zarys dziejów przemysłu świdnickiego do zakończenia II wojny światowej")

  • /foto/5522/5522935m.jpg
    2014

inne

Poprzednie: 2013 - Przebudowa DK 35 (ul. Armii Krajowej - odcinek od ul. Piotrowskiego do ul. 11 Listopada) Strona Główna Następne: 2013 - Przebudowa DK 35 (ul. Armii Krajowej - odcinek od ul. Piotrowskiego do ul. 11 Listopada)


janusz50938 | 2013-12-05 12:10:22
W prawym górnym narożniku widoczny jest fragment obecnego Parku Strzelnica, z widoczną strzelnicą