Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Dworzec kolejowy Kamień Śląski
6
 
 
 
 
  ID: 4047054

Stacja kolejowa Otmice

Bahnhof Groß Stein, Kamień Wielki Śląski (do 1947 r.), Kamień Śląski (1947-2020)Budowa
1878 / 192x
Likwidacja
1921
 
Stacja Kamień Śląski faktycznie położona jest na terenie miejscowości Otmicko w powiecie strzeleckim, a Kamień Śląski (w pow. krapkowickim) jest oddalony od stacji o ok. 4 km. Przy stacji, na ul. Dworcowej znajduje się wieża wodna z k. lat 70. XIX w. przebudowana na budynek mieszkalny. Od stacji odchodziła na południe rozebrana już bocznica na lotnisko powojskowe Opole-Kamień Śląski (długości 3,2 km). Ruch na stacji obsługiwany jest z nastawni KmS przy wyjeździe na Opole. Nastawnia ta miała kiedyś ...
Stacja Kamień Śląski faktycznie położona jest na terenie miejscowości Otmicko w powiecie strzeleckim, a Kamień Śląski (w pow. krapkowickim) jest oddalony od stacji o ok. 4 km. Przy stacji, na ul. Dworcowej znajduje się wieża wodna z k. lat 70. XIX w. przebudowana na budynek mieszkalny. Od stacji odchodziła na południe rozebrana już bocznica na lotnisko powojskowe Opole-Kamień Śląski (długości 3,2 km). Ruch na stacji obsługiwany jest z nastawni KmS przy wyjeździe na Opole. Nastawnia ta miała kiedyś charakter wykonawczej, natomiast nastawnia dysponująca, po degradacji do posterunku SKP jest obecnie w ruinie. Ciekawostka - budynek dworca został wysadzony w powietrze w czasie powstań śląskich i odbudowany pod koniec lat 20. Prawdopodobnie jeszcze w latach 50. przeszedł kolejną przebudowę. Układ stacji rozbudowany - stacja obsługiwała oprócz lotniska także ekspedycję wapienia i cementu z okolicznych wyrobisk.

Ciekawostka - wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy od 13 grudnia 2020 r. zmieniono nazwę stacji z Kamień Śląski na Otmice. Stacja kolejowa tak naprawdę znajduje się w Otmicach, a nazwanie jej Kamień Śląski myliło zwłaszcza podróżujących do sanatorium w Kamieniu. Kuracjusze myśleli że wysiadają w miejscu docelowym, a tymczasem do Sebastianeum jest 5 kilometrów przez las. Z propozycją zmiany nazwy stacji wystąpił sołtys Otmic Roman Larisz w marcu br. Sołtys zawnioskował o zmianę nazwy stacji do urzędu marszałkowskiego. Tamtejszy Departament Infrastruktury i Gospodarki prowadził z przedstawicielami PKP-PLK korespondencję w sprawie uzyskania zgody na nową nazwę, a także ustalenie, kto zapłaci za jej wprowadzenie.Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi stacji pasażerskich, z wnioskiem o przemianowanie mogą wystąpić władze gminy, do wniosku musi być dołączona uchwała rady wyrażająca pozytywną opinię w tej kwestii oraz deklarująca pokrycie kosztów. Te zostały oszacowane na 8 tysięcy złotych - tyle kosztuje wymiana tablic informacyjnych i wprowadzenie zmian w opisie sieci krajowej PKP-PLK.

(moose - różne źródła)
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1895-1900
  komentarze: 1
  Pozdrowienia z Rajsówki -> Johannesthal - kolonii powstałej przy ...
 • Data: 1921
  komentarze: 0
  "Wysadzony przez Polaków budynek stacji kolejowej w Kamieniu Śląskim"
 • Data: 1921
  komentarze: 0
  Zniszczony budynek w Kamieniu Śląskim, w czasie walk podczas III ...
 • Data: 1934
  komentarze: 0
  Północna strona dworca kolejowego w Kamieniu Śląskim w raz z ogródkiem ...