Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Wnętrza
1
 
 
 
 
  ID: 3991143

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Kościół Narodzenia NMPBudowa
1987
 
Początki parafii powiązane są ściśle z Matką Bożą. Podczas epidemii dżumy w 1314r. niewielka grupa ocalałych mieszkańców (ok.100 osób) schroniła się na wzgórzach za miastem. W dowód wdzięczności ocaleli wznieśli niewielką kapliczkę na cześć Matki Bożej. Po latach położona malowniczo pośród winnic kapliczka służyła miejscowym winiarzom, którzy zachowali jednak nazwę Marienkapelle (-> ).Gdy Zielona Góra wróciła ...
Początki parafii powiązane są ściśle z Matką Bożą. Podczas epidemii dżumy w 1314r. niewielka grupa ocalałych mieszkańców (ok.100 osób) schroniła się na wzgórzach za miastem. W dowód wdzięczności ocaleli wznieśli niewielką kapliczkę na cześć Matki Bożej. Po latach położona malowniczo pośród winnic kapliczka służyła miejscowym winiarzom, którzy zachowali jednak nazwę Marienkapelle (-> ).
Gdy Zielona Góra wróciła do Polski, byli więźniowie obozów hitlerowskich zajęli się tą kapliczką. Przywrócili jej charakter sakralny i 03.05.1947r. została uroczyście poświęcona. Zaczęła służyć okolicznym mieszkańcom. W niedzielę i święta kapłani z parafii św.Jadwigi odprawiali tutaj jedną mszę świętą. Kapliczka mieściła zaledwie kilkadziesiąt osób.
W miarę rozbudowy miasta powstało w pobliżu kilkutysięczne osiedle. Wówczas ks.bp Wilhelm Pluta dekretem z 04.10.1970r. tworzy przy tej kapliczce samodzielną filię parafii św.Jadwigi i mianuje ks.Jerzego Nowaczyka wikariuszem-zarządcą, by organizował życie parafialne.
Wierni nie mieścili się w kapliczce, mimo że w niedzielę i święta dwaj księża odprawiali 8 mszy świętych. Dlatego dostawiono do niej najpierw zadaszenie, a od czerwca 1973 roku rozpinano zawieszony na linie namiot, pod którym umieszczone były prowizoryczne ławki. Ten namiot budził ogromną złość ówczesnych władz komunistycznych i był powodem do kolejnych kolegiów, na których skazywano księdza J.Nowaczyka na dotkliwe kary "za nielegalną budowę". Wszelkie zaś prośby o pozwolenie na budowę nowego kościoła zbywano odmową, mimo że 03.05.1974r. pozwolono erygować przy tej kapliczce parafię pw.Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Parafia liczyła wtedy ok.8 tysięcy mieszkańców.
Dopiero zmiany jakie nastąpiły w 1980r. i zwycięstwo "Solidarności" zmieniły sytuację. Na początku września 1980r. władze zgodziły się na mianowanie ks.Jerzego Nowaczyka proboszczem parafii, jakkolwiek był nim od 1970r. W listopadzie parafia otrzymała pozwolenie na budowę nowego kościoła. Sprawy szybko się potoczyły. Rozpisano konkurs, na który zgłoszono 13 projektów. W lutym 1981r. został wybrany projekt inżynierów Stanisława Kochańskiego, Jerzego Gołębiowskiego i Iwony Białej. Prace rozpoczęto w czerwcu 1981r. Kościół – jeszcze nie wykończony – został poświęcony i oddany do służby Bożej na Boże Narodzenie 1983r. przez Sługę Bożego ks.bpa Wilhelma Plutę.
Potem budowano dom parafialny z domem katechetycznym, w którym aktualnie znajduje się Katolickie Liceum Ogólnokształcące św.Stanisława Kostki prowadzone przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Ostatecznie budowę kościoła zakończono w czerwcu 1987r. Było to możliwe tylko dzięki niezwykłej ofiarności wiernych, którzy składali ofiary i gorliwie przepracowali 70.000 roboczogodzin oraz doskonałej współpracy projektantów, inżynierów budowy i 5-osobowej brygady, która przez te lata pracowała pod kierunkiem mistrza śp.Władysława Kudynowskiego. Prace nad wystrojem kościoła pod kierunkiem Zygmunta Prangi, artysty plastyka, trwają do dziś. To wszystko stało się możliwe dzięki zaangażowaniu ks.prałata Jerzego Nowaczyka i jego współpracowników.
W dniu 25.12.1987r. ks.bp Józef Michalik zmienił tytuł parafii z Narodzenia NMP na Podwyższenia Krzyża Świętego.
W dniu 28.08.2002r. ks.Jerzy Nowaczyk odszedł na emeryturę, choć ciągle jest obecny w życiu parafii. Ks.bp ordynariusz Adam Dyczkowski funkcję proboszcza powierzył ks.prałatowi Janowi Pawlakowi.
[wg ]
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1981
  komentarze: 0
  Wizualizacja kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ówcześnie ...
 • Data: 2013-07-13
  komentarze: 0
  Kościól pw. Podwyższenia Krzyża Świętego - widok na główne wejście ...
 • Data: 2013-07-13
  komentarze: 0
  Kościól pw. Podwyższenia Krzyża Świętego - widok na główne wejście ...