Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Krzyż Jubileuszowy
1
 
 
 
 
  ID: 3750282

Góra Krzyżowa (567 m n.p.m.) 
TYGODNIK NIEDZIELA NR 43/2001
Ks. Mirosław Kundzicz

Wieś Podgórki, należąca do powiatu złotoryjskiego, jest położona w Górach Kaczawskich, które są najdalej na północ wysuniętym pasmem Sudetów Zachodnich.

Na północ od górnej części Podgórek wznosi się bezleśna Góra Krzyżowa (567 m npm), na której od niepamiętnych czasów stał krzyż. W ciągu 50 lat po wojnie pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych niekonserwowany drewniany krzyż zbutwiał i rozsypał się. Pozostała po nim tylko dziura ...
TYGODNIK NIEDZIELA NR 43/2001
Ks. Mirosław Kundzicz

Wieś Podgórki, należąca do powiatu złotoryjskiego, jest położona w Górach Kaczawskich, które są najdalej na północ wysuniętym pasmem Sudetów Zachodnich.

Na północ od górnej części Podgórek wznosi się bezleśna Góra Krzyżowa (567 m npm), na której od niepamiętnych czasów stał krzyż. W ciągu 50 lat po wojnie pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych niekonserwowany drewniany krzyż zbutwiał i rozsypał się. Pozostała po nim tylko dziura w platformie widokowej, na której był postawiony.

Z okazji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 ks. proboszcz Mirosław Kundzicz wraz z parafianami z Podgórek postanowił postawić nowy krzyż na Górze Krzyżowej. Krzyż został postawiony 9 maja 2001 r. Jest to krzyż drewniany, wysoki na siedem metrów, widoczny ze wszystkich stron. Stoi na podwyższeniu wykonanym z bloków skalnych o wysokości 4m i szerokości 6x6m.

Z okazji wizytacji kanonicznej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wojcieszowie 16 maja 2001 r. przybył do Podgórek bp Stefan Regmunt. O godz. 16.00 w kościele w Podgórkach rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Biskupa. Po uroczystej Eucharystii wszyscy zgromadzeni wyruszyli w procesji na Górę Krzyżową, odprawiając po drodze Drogę Krzyżową. Na przedzie procesji szedł ministrant z dymiącą kadzielnicą, następnie niesiono duży krzyż w asyście strażaków w galowych mundurach. Za krzyżem dzieci niosły narzędzia Męki Pańskiej. Za dziećmi szli ministranci oraz panie w strojach ludowych, za nimi Księża z Biskupem Stefanem i wszyscy wierni. Po drodze chór śpiewał pieśni, a przy poszczególnych stacjach prowadzono rozważanie Męki Pańskiej. Po wejściu na szczyt Ksiądz Biskup odmówił błogosławieństwo i poświęcił krzyż. Przypomniał także znaczenie krzyża w życiu człowieka oraz podziękował zgromadzonym za udział w tej podniosłej uroczystości. Następnie udzielił pasterskiego błogosławieństwa mieszkańcom Podgórek i całej parafii. Ksiądz Proboszcz podziękował Księdzu Biskupowi i wszystkim zgromadzonym za wspólną modlitwę i zaprosił na agapę do remizy strażackiej.

4 i 5 września 2001 r. wmontowano barierki i ławki wokół krzyża na platformie widokowej oraz umieszczono tablicę upamiętniającą poświęcenie krzyża. W związku z postawieniem jubileuszowego krzyża na Górze Krzyżowej parafianie z Podgórek podjęli postanowienie, że będą codziennie pozdrawiać ten krzyż w swoich rodzinach, uczestnicząc w nabożeństwach w kościele, a także odmawiając modlitwę, aby dziękować Panu Jezusowi za Jego krzyż i wypraszać potrzebne łaski dla siebie i swoich najbliższych. Serdecznie zapraszamy do Podgórek na Górę Krzyżową, aby podziwiając piękno Gór Kaczawskich, rozważać wielkie dzieła Boże. Najlepsze wejście na Górę Krzyżową jest od strony kościoła, idąc w kierunku cmentarza. Przed cmentarzem skręcamy w lewo i, idąc wzdłuż cmentarza, kierujemy się w górę, skąd widać krzyż. Około pół godziny drogi na zachód od Góry Krzyżowej znajduje się Góra Widok ( 613 m npm). Nieopodal szczytu przebiega stara szosa z Jeleniej Góry do Świerzawy, Złotoryi i Legnicy. Gdy w Sudety jeżdżono dyliżansem, Góra Widok była miejscem obowiązkowych postojów, by podziwiać okolice. Widać stąd Kotlinę Jeleniogórską, Karkonosze i Góry Izerskie. Z drugiej strony drogi, ponad starym kamieniołomem krystalicznych wapieni roztacza się widok na Górę Krzyżową, Podgórki i Góry Kaczawskie. Okolice Podgórek należą do najbardziej malowniczych i interesujących fragmentów Gór Kaczawskich.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1944
    komentarze: 2
    Dom nr 26 (fragment z prawej strony) oraz budynki gospodarcze ...