Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 3371772

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej (d. sala zajazdu)

Gasthof Prinz Heinrich



 
Zaraz po osiedleniu w 1945 roku zaczęto organizować życie społeczne i religijne w Bożejowicach, Rakowicach i Otoku. W Bożejowicach znajdowały się dwie sale widowiskowe, z których jedną mieszkańcy przeznaczyli do kultu religijnego na kaplicę publiczną dla tych trzech miejscowości. Wybrano też trzech przedstawicieli z tej społeczności. Byli to panowie:Michał Zima, Aleksander Nawrocki i Jan Sinoracki. Mieli oni doprowadzić do utworzenia w Bożejowicach filii, należącej do parafii Matki Bożej Wniebowzięcia ...
Zaraz po osiedleniu w 1945 roku zaczęto organizować życie społeczne i religijne w Bożejowicach, Rakowicach i Otoku. W Bożejowicach znajdowały się dwie sale widowiskowe, z których jedną mieszkańcy przeznaczyli do kultu religijnego na kaplicę publiczną dla tych trzech miejscowości. Wybrano też trzech przedstawicieli z tej społeczności. Byli to panowie:Michał Zima, Aleksander Nawrocki i Jan Sinoracki. Mieli oni doprowadzić do utworzenia w Bożejowicach filii, należącej do parafii Matki Bożej Wniebowzięcia w Bolesławcu. W Urzędzie Ziemskim i Gminnym uzyskano zgodę na otrzymanie wyżej wymienionej sali, a potem ówczesny proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP - ks. Józef Tomaszewski postarał się o prawa filialne dla Bożejowic i wyznaczył księdza, który w przygotowanej kaplicy odprawiał posługi liturgiczne.

Kaplica, którą wtedy przygotowano, jest obecnie kościołem parafialnym. Każdorazowo odprawiano w niej w niedziele i święta Msze święte. Pierwszym kapłanem, który to czynił był ksiądz Jan Skowronek - wikariusz z parafii Wniebowzięcia NMP. Również kolejny proboszcz ks. Jan Gromadzki troszczył się o życie religijne filii w Bożejowicach. W 1967 roku zarząd parafii Wniebowzięcia NMP objął ks. Władysław Rączka. Za jego proboszczowania do 1970 roku liczni księża wikarzy duszpasterzowali w Bożejowicach. M.in. dzięki zapobiegliwości ks. Jana Sowy w tamtejszym kościele wstawiono witraże.

W 1970 roku filia w Bożejowicach stała się częścią nowo powstałej parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Dzięki gorliwości jej proboszcza, ks. Edwarda Bobera do kaplicy w Bożejowicach dobudowano w 1979 roku salkę katechetyczną, w której katechizowano dzieci i młodzież. Należy dodać, że do 1979 roku pani Jadwiga Dąbrowa udostępniała swój dom na nauczanie religii. Następnie w latach 1984-85 przprowadzono remont kaplicy, zmieniając beczkowy sufit na kasetony. Ławki wykonali stolarze Franciszek i Stanisław Stupicowie z Gościszowa, a posadzkę kładli Antoni Dąbrowa i Kazimierz Gawęda z Rakowie. Wnętrze kościoła upiększył artysta Jerzy Masterniak z Kotowic k/Wrocławia, malując na ścianach obrazy: "Ucieczka do Egiptu", "Św. Rodzina" oraz "Zesłanie Ducha Świętego na Apostołów".

Gdy w 1991 roku w Bożejowicach utworzono Samodzielny Ośrodek Duszpasterski, jego pierwszym rektorem został ks. Jan Czachor, który w latach 1982-87 pełnił posługę wikariuszowską w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu. Ks. Czechor zamieszkał przy kaplicy w Bożejowicach, dokonując adaptacji pomieszczenia katechetycznego. Na jesień 1992 roku rozpoczęto budowę plebanii. Wykopy pod budynek wykonał pan Józef Wysocki, a przy fundamentach pracowali miejscowi parafianie. Aktualnie budynek ten jest już wybudowany i pokryty dachem, ale brak mu jeszcze kompletnego wyposażenia. Także kaplica czeka na modernizację. Ks. prób. Czachor zamierza podwyższyć swój obiekt sakralny i dobudować do niego wieżę. Za:
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1900-1915
    komentarze: 0
    Zajazd "Prinz Heinrich" w przedwojennych Bożejowicach.
  • Data: 1904
    komentarze: 0
    Zajazd "Prinz Heinrich" w przedwojennych Bożejowicach.
  • Data: 1905-1908
    komentarze: 1
    Dawny Zajazd "Prinz Heinrich"
  • Data: 1910-1920
    komentarze: 0
    Zajazd "Prinz Heinrich"
  • Data: 1918
    komentarze: 0
    Gasthof "Prinz Heinrich"
  • Data: 1920-1930
    komentarze: 1
    Zajazd "Prinz Heinrich" w Bożejowicach.
  • Data: 1922
    komentarze: 0
    Gasthof Prinz Heinrich z ogródkiem piwnym.
  • Data: 1930-1937
    komentarze: 1
    Dawny zajazd Prinz Heinrich w Bożejowicach.
  • Data: 1930-1937
    komentarze: 2
    Bożejowice. Zajazd Prinz Heinrich, którego sala taneczno-restauracyjna ...
  • Data: 2012-09-23
    komentarze: 2
    Parafia p. w. Matki Bożej Częstochowskiej w Bożejowicach.
  • Data: 2014-08-15
    komentarze: 0
    Dawna gospoda po latach.