Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
DL
Dopływy lewobrzeżne
DP
Dopływy prawobrzeżne
MBi
Rzeka Biała Lądecka w Bielicach
59
MGo
Rzeka Biała Lądecka w Goszowie
9
MLą
Rzeka Biała Lądecka w Lądku-Zdroju
410
MNoG
Rzeka Biała Lądecka w Nowym Gierałtowie
31
MOł
Rzeka Biała Lądecka w Ołdrzychowicach Kłodzkich
17
MPi
Rzeka Biała Lądecka w Krosnowicach
2
MRa
Rzeka Biała Lądecka w Radochowie
75
MStG
Rzeka Biała Lądecka w Starym Gierałtowie
57
MSto
Rzeka Biała Lądecka w Stójkowie
29
MStr
Rzeka Biała Lądecka w Strachocinie
9
MStS
Rzeka Biała Lądecka w Stroniu Śląskim
16
MTr
Rzeka Biała Lądecka w Trzebieszowicach
27
MŻe
Rzeka Biała Lądecka w Żelaźnie
11
 
 
 
 
  ID: 3221492

Rzeka Biała Lądecka

Landecker Biele, Biała, Białka, Bielawa, Biela, Biała Kłodzka 
Biała Lądecka (niem. Biele lub Landecke Biele) – rzeka w dorzeczu Odry, prawy dopływ Nysy Kłodzkiej. Wody, które niesie rzeka, zaliczane są do II. klasy czystości. Administrowana jest przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej z siedzibą we Wrocławiu. Jej źródła znajdują się w Górach Złotych, które są częścią Sudetów Wschodnich. Tworzą je dwa strumienie spływające ze stoku Postawnej: Biały Spław i Długi Spław (dawniej Postawna była zaliczana do Gór Bialskich). Biała Lądecka przepływa przez Nową Bielę, ...
Biała Lądecka (niem. Biele lub Landecke Biele) – rzeka w dorzeczu Odry, prawy dopływ Nysy Kłodzkiej. Wody, które niesie rzeka, zaliczane są do II. klasy czystości. Administrowana jest przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej z siedzibą we Wrocławiu. Jej źródła znajdują się w Górach Złotych, które są częścią Sudetów Wschodnich. Tworzą je dwa strumienie spływające ze stoku Postawnej: Biały Spław i Długi Spław (dawniej Postawna była zaliczana do Gór Bialskich). Biała Lądecka przepływa przez Nową Bielę, Bielice, Nowy Gierałtów, Stary Gierałtów, Goszów, Stronie Śląskie, Strachocin, Stójków, Lądek-Zdrój, Radochów, Trzebieszowice, Ołdrzychowice Kłodzkie, Żelazno i Krosnowice. Uchodzi do Nysy Kłodzkiej w ok. przysiółka Pilcz na południe od Kłodzka. Długość Białej Lądeckiej wynosi 53 km, powierzchnia dorzecza 325 km². W całym swoim biegu dolina rzeki stanowi granicę Gór Złotych, oddzielając je w górnym biegu od Gór Bialskich a dalej od pasma Krowiarek.

Biała Lądecka jest drugim co do wielkości (52,7 km) dopływem Nysy Kłodzkiej. Źródła Białej znajdują się w Górach Bialskich na wysokości ok. 1090 m n.p.m., a ujście do Nysy Kłodzkiej w m. Pilcz na wysokości 236 m n.p.m.
Jako typowo górska rzeka, ma ona swe kaprysy. Pierwsza większa powódź została zanotowana w lipcu 1310 r., potem zdarzały się one wielokrotnie, co powodowało konieczność budowy w 1565 r. mostu kamiennego. Dotychczas największymi powodziami były chyba te z 21 VI 1598r.,kiedy to na całej Ziemi Kłodzkiej zginęło 25 osób, oraz z 20 VI 1883 r. Podczas tej ostatniej, która nastąpiła po nieprzerwanych, tygodniowych obfitych opadach, zostało zniszczonych w Lądku wiele zabudowań, ówczesny most przy ul. Paderewskiego oraz "Czarny most". Ta nie istniejąca już kładka przez rzekę położona prawie naprzeciw budynku Banku Spółdzielczego, postała porwana przez prąd wody i dopiero pękła na dwie części rozbijając się o most św. Jana. W powodzi tej zginął jeden mieszkaniec zdroju. Ostatnie duże powodzie miały miejsce w Lądku 21-24 VIII 1938 r. oraz -jeszcze groźniejsza - tydzień później. Nie uczyniły one szkód w mieście, ale już w Radochowie zniszczyły kilka domów. Woda przelała się wówczas przez tamę w Stroniu Śl. Największą jednak powodzią w czasach historycznych była powódź 7lipca 1997r.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 2005-03-19
  komentarze: 1
  Rzeka Biała Lądecka w górnym odcinku. Parę kilometrów nad Bielicami.
 • Data: 2005-03-19
  komentarze: 0
  Biała Lądecka poniżej łączenia się Białego i Dużego Spławu.
 • Data: 2012-05-06
  komentarze: 0
  Początek Białej Lądeckiej - jeden z kilku Spławów (nazwa źródeł).
 • Data: 2016-06-23
  komentarze: 0
  Długi Spław wypływający ze zboczy Postawnej, czyli początek Białej ...
 • Data: 2016-06-23
  komentarze: 0
  Długi Spław wypływający ze zboczy Postawnej, czyli początek Białej ...
 • Data: 2016-06-23
  komentarze: 0
  Długi Spław wypływający ze zboczy Postawnej, czyli początek Białej ...

Rzeka Biała Lądecka na innych fotografiach
 • 2013
 • 1920 - 1943
 • 2014
 • 2017