W dniu 8 maja 1945 roku zakłady przeszły pod administrację Armii Czerwonej, a w dniu 1 listopada 1945 roku oddelegowany przez Centralny Zarząd Przemysłu Włókienniczego w Łodzi Tadeusz Patryn przejął od przedstawicieli Armii Czerwonej zakłady konfekcyjne w miejscowości Zagórze (Piława Górna). Od tego czasu przedsiębiorstwo rozpoczęło swą działalność pod nazwą Państwowe Zakłady Konfekcyjne nr 7.
Przedmiotem jego działania było wytwarzanie artykułów odzieżowych - do końca 1945 roku produkowano płaszcze, mundury, kalesony, koszule, chusteczki do nosa, a w 1946 roku do produkcji wprowadzono mundury kolejowe. Od 1 września 1947 roku przy Państwowej Fabryce Konfekcyjnej nr 7 zaczęła funkcjonować Szkoła Przysposobienia Przemysłowego szkoląca techników ruchu/dozoru technicznego.
W roku 1948 nastąpiła zmiana nazwy zakładu na Piławskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego w Piławie Górnej (Zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 10 października 1948 roku ogłoszone w Monitorze Polskim z dnia 30 listopada 1948 roku, Nr A – 80, str. 10). Zgodnie z Zarządzeniem Nr 755 Ministra Przemysłu Lekkiego z dnia 1 stycznia 1951 roku w sprawie dostosowania organizacji przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą Piławskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego w Piławie Górnej do przepisów dekretu z dnia 26 października 1950 roku o przedsiębiorstwach państwowych zwierzchni nadzór nad przedsiębiorstwem sprawował Minister Przemysłu Lekkiego przez Centralny Zarząd Przemysłu Odzieżowego w Łodzi.
W związku z trudnościami w sprzedaży dotychczasowego asortymentu - od roku 1956 – zakłady zaczęły produkcję odzieży dziecięcej i sportowej. W roku 1964 ubiory oraz bielizna dziecięca stanowiły łącznie 90% całości produkcji. Zarządzeniem Nr 34/0/67 Ministra Przemysłu Lekkiego z dnia 20 września 1967 roku w sprawie zmiany nazw przedsiębiorstw państwowych zgrupowanych w Zjednoczeniu Przemysłu Odzieżowego dokonano zmiany nazwy zakładu na: Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Bobo” w Piławie Górnej. Nazwę „Bobo” wymyślił Bolesław Olszewski, wieloletni dyrektor Zakładów Przemysłu Odzieżowego - jednowyrazowa nazwa była wtedy konieczna, aby wejść z wyrobami na rynki Europy Zachodniej. Nazwa - Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Bobo” - w trafny sposób definiowała wówczas, co i dla kogo produkowano w Piławie Górnej.
W latach 70 – tych doszło do przekształcenia się firmy z jednozakładowego przedsiębiorstwa w jednostkę wielozakładową. Z dniem 1 stycznia 1971 roku do Zakładów Przemysłu Odzieżowego została przyłączona Spółdzielnia Pracy Wytwórczości Różnej im. 8 – marca w Niemczy, w roku 1974 Spółdzielnia Pracy Krawieckiej im. 9 – go Maja w Dzierżoniowie, a w roku 1976 – tkalnia w Krosnowicach koło Kłodzka (będąca dotychczas składową Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Piast” w Głuszycy). Stan ten obowiązywał do roku 1990, kiedy to na wniosek Rady Pracowniczej i Dyrekcji Zakładów Przemysłu Odzieżowego „Bobo” w Piławie Górnej Wojewoda Wałbrzyski postanowieniem nr 51/90 z dnia 29 czerwca 1990 roku wszczął postępowanie przygotowawcze w sprawie podziału przedsiębiorstwa.
W wyniku podziału powstały trzy odrębne przedsiębiorstwa państwowe: Zakład Przemysłu Odzieżowego „Bobo” w Piławie Górnej (na bazie Zakładu Odzieżowego w Piławie Górnej, Zakładu Odzieżowego w Niemczy, Zakładu Pracy Nakładczej przy ZPO „Bobo” w Piławie Górnej), Zakład Przemysłu Odzieżowego w Dzierżoniowie, Zakład Przemysłu Odzieżowego w Krosnowicach. Od tego momentu Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Bobo” przestały funkcjonować jako największy monopolista produkcji odzieży dziecięcej. Powołanie samodzielnych przedsiębiorstw miało doprowadzić do wzbogacenia wzornictwa oraz szybszego reagowania na potrzeby rynku poprzez zmianę produkowanych wyrobów.
Z dniem 2 stycznia 1991 roku Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Bobo” w Piławie Górnej stały się spółką akcyjną – pierwsze posiedzenie Rady Nadzorczej Spółki odbyło się dnia 24 stycznia 1991 roku. Ówczesna sytuacja polityczna oraz zwalniająca produkcja zakładu przyczyniła się do szeregu problemów w jednostce, co ostatecznie doprowadziło w roku 1993 do sprzedaży 80% akcji zakładu niemieckiej Grupie Montana. W dniu 7 czerwca 1999 roku nastąpiło ogłoszenie upadłości Zakładów Przemysłu Odzieżowego „Bobo” S.A. w Piławie Górnej.
Za: Szukaj w archiwach