Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

      Zapomniałem hasło/login

Polski Deutsch English

ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Krzysztof Kozłowski: Koszmarnie wyglądają te okaleczone drzewa. Myślałem iż to legnicka specjalność- typowa dla szalonych ludzi by z drzew robić żałosne kikuty.
Krzysztof Kozłowski: Nieco szerszy kadr- być może wart ocalenia.
Krzysztof Kozłowski: Tak jest najbardziej profesjonalnie. Sam wiele razy spędziłem mnóstwo czasu na poszukiwaniu konkretnego źródła materiału znajdującego się w sieci, lakonicznie opisanego. W przypadku takiego rozwiązania gdyby ktoś chciał coś opublikować nie musi szukać po całej bibliotece. Rozumiem jednak doskonale iż przy ilości ,,hurtowej'' skanów opisywanie ich źródła pojedynczo zajmuje sporo czasu.
Krzysztof Kozłowski: Tak podejrzewałem :)
Krzysztof Kozłowski: To się nazywa błyskawiczna odpowiedź :) Dziękuję.
moose: Zakładamy obiekt? Przypisujemy do ulicy?

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

rok
rok
chrzan233
mietok
mietok
Babinicz
StaszekM
StaszekM
t.ziemlicki
StaszekM
StaszekM
StaszekM
StaszekM
Mmaciek
Zulka
Zulka
Mmaciek
Mmaciek
Mmaciek
Mmaciek
jawc

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Theodor Blätterbauer - najwybitniejszy artysta przedwojennej Legnicy
Autor: moose°, Data dodania: 2025-01-02 13:10:36, Aktualizacja: 2025-01-02 13:36:17, Odsłon: 454

Theodor Blätterbauer należy do najważniejszych rysowników krajobrazów i architektury Śląska w drugiej połowie XIX wieku. Skromny i mało rozpieszczony przez sukces, Blätterbauer, urodzony w Bolesławcu, pracował przez 52 lata w wybranej małej ojczyźnie - w Legnicy. Tam stworzył setki rysunków i akwarel przedstawiających widoki śląskich miast i krajobrazów, liczne obrazy olejne oraz prace kaligraficzne dla śląskich stowarzyszeń.

Dzięki swojemu dokumentacyjnemu charakterowi jego widoki są dzisiaj szczególnie cenione. Jako staloryty, litografie i drzeworyty służyły jako ilustracje do ważnych dzieł, takich jak obszerna edycja Aleksandra Dunckera o wiejskich rezydencjach pruskiej arystokracji czy trzytomowa publikacja Franza Schrollera o Śląsku. Ponieważ większość jego dzieł zaginęła po II wojnie światowej, zachowane widoki są obecnie najważniejszymi dowodami pracy Blätterbauera. Dokumentują one nie tylko jego wielki talent rysunkowy, ale także jego niezmordowaną pracowitość, z jaką pomimo wszelkich przeciwności torował sobie drogę do sztuki.

 

Theodor Bernhard Rudolf Blätterbauer urodził się w Wigilię 1823 roku w Bunzlau (Bolesławiec) jako syn kupca Johannesa Norberta Blätterbauera z Vodňan w Czechach oraz Dorothei, z domu Seidel, pochodzącej z Żagania. Jednak Bolesławiec był tylko krótkim epizodem, ponieważ plan ojca, by prowadzić rodzinny sklep kolonialny, nie powiódł się. Syn spędził swoje pierwsze lata z matką u babci w Żaganiu, podczas gdy ojciec starał się o nowe życie zawodowe w Wiedniu i w Libercu.

Na pierwsze pięć lat szkoły młody Blätterbauer trafił do krewnych w Reitwein koło Kostrzyna. Następnie ojciec wysłał go do Pragi, gdzie uczęszczał do prywatnej szkoły rysunku, co stanowiło początek jego artystycznej kariery. W 1835 roku kontynuował naukę prywatnymi lekcjami w Libercu. Przy tradycyjnym nauczaniu nie wykazywał szczególnego zainteresowania ani talentu.

W Libercu rodzina mieszkała przez krótki czas razem, ale potem ich drogi się rozeszły. Ojciec Blätterbauera pozostał i pracował jako księgowy w farbiarni, a matka z synem wrócili na Śląsk, tym razem do krewnych w Gaworzycachj k. Głogowa.

W 1838 roku, po ukończeniu szkoły we Frankfurcie n. Odrą, piętnastoletni Blätterbauer został wysłany do Głogowa, by odbyć naukę zawodu u producenta instrumentów muzycznych Vogela, ale szybko zamienił to na praktykę u introligatora Kreuza. Podczas nauki, która trwała do 1842 roku, Blätterbauer samodzielnie rozwijał umiejętności poprzez kopiowanie obrazów, a jego wzorem był m.in. Ludwig Richter. Również czas służby wojskowej w latach 1843-44 wykorzystał na rozwijanie swoich zainteresowań artystycznych.

W 1845/46 roku, dzięki wsparciu finansowemu ojca, Blätterbauer wyjechał do Monachium, gdzie kontynuował naukę kopiowania i rysowania. Dodatkowo w 1846/47 roku odbył podróż, która zaprowadziła go przez Węgry do Belgradu, a stamtąd w górę Dunaju do Monachium. W 1848/49 roku spełniło się jego marzenie o przyjęciu na prestiżową monachijskąKunstakademie, gdzie studiował sztukę antyczną, a jego nauczycielami byli m.in. Raps, Ferdinand Stademann i Julius Lange. Studia zakończył podróżą w Alpy.

W 1849 roku Blätterbauer osiedlił się w Głogowie jako malarz niezależny. Związał się tam z wdową po właścicielu hotelu Petermannie, która miała dwójkę dzieci, jednak mimo pewnych sukcesów w sztuce malarskiej nie było go stać na ten związek. W związku z tym, po ukończeniu rocznego kursu nauczycielskiego w Berlinie podjął w 1854 roku pracę w Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy. Równocześnie udzielał prywatnych lekcji, nauczał w szkole rzemieślniczej oraz angażował się w kształcenie rzemieślników.

Podczas pobytu w Legnicy Blätterbauer wielokrotnie brał udział w wystawach w Berlinie, Wrocławiu, Dreźnie, Lipsku, Hamburgu i Antwerpii. Jednak jego największą popularność zdobył dzięki ilustracjom książkowym, przy których współpracował z przyjacielem, wydawcą z Głogowa, Carlem Flemmingiem. Jego szkice powstawały na corocznych wyjazdach studyjnych, które prowadziły go przez Śląsk, Włochy, Alpy i nad Ren.

Jego dobra reputacja jako rysownika przynosiła mu czasami całkiem zaszczytne zlecenia. Na przykład w 1875 roku miał namalować paradę odbywającą się na dziedzińcu zamkowym w Legnicy dla cesarza Wilhelma I. W 1883 roku powierzono mu wykonanie akwareli przedstawiających zamki w Legnicy i Wrocławiu z okazji srebrnych godów następcy tronu Fryderyka Wilhelma.

Jego rysunki krajobrazowe i architektoniczne były cenione przede wszystkim za ich romantyczną atmosferę. Artysta umiejętnie wzbogacał swoje precyzyjnie narysowane motywy postaciami w stylu biedermeierowskim oraz efektownym oświetleniem. Dzięki takim idealizującym obrazom Blätterbauer pozostawał wierny duchowi późnego romantyzmu, szczególnie z uwagi na jego zamiłowanie do przedstawiania średniowiecznych budowli. Angażował się wielokrotnie w ochronę zabytków, natomiast rzadko kiedy tematem jego prac była nowoczesna industrializacja.

W Legnicy artysta długo pozostawał nieznany, mimo licznych zamówień portretowych. Dopiero w 1897 roku, w wieku 74 lat, wystawa prac zorganizowana przez nowo założone Legnickie Towarzystwo Sztuki przyniosła mu należne uznanie. W 1898 roku został mianowany profesorem przez pruskiego ministra do spraw kultury, nauki i zdrowia. W 1904 roku zorganizowano kolejną wystawę z okazji inauguracji Towarzystwa Historii i Starożytności w Legnicy. Blätterbauer darował temu stowarzyszeniu 108 akwarel i rysunków, zostając jego członkiem honorowym.

Gdy w 1905 roku artysta doznał udaru mózgu, który spowodował paraliż, Towarzystwo i miasto Legnica zakupiły wiele jego prac. Mimo że po jego śmierci w  dn. 30 czerwca 1906 roku duże zbiory jego dzieł przeszły na mocy testamentu do kolekcji Wrocławskiego Muzeum Sztuki i Starożytności, udało się w ratuszu w Legnicy (później w muzeum) urządzić „Pokój Blätterbauera”, który zawierał także wyposażenie jego pracowni. Do dziś cenne dokumenty dotyczące jego życia znajdują się w Archiwum Państwowym w Legnicy. Rzadkie oryginalne prace można znaleźć między innymi w Muzeum Miedzi w Legnicy, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Kunstforum Ostdeutsche Galerie w Ratyzbonie, w Śląskim Muzeum w Görlitz, w Bibliotece Państwowej w Berlinie – Pruskie Dziedzictwo Kulturowe, w Legnickiej Kolekcji w Wuppertalu oraz w zbiorach prywatnych. Jednak los wielu dzieł pozostaje nieznany.

W październiku 2024 r. Muzeum Miedzi w Legnicy wydało pierwszą polskojęzyczną publikację będącą podsumowaniem kilkuletniego projektu badawczego, skupionego wokół osoby Theodora Blätterbauera. Książka liczy ponad 400 stron i zawiera około 170 ilustracji. Konrad Byś, kierownik Działu Historii Muzeum Miedzi w Legnicy, przybliża biografię i dorobek twórczy Blätterbauera.

(moose - tłumaczenie /z uzupełniającą korektą/ Johanna Brade "Biographie Blätterbauer, Theodor" wpis w dziale "Historische Ostdeutsche Biographien" portalu kulturstiftung.org)


Polska / Województwo dolnośląskie / Legnica / Mieszkańcy Legnicy i znani legniczanie / Theodor Blätterbauer (1823-1906) i jego prace
heck | 2025-01-02 15:15:05
Świetna praca Rafał. Osobiście przeglądałem dość niedawno dzieło Konrada Bysia w formie elektronicznej. Dużą i cenną informacją jest dokładny wykaz prac Blätterbauera wystawianych na zbiorowych wystawach sztuki.