„Po wyburzeniu średniowiecznych fortyfikacji zostały urządzone na dawnych majdanach i pochyłościach ogrody – tarasy różnopoziomowe wzorem francuskim opasujące z dwóch stron zamek. Zapoczątkowano je w XVII wieku. Ozdobą ich są dziś fontanny, roślinność alpejska, kwiaty, krzewy i drzewa, posąg bogini Flory, itd. Tarasy ksiąskie, efektowne w ukształtowaniu, wyzyskano w filmach Hrabina Cosel, Trędowata i innych. (...) Jest ich razem 12 i zajmują obszar ponad 2 hektarów.”(1)
Po wielu przebudowach swój obecny kształt uzyskały w latach 1907- 1938:
1.
Taras Wejściowy - zlokalizowany przy południowej oficynie gospodarczej – stąd rozpoczynało się zwiedzanie tarasów (obecnie na tarasy schodzi się z Dziedzińca Honorowego).
2.
Taras Prochowy - w południowo–zachodnim narożniku tarasu usytuowana jest wieloboczna, kamienna baszta (Baszta Prochowa), która została wzniesiona na fundamentach średniowiecznej wieży. W starszej części zachowały się okienka strzelnicze i gotycki portal. Powierzchnię tarasu zajmują trawniki, kwiaty i krzewy.
3.
Taras Bogini Flory - nazwa pochodzi od posągu bogini Flory, który umieszczony jest w skalnej niszy porośniętej bluszczem. Główną ozdobą tarasu jest bogato rzeźbiona fontanna Trytonów zlokalizowana w centralnej części założenia. Roślinność stanowią głównie fantazyjnie ukształtowane obwódki z bukszpanu.
4.
Taras Środkowy - ozdobiony jest dwoma fontannami figuralnymi, autorstwa rzeźbiarza śląskiego Blichmanna, zlokalizowanymi po jego wschodniej i zachodniej stronie. Taras zachwyca pięknem i bogactwem roślinności skalnej porastającej skarpę. Można podziwiać z niego południową część zamku charakteryzującą się różnorodnością styli architektonicznych.
5.
Taras Wodny - przez wielu uznawany jest za najpiękniejszy z tarasów. Na jego prostokątnej powierzchni rozmieszczonych jest 27 fontann otoczonych kompozycjami z bukszpanu. W dwóch zewnętrznych narożnikach zlokalizowane są niewielkie kamienne baszty.
6.
Taras Różany (Kaskadowy) - tworzą go rozmieszone symetrycznie, interesujące kompozycje z bukszpanu oraz róż. Ciekawie prezentuje się oglądany „z góry” z Tarasu Kasztanowcowego, z którego można w pełni podziwiać ukształtowaną zieleń. W północnej części znajduje się fontanna kaskadowa wbudowana w skałę, którą porasta górska roślinność.
7.
Taras Zachodni - wybudowany na początku wieku XX, w stylu eklektycznym. Największy ze wszystkich tarasów, zlokalizowany jest w zachodniej części zamku. Główną ozdobą tego tarasu są trzy fontanny, środkowa jest największa i jednocześnie najpiękniejsza. Fontanny otoczone są kompozycjami z bukszpanów, uzupełnionymi krzewami, kwiatami i trawą. Taras sąsiaduje z dwiema basztami - Basztą Jerzego oraz Basztą Białą.
8.
Taras Kasztanowcowy - nazwa tarasu pochodzi od rosnących na jego terenie drzew kasztanowcowych. Taras ogrodzony jest kamienną rzeźbioną balustradą, a na środku tarasu znajdują się fragmenty fontanny zwanej Fontanną Donatella.
9.
Taras Północny - przy nim znajdował się dawniej Zwierzyniec. W roku 2009 przeprowadzono renowację Tarasu Północnego, częściowo sfinansowaną ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w trakcie której wiernie zrekonstruowano wygląd tarasu z XIX wieku.
Pozostałe tarasy pełnią funkcje tarasów widokowych, łączników i sezonowych ogródków kawiarnianych:
10.
Taras Orzechowy.
11.
Taras Sali Krzywej (Taras Księcia Bolka).
12.
Taras Podkowiasty.
Źródło: ABC Zamku Książ. 80 wiadomości. Wałbrzyskie Towarzystwo Kultury (1); ; Opis tarasów: Prochowego, Bogini Flory, Środkowego, Wodnego, Kaskadowego, Zachodniego (częściowo) i Kasztanowcowego oraz inne informacje – Anna Adamus: www.wnetrzaikrajobraz.pl/tarasy-zamku-ksiaz.html .