Kamienny most na rzece Białej Lądeckiej z 1565 roku z kamienia łamanego na zaprawie wapiennej. Na balustradzie znajduje się barokowa kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena z 1709 r. Przetrzymał wielka wodę z 1938 r. i 1997 r. Renowacje mostu
. Od kilkunastu lat zamknięty dla ruchu kołowego. Dla Niemców most Jana, dla nas św. Jana (Nepomucena). Dziwne.. Wielu turystów (choć strona lądeckiego CKIR nie pozostaje w tyle) powtarza hipotezę jakoby most budowany był na zaprawie z jajowych białek. Ciekawe skąd oni to wiedzą. Kiedy pytam o źródło - milczenie, albo tak inni mówią...Nie spotkałem się z niemieckim ani polskimi informacjami na ten temat. Zresztą bez badań fizyko - chemicznych to można sobie tak pogadać...Z. Waluś.
Rok 2024, niedziela 15 września, powódź w dorzeczu Białej Lądeckiej. Wody wezbranej rzeki, większe o nawał wód z uszkodzonego zbiornika w Stroniu Śląskim niszczą most zabierając charakterystyczną figurę św. Jana. W poniedziałek 16 września zeszły wody na tyle żeby obnażyć zniszczenia. Woda zerwała kamienną balustradę, przęsła ocalone. Może figura się znajdzie? Może most zostanie odbudowany w swej wiekowej formie?
(uzup. moose)