Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Marian Pirat
5
 
Marian ratownik
5
 
Marian Luzak
3
 
Marian Plażowicz
2
 
Marian z rowerem
5
 
Mewa Marian (rzeźba - wolontariusz WOŚP)
5
 
Marian Kopernikański
3
 
Rodzina Marianów
6
 
 
 
 
  ID: 10825941

Kołobrzeskie Mariany 
Kołobrzeskie Mariany, czyli niewielkich rozmiarów rzeźby mew, od 2019 roku są nie lada atrakcją Kołobrzegu. Powstają one w pracowni kołobrzeskiego rzeźbiarza, Romualda Wiśniewskiego według projektu Dariusza Jakubowskiego. Pan Darek od wielu lat zajmuje się tworzeniem grafik, przedstawiających mewy w różnych, „ludzkich” sytuacjach życiowych (moją ulubioną jest mewa z papilotami i gazetą w ręku). Jego prace w 2014 roku doczekały się wernisażu w kołobrzeskim Regionalnym Centrum Kultury. W końcu nadarzyła ...
Kołobrzeskie Mariany, czyli niewielkich rozmiarów rzeźby mew, od 2019 roku są nie lada atrakcją Kołobrzegu. Powstają one w pracowni kołobrzeskiego rzeźbiarza, Romualda Wiśniewskiego według projektu Dariusza Jakubowskiego. Pan Darek od wielu lat zajmuje się tworzeniem grafik, przedstawiających mewy w różnych, „ludzkich” sytuacjach życiowych (moją ulubioną jest mewa z papilotami i gazetą w ręku). Jego prace w 2014 roku doczekały się wernisażu w kołobrzeskim Regionalnym Centrum Kultury. W końcu nadarzyła się okazja, by wizje pana Darka urzeczywistnić. Miasto Kołobrzeg sfinansowało pierwsze trzy rzeźby za kwotę ok. 30 tys. zł. I tak oto przy kołobrzeskim molo pojawił się Marian z deskorolką, a przy kortach tenisowych, w pobliżu Pomnika Sanitariuszki, stanęła cała rodzina Marianów: Marian z Juniorem i Marian Marlenka.

Rzeźby te zostały ciepło przyjęte przez mieszkańców Kołobrzegu i turystów, którzy chętnie podążają szlakiem Marianów.

Obecnie każdy, kto dysponuje odpowiednią kwotą pieniędzy, może zamówić swojego Mariana. Być może w przyszłości, na wzór wrocławskich krasnali, powstanie miejski szlak turystyczny z odpowiednio przygotowaną mapą i hasłem „Wytrop kołobrzeskie Mariany”.

Marian Pirat
Ja już dziś zapraszam do odnalezienia wszystkich „osobników”. Spacer warto rozpocząć od skrzyżowania ulicy Norwida z kołobrzeską promenadą. Przy hotelu „Poznanianka” odnaleźć można Mariana – Pirata. Stoi on dumnie na beczce rumu i jak na pirata przystało ma przysłonięte jedno oko, w dziobie trzyma fajkę, a na głowie ma charakterystyczną czapkę z trupią czaszką. Marian – Pirat pod skrzydłem skrywa beczkę rumu, a zamiast jednej „nogi” ma protezę przy której spoczywa skrzynia z pirackim skarbem.

Marian Marlenka
Zaledwie kilkanaście metrów od Mariana – Pirata, dostrzec można całą rodzinkę Marianów. Największą popularnością cieszy się tu Marlenka, rasowa kołobrzeska turystka: kapelusz z kwiatkiem, okulary, torebka przez ramię i kubek z kawą. Marlenka zdaje się być nieco naburmuszona w przeciwieństwie do stojących obok Mariana i Juniora. Ci dwaj, nie bacząc na humory towarzyszki, zdają się być zachwyceni zainteresowaniem, które wzbudzają.

Marian Luzak
Kolejnego Mariana odnajdziemy na lewo od kołobrzeskiego molo. To taki Marian – luzak. Zasiada na deskorolce, na głowie ma czapkę z daszkiem ubraną zawadiacko do tyłu, a z szyi zwisa mu ciężki łańcuch z literą „M”.

Marian z rowerem
W poszukiwaniu kolejnego Mariana należy opuścić dzielnicę uzdrowiskową i udać się do portu jachtowego. Przy Basenie 100 – lecia Ligi Morskiej i Rzecznej odsłonięty został Marian z rowerem, stojący na desce. Przyodziany jest w kamizelkę ratunkową, a na głowie ma kask rowerowy. Jest to nawiązanie do, kultowej już, kołobrzeskiej imprezy, a mianowicie do jazdy rowerem po desce na wodzie.

Marian wolontariusz WOŚP
Aby dotrzeć do kolejnego Mariana, należy udać się do centrum miasta. Tam, przy skrzyżowaniu ulicy Mariackiej z Gierczak, stoi Marian – wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Odsłonięty został we wrześniu 2020 roku przez Jurka Owsiaka, który w tym celu specjalnie odwiedził nasze miasto. Kwestujący Marian ma na głowie czapkę Mikołaja, trzyma suzafon, a obok stoi charakterystyczna puszka WOŚP.

Marian Kopernikański
Kolejny z Marianów zlokalizowany jest przy ul. Śliwińskiego, przed budynkiem Liceum Ogólnokształcącego im. Kopernika. Odsłonięty został z okazji 75 rocznicy utworzenia tej szkoły. Jak na Mariana Kopernikańskiego przystało, trzyma on astrolabium, na którym przedstawione zostały znaki zodiaku, a na głowie ma piuskę, oznakę stanu duchownego. Uczniowie liceum twierdzą, iż pogłaskanie Mariana przed sprawdzianem, gwarantuje ocenę celującą. Oby tylko traktowali tę historię z przymrużeniem oka.

Marian plażowicz
Każdy, kto chce poczuć prawdziwy chillout w Kołobrzegu, powinien napić się z Marianem. Na wysokości hotelu Marine (ul. Sułkowskiego), przy zejściu na plażę, wyleguje się Marian – plażowicz. Jego atrybuty to leżak plażowy i drink z palemką. Drink, oczywiście bezalkoholowy, gdyż każdy kołobrzeski Marian wie, iż nie należy fruwać po alkoholu. Marian posiada stosowne nakrycie głowy, spod którego zerka na mijających go przechodniów.

Figurka Mariana – plażowicza ufundowana została przez firmę Domar, która w styczniu 2023 roku ukończyła remont ostatniego odcinka kołobrzeskiej promenady. Dzięki wykonanym pracom, Kołobrzeg może poszczycić się najdłuższą promenadą nadmorską w Polsce, liczącą 4 km długości.

Marian kapitan
Aby odnaleźć kolejnego Mariana, zachęcam do przejażdżki rowerowej trasą R10. Swoją podróż warto rozpocząć w pobliżu hotelu Arka, pokonując przepiękny Ekopark Wschodni, by następnie ulicą Brzeską dotrzeć do celu (odległość od Arki do Mariana to ok.4,5 km).

Marian – kapitan stoi dumnie w dzielnicy Kołobrzegu – Podczele, przed osiedlem „Koło Brzegu” przy ul. Lwowskiej. A właściwie nie stoi, lecz zasiada na kotwicy. Na głowie ma czapkę kapitańską z napisem „SY NICKEL”, czym dumnie przypomina o inwestorze budującym osiedle. Na szyi ma zawieszoną lornetkę, i jak na kapitana przystało, w dziobie trzyma fajkę. Radosnym pozdrowieniem „ahoj przygodo” wita wszystkich przechodniów.

Marian ratownik
Prawdziwą gratką dla poszukiwaczy Marianów, jest Marian – ratownik. Od Mariana Kopernikańskiego dzielą go ok. 2 kilometry. Odsłonięty został 1 sierpnia 2022 roku przy zejściu na plażę zachodnią. Czuwa on nad bezpieczeństwem kąpiących się w morzu turystów i mieszkańców miasta. Zerkając przez lornetkę, obserwuje brzeg morski. Pod skrzydłem trzyma pływak, dzięki czemu przywodzi na myśl słynny „Słoneczny patrol”. Marian – ratownik na głowie ma czapeczkę przypominając wszystkim, jak ważne jest, by chronić głowę przed żarem lejącym się z nieba.

Za

----------
Kołobrzeskie Mariany - rzeźby mew odlewane z brązu, które wykonuje Romuald Wiśniewski, Mariany zaprojektował grafik Dariusz Jakubowski. Nowa atrakcja w sytuacjach i scenach charakterystycznych dla kołobrzeskiego kurortu.[tekst: Zed-Administrator]
Pan Dariusz Jakubowski od wielu lat zajmuje się tworzeniem grafik przedstawiających mewy w różnych, „ludzkich” sytuacjach życiowych. Miasto Kołobrzeg sfinansowało pierwsze trzy rzeźby za kwotę ok. 30 tys. zł. Przy kołobrzeskim molo pojawił się Marian z deskorolką, a przy kortach tenisowych stanęła cała rodzina Marianów: Marian z Juniorem i Marian Marlenką.[ws]
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 2022-01-31
  komentarze: 0
  Kołobrzeskie Mariany.
 • Data: 2022-01-31
  komentarze: 0
  Kołobrzeskie Mariany.
 • Data: 2022-10-05
  komentarze: 0
  Kołobrzeskie Mariany - Ratownik umieszczony na platformie widokowej ...
 • Data: 2023-01-03
  komentarze: 3
  Kołobrzeskie Mariany - Marian z rowerem umieszczony w porcie jachtowym. ...
 • Data: 2023-09-14
  komentarze: 0
  Marian z rowerem en face.
 • Data: 2024-02-15
  komentarze: 0
  Kołobrzeskie Mariany, czyli niewielkich rozmiarów rzeźby mew, ...