Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 10721337

Kościół Trójcy Świętej

Kirche 
Kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy w Leszczu wybudowano na początku XV wieku. Mała, jednonawowa świątynia to typowy wiejski kościółek ze skromnym wystrojem wnętrza. Jednym z zachowanych do dziś elementów wyposażenia kościoła jest loża kolatorska, w której zasiadali właściciele Leszcza, co podkreślało ich znaczenie w lokalnej społeczności. „Z takich ciekawostek też możemy zobaczyć dwa herby w oknach, bo kościół w Leszczu przez pewien czas była własnością rodu Bażyńskich – najpierw Piotra Bażyńskiego, ...
Kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy w Leszczu wybudowano na początku XV wieku. Mała, jednonawowa świątynia to typowy wiejski kościółek ze skromnym wystrojem wnętrza. Jednym z zachowanych do dziś elementów wyposażenia kościoła jest loża kolatorska, w której zasiadali właściciele Leszcza, co podkreślało ich znaczenie w lokalnej społeczności. „Z takich ciekawostek też możemy zobaczyć dwa herby w oknach, bo kościół w Leszczu przez pewien czas była własnością rodu Bażyńskich – najpierw Piotra Bażyńskiego, ojca nam znanego Jana Bażyńskiego” - mówi przewodnik Leonard Rośkiewicz.
Piotr Bażyński był związany z Zakonem Krzyżackim, uczestniczył w wielu wyprawach zakonu, w jego herbie znajdują się wiewiórki, natomiast w herbie Jana Bażyńskiego głównym elementem jest postać Maura, co ma związek z jego wyprawami do Portugalii i potyczkach z niewiernymi.
Remont i prace przeprowadzone w kościele w Leszczu pozwoliły odsłonić wiele faktów z historii tego miejsca. Między innymi szczątki Piotra Bażyńskiego, którego syn Jan był założycielem Związku Pruskiego, pierwszym gubernatorem Prus.
A jeśli wierzyć legendzie, właśnie tu – w małym kościółku w Leszczu - Władysław Jagiełło modlił się przed zwycięską bitwą pod Grunwaldem. Za:
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1930-1939
    komentarze: 0
    Z cyklu "Pobojowisko pod Grunwaldem" - koścół w Leszczle. Info ...