Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 10709499

Kapliczka

KapelleBudowa
z początku XX wieku
 
Przy ulicy Papieża Jana Pawła II, niedaleko miejscowego kościoła, znajduje się wybudowana na planie prostokąta kapliczka, typu „domkowego”. Fasada frontowa zwieńczona jest trójkątna ścianą szczytową, w której na jej środku znajduje się coś w rodzaju wieżyczki na sygnaturkę. Można ostrożnie stwierdzić, że przypomina greckie dzwonnice z filmów, szczególnie wojennych ( „Ucieczka na Atenę” ). W wieżyczce znajduje się niewielki dzwon, a po obu stronach ściany szczytowej widoczne są sterczyny przykryte ...
Przy ulicy Papieża Jana Pawła II, niedaleko miejscowego kościoła, znajduje się wybudowana na planie prostokąta kapliczka, typu „domkowego”. Fasada frontowa zwieńczona jest trójkątna ścianą szczytową, w której na jej środku znajduje się coś w rodzaju wieżyczki na sygnaturkę. Można ostrożnie stwierdzić, że przypomina greckie dzwonnice z filmów, szczególnie wojennych ( „Ucieczka na Atenę” ). W wieżyczce znajduje się niewielki dzwon, a po obu stronach ściany szczytowej widoczne są sterczyny przykryte dwupołaciowym: ” daszkiem”, przykrytym dachówkami karpiówkami, podobnie jak wieżyczka na sygnaturkę.
Kapliczka jest otynkowana, po jednym otworze okiennym na obu elewacjach bocznych. Przekryta jest dachem dwupołaciowym, pokrytym dachówką karpiówką, koloru czerwonego. Wewnątrz znajduje się prosty, drewniany ołtarzyk, z figurami: Chrystusa Zmartwychwstałego, Najświętszego Serca Pana Jezusa, Matki Boskiej, św. Jana Nepomucena i św. Józefa. Ciekawostką może być to, iż fundatorem kapliczki był....Żyd, Paweł Hoja.
Za portalem polskaniezwykla.pl
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1900-1902
    komentarze: 1
    Nędza - zajazd, dworzec, kapliczka.