MENU
Myczkowce, ruiny zabytkowego spichlerza.

Dodał: atom° - Data: 2023-09-23 20:00:42 - Odsłon: 109
12 września 2023

Data: 2023:09:12 15:05:04   ISO: 400   Ogniskowa: 35 mm   Aparat: NIKON CORPORATION NIKON D3300   Przysłona: f/8   Ekspozycja: 10/2500 s  


Zabytkowy spichlerz w Myczkowcach
Kamienny spichlerz w Myczkowcach zbudowano najprawdopodobniej w pierwszej połowie XVIII wieku. Był jedynym obiektem ocalałym po spaleniu przez UPA dworu i obiektów gospodarczych w tym gorzelni. W 1997 roku chylącą się już ku upadkowi budowlę zniszczono, a przyczynił się do tego miejscowy proboszcz, który zrobił sobie z niej kopalnię budulca na kościelne ogrodzenie. Pozostałości po spichlerzu znajdują się przy stadionie w pobliżu zapory. To wielkie piwnice – kilkudziesięciometrowej długości hala z łukowym sklepieniem. Obecnie ruiny spichlerza porastają małe drzewka i krzaki.
Historycy przypominają że pozostałości spichlerza są ważne w dziejach związanych z II wojną światową. Po spaleniu Myczkowiec piwnice były schronieniem dla mieszkańców, którzy przetrwali w nich zimę.

Plan na odrestaurowanie tego miejsca
Już od dłuższego czasu, zarówno mieszkańcy, jak i miłośnicy tych terenów apelowali o lepszą opiekę nad pozostałościami po zabytkowym miejscu. Adam Piątkowski, wójt gminy Solina, informował, że samorząd kilka lat temu podjął prace zabezpieczającą ruinę, a teraz podejmuje się działań prowadzących do przebudowania, rozbudowania i nadbudowania obiektu. Została już sporządzona dokumentacja techniczna, a projekt czeka na ostatnie zatwierdzenia. Według prognoz, inwestycja miałaby rozpocząć się jeszcze w tym roku. Warto również podkreślić, że honorowy patronat nad pracami przejęła Podkarpacka Fundacja Ochrony Zabytków „Opoka”.
W piwnicach spichlerza w Myczkowcach powstać ma lokal gastronomiczny, z kolei w nadbudowanym drewnianym obiekcie znajdzie się miejsce na muzeum prezentujące miniatury nieistniejących już zabytków południowo-wschodniej Polski.

Za:

atom°

Poprzednie: Cmentarz przykościelny Strona Główna Następne: Bar Hong Ha