Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 10594196

Ruiny spichlerza dworskiegoStatus
Istnieje częściowo
 
Zabytkowy spichlerz w Myczkowcach
Kamienny spichlerz w Myczkowcach zbudowano najprawdopodobniej w pierwszej połowie XVIII wieku. Był jedynym obiektem ocalałym po spaleniu przez UPA dworu i obiektów gospodarczych w tym gorzelni. W 1997 roku chylącą się już ku upadkowi budowlę zniszczono, a przyczynił się do tego miejscowy proboszcz, który zrobił sobie z niej kopalnię budulca na kościelne ogrodzenie. Pozostałości po spichlerzu znajdują się przy stadionie w pobliżu zapory. To wielkie piwnice – kilkudziesięciometrowej ...
Zabytkowy spichlerz w Myczkowcach
Kamienny spichlerz w Myczkowcach zbudowano najprawdopodobniej w pierwszej połowie XVIII wieku. Był jedynym obiektem ocalałym po spaleniu przez UPA dworu i obiektów gospodarczych w tym gorzelni. W 1997 roku chylącą się już ku upadkowi budowlę zniszczono, a przyczynił się do tego miejscowy proboszcz, który zrobił sobie z niej kopalnię budulca na kościelne ogrodzenie. Pozostałości po spichlerzu znajdują się przy stadionie w pobliżu zapory. To wielkie piwnice – kilkudziesięciometrowej długości hala z łukowym sklepieniem. Obecnie ruiny spichlerza porastają małe drzewka i krzaki.
Historycy przypominają że pozostałości spichlerza są ważne w dziejach związanych z II wojną światową. Po spaleniu Myczkowiec piwnice były schronieniem dla mieszkańców, którzy przetrwali w nich zimę.

Plan na odrestaurowanie tego miejsca
Już od dłuższego czasu, zarówno mieszkańcy, jak i miłośnicy tych terenów apelowali o lepszą opiekę nad pozostałościami po zabytkowym miejscu. Adam Piątkowski, wójt gminy Solina, informował, że samorząd kilka lat temu podjął prace zabezpieczającą ruinę, a teraz podejmuje się działań prowadzących do przebudowania, rozbudowania i nadbudowania obiektu. Została już sporządzona dokumentacja techniczna, a projekt czeka na ostatnie zatwierdzenia. Według prognoz, inwestycja miałaby rozpocząć się jeszcze w tym roku. Warto również podkreślić, że honorowy patronat nad pracami przejęła Podkarpacka Fundacja Ochrony Zabytków „Opoka”.
W piwnicach spichlerza w Myczkowcach powstać ma lokal gastronomiczny, z kolei w nadbudowanym drewnianym obiekcie znajdzie się miejsce na muzeum prezentujące miniatury nieistniejących już zabytków południowo-wschodniej Polski.

Za:
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 2023-09-12
    komentarze: 0
    Myczkowce, ruiny zabytkowego spichlerza.