Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 10587891

Chata z Golanki 
Dom o konstrukcji zrębowej, szerokofrontowy, asymetryczny, z dośrodkowym systemem grzewczym. To typ chałupy z tzw. izbetką, który upowszechnił się na Kurpiach w I poł. XIX wieku. Wejście znajduje się od strony podwórza i prowadzi do sieni z klepiskiem, w której znajdują się różnego rodzaju sprzęty użytku domowego: żarna, balia z tarą do prania, koryto do oprawiania świń oraz wirówka do miodu. Po prawej stronie drzwi prowadzące do dużej izby. Duży piec do wypieku chleba po lewej stronie tworzy po ...
Dom o konstrukcji zrębowej, szerokofrontowy, asymetryczny, z dośrodkowym systemem grzewczym. To typ chałupy z tzw. izbetką, który upowszechnił się na Kurpiach w I poł. XIX wieku. Wejście znajduje się od strony podwórza i prowadzi do sieni z klepiskiem, w której znajdują się różnego rodzaju sprzęty użytku domowego: żarna, balia z tarą do prania, koryto do oprawiania świń oraz wirówka do miodu. Po prawej stronie drzwi prowadzące do dużej izby. Duży piec do wypieku chleba po lewej stronie tworzy po przekątnej ze świętym kątem tzw. układ diagonalny. Na okapie kuchni ustawione jest pieczywo obrzędowe – byśki i nowe latka, wypiekane w okresie od Nowego Roku do Święta Trzech Króli. Chlebowe jelonki, baranki i kózki miały chronić posiadaną trzodę oraz przynosić pomyślność w hodowli. Święty kąt składał się ze stołu pokrytego haftowanym obrusem, krzyża zwanego pasyją, zdobiących go pionowych bukietów z bibuły oraz obrazów świętych nadwieszanych nad stołem. Ściany izby zdobione kurpiowskimi wycinankami lelujami, gwiazdami i ptakami. W izbie kurpiowskiej meblami najczęściej spotykanymi były: malowana skrzynia, krzesła i taborety z wyplatanym siedziskiem ze słomy, łyżnik, wąskie łóżko oraz ława z ruchomymi plecami. Blisko łóżka umocowane jest osobliwe urządzenie – chodzik dla dziecka.
Kolejne pomieszczenie to alkierz, w którym znajduje się ekspozycja urządzeń związanych z tkactwem. Duże krosna będące podstawą wyposażenia każdego kurpiowskiego domu, stawiane były zwykle przy oknie. W alkierzu obejrzeć można krosna, kadłubki, kijanki do klepani lnu, talki, wijaki, motowidła itp. Obok wyjścia do kolejnego pomieszczenia znajduje się mebel zwany ślabanem. Jest to ława do spania z wysuwaną z boku szufladą służącą do poszerzenia legowiska.
Trzecie pomieszczenie to kuchnia zwana także izbetką. Znajduje się w niej piec grzewczy jak i chlebowy, oraz wszelkie potrzebne meble i sprzęty. W tym miejscu, a nie w dużej izbie skupiało się przez cały rok życie rodzinne. Izbetka służyła także najstarszym członkom rodziny, którzy mogli w niej dożyć spokojnej starości. Za .
[Parsley]
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 2023-09-11
  komentarze: 0
  Chata z Golanki w skansenie Zagroda Kurpiowska w Kadzidle.
 • Data: 2023-09-11
  komentarze: 0
  Chata z Golanki w skansenie Zagroda Kurpiowska w Kadzidle.
 • Data: 2023-09-11
  komentarze: 0
  Chata z Golanki w skansenie Zagroda Kurpiowska w Kadzidle.
 • Data: 2023-09-11
  komentarze: 0
  Chata z Golanki w skansenie Zagroda Kurpiowska w Kadzidle.
 • Data: 2023-09-11
  komentarze: 0
  Studnia z żurawiem i chata z Golanki w skansenie Zagroda Kurpiowska ...
 • Data: 2023-09-11
  komentarze: 0
  Okno chaty z Golanki w skansenie Zagroda Kurpiowska w Kadzidle.