Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

      Zapomniałem hasło/login

Polski Deutsch

ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 10320093

Kościół św. Marii Magdaleny



Budowa
XVIII w.
 
Był najstarszym znanym kościołem parafialnym tzw. starego Opoczna, nie zachowały się jednak żadne informacje mówiące o wyglądzie tegoż kościoła. Obecny kościół św. Marii Magdaleny powstał w XVIII w. W okresie późniejszym był kilkakrotnie przebudowywany. Kościół jest obiektem drewnianym wykonanym z modrzewia i sosny o wymiarach 18 metrów długości i 9 m szerokości. Posiada konstrukcję zrębową i płaskie stropy. Nakryty jest dwuspadowym dachem z blachy, ozdobionym wieżyczką. Kościół składa się z prostokątnej ...
Był najstarszym znanym kościołem parafialnym tzw. starego Opoczna, nie zachowały się jednak żadne informacje mówiące o wyglądzie tegoż kościoła. Obecny kościół św. Marii Magdaleny powstał w XVIII w. W okresie późniejszym był kilkakrotnie przebudowywany. Kościół jest obiektem drewnianym wykonanym z modrzewia i sosny o wymiarach 18 metrów długości i 9 m szerokości. Posiada konstrukcję zrębową i płaskie stropy. Nakryty jest dwuspadowym dachem z blachy, ozdobionym wieżyczką. Kościół składa się z prostokątnej nawy, która przechodzi w zaokrąglone prezbiterium oraz z kruchty.

Kościół niegdyś był kryty gontem. Na przełomie XIX/XX w. Zyskał dach z blachy cynkowej. U schyłku XIX w. Powstało istniejące do dzisiaj sklepienie prezbiterium wykonane z desek gładzonych na których centrycznie, w regularnym kole namalowano fragment nieba. W narożach znajdują się cztery rzymskie krzyże otoczone wieńcami laurowymi.

Kościół św. Marii Magdaleny pełnił funkcje kościoła parafialnego do np.1780 r. Później parafia została zlikwidowana i kościół począł pełnić wyłącznie funkcje kaplicy cmentarnej. Kościółek św. Marii Magdaleny w początkach XIX w. Zamieniony został na magazyn zbożowy. W czasie odwrotu wojsk napoleońskich w 1812 r. pełnił funkcje lazaretu.

Przed 1913 r. kościół został odrestaurowany i ponownie spełniał swoje funkcje sakralne. W 1933 r. ze względu na wartość artystyczną i kulturalną zyskał rangę zabytku. Podobno niegdyś na wewnętrznych ścianach kościoła umieszczano tabliczki- portrety trumienne, które zaginęły podczas remontu kościoła w pocz. XX w.

W okresie 20-lecia międzywojennego kościółek św. Marii Magdaleny był dwukrotnie remontowany- w 1919 r. i w 1926 r. a po wojnie restaurowano go w 1965 r. Cmentarz wokół kościoła istniał od zarania parafii. Z chwilą przeniesienia probostwa do nowego kościoła p.w. św. Bartłomieja w XIV w. Zaniechano tam pochówków. Wróciły tam dopiero w pocz. XIX w.

Obecnie kościół św. Marii Magdaleny jest kaplicą cmentarną. Wokół niego znajduje się wiele ciekawych nagrobków pochodzących z XIX i XX w. Poświęconych powstańcom styczniowym, podopoczyńskiemu ziemiaństwu, żołnierzom II wojny św. opoczyńskiej inteligencji okresu międzywojennego.
Informacje ze strony opoczno.pl
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 2022-08-24
    komentarze: 0
    Drewniany kościół św. Marii Magdaleny na opoczyńskim cmentarzu
  • Data: 2022-08-24
    komentarze: 0
    Kościół cmentarny
  • Data: 2022-08-24
    komentarze: 0
    Kościół widziany od północy
  • Data: 2022-08-24
    komentarze: 0
    Fragment cmentarza i kościół