Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Folwark Lesica (dawny PGR Rędzin), ul. Wędkarzy, Wrocław
Danuta B.: W okolicy folwarku w Lesicy nie było ani jednego budynku z naczółkowym dachem. A taki dach widać w tle.
ul. 1 Maja, Kowary
chrzan233: W takim razie poddaję pod głosowanie.
Hurtownia artykułów metalowych W. Fantiniego, ul. Długa, Wrocław
Hellrid: Zdecydowanie lepsze :)
Gospodarstwo nr 82, ul. Wędkarzy, Wrocław
Danuta B.: Dżdżownice to raczej tu . Po rozbiórce tego domu mieszkalnego pojawiło się coś w rodzaju namiotu, nawet sądziłam, ze tam pieczarkarnia.
Krzyże pokutne - Wiry, Wiry
Tony: Temat już był, generalnie zgadzam się w 100% z komentarzem wyżej. Kamiennych krzyży jest bardzo dużo, a zaledwie część z nich była krzyżami "pokutnymi" (pojednania), dzisiaj nie ustalimy które taką funkcję pełniły. Zwyczajowo się przyjęło że wszystkie stare, ręcznie obrobione krzyże wrzucało się do jednego worka. Teraz mamy tego efekty. Akurat na zdjęciu widzimy krzyż szczytowy, pełniący prawdopodobnie ...
ul. Podwale Grodzkie, Gdańsk
Alistair: :))

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Danuta B.
Alistair
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
morgot
Parsley
Parsley
mietok
Danuta B.
Parsley
Parsley
Popski
Mmaciek
Alistair
Alistair
kitapczy

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Rakiety von Brauna
Autor: maras°, Data dodania: 2022-11-08 11:45:14, Aktualizacja: 2022-11-08 12:18:55, Odsłon: 942

Wernher von Braun (1912-1977) urodził się w Wirsitz (dziś Wyrzysk, 35 km od Piły).

Wernher von Braun (1912-1977) urodził się w Wirsitz (dziś Wyrzysk, 35 km od Piły). Już jako dziecko Wernher von Braun zafascynowany był rakietami. Mając 17 lat dokonywał pierwszych prób, nocami obserwował księżyc. W kwietniu 1932 r., a więc jeszcze przed dojściem do władzy Hitlera, założonym przez von Brauna "Stowarzyszeniem na Rzecz Lotów Kosmicznych" interesuje się niemiecka armia. Chodzi o obejście postanowień traktatu wersalskiego. Po przegranej pierwszej wojnie światowej Niemcom nie wolno bowiem było mieć lotnictwa wojskowego ani amunicji artyleryjskiej. Na temat rakiet, a więc samosterujących pocisków, w traktacie nie ma ani słowa. Po studiach na Uniwersytecie Berlińskim zdobył tytuł doktora, a mając 25 lat, została dyrektorem w ośrodku rakietowym w Peenemünde na wyspie Uznam. Był to pionierski ośrodek, gdzie prowadzono badania nad rakietami dla celów wojskowych. Tam von Braun została głównym projektantem pocisku balistycznego V2 (od niemieckiego Vergeltungswaffe-2 – Broń odwetowa 2). Rakieta ta była pierwszym w historii udanym rakietowym pociskiem balistyczny. Konstrukcja ta 3 października 1942 r. po raz pierwszy w historii ludzkości przekroczyła linię Kármána (wysokość 100 km), wchodząc w przestrzeń kosmiczną.

 

 

Należy pamiętać, że von Braun był członkiem NSDAP, oficerem SS i pomysłodawcą wykorzystania do produkcji rakiet więźniów obozów koncentracyjnych, z których ok. 25 000 zginęło. Mimo to po kapitulacji Niemiec nie został ukarany. Amerykanie, spodziewając się konfrontacji z ZSRR, wykorzystali talent naukowca przy projektowaniu pocisków balistycznych. 2 maja 1945 wraz z innymi naukowcami z jego zespołu oddaje się w ręce Amerykanów. – Mój kraj przegrał dwie wojny światowe. Tym razem chcę być po stronie zwycięzców – wyjaśnia Braun zdziwionym Amerykanom, którzy szybko orientują się jak cenny jest jego talent. Już wkrótce amerykańskie służby specjalne przewożą Wernhera von Brauna i jego 100-osobowy zespół do USA. Von Braun pracował najpierw pod nadzorem, ale potem został pierwszym dyrektorem Centrum Lotów Kosmicznych NASA.

 

 

To rakiety jego projektu wyniosły na orbitę pierwszego amerykańskiego sztucznego satelitę, a zwłaszcza pozwoliły wylądować Amerykanom na księżycu. W 1970 roku, w rok po lądowaniu na Księżycu, von Braun zostaje dyrektorem działu planowania NASA. Po wygranym wyścigu na Księżyc entuzjazm władz i społeczeństwa słabnie. Coraz trudniej o fundusze. Wojna w Wietnamie pochłania ogromne środki. Rozczarowany tym von Braun opuszczona NASA i w 1972 roku zostaje członkiem zarządu prywatnego koncernu lotniczego i kosmicznego. Zmarł w 1977 r. po nieudanej operacji w Alexandrii w stanie Virginia. W historii zapisał się jako jeden z największych konstruktorów wszech czasów, ale jednocześnie jako jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii nauki.

 

 

 


/ / /
/ / / / 29 / /
Jarosinski marek jacek | 2022-11-19 17:56:57
co zrobila by Ameryka gdyby poddal by sie adolf