Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 10036679

Zespół Opieki Zdrowotnej / Dom Pomocy Społecznej

Koszary im. gen. Tadeusza Rozwadowskiego 10 Pułk Strzelców 
Zespół budynków przy ulicy Piłsudskiego w Łańcucie użytkowany obecnie przez Dom Pomocy Społecznej, żłobek miejski oraz hurtownie to teren byłych koszar wojskowych, w których od XIX wieku do 1989 r. stacjonowały jednostki wojskowe. Obecne budynki to efekt rozbudowy koszar w latach 1890-1896. Po opuszczeniu koszar przez wojska zaborcze kompleks stał się garnizonem 10 Pułku Strzelców Konnych, który stacjonował tutaj w latach 1921 -1939. Koszary nosiły wówczas imię gen. Tadeusza Rozwadowskiego. 10 Pułk ...
Zespół budynków przy ulicy Piłsudskiego w Łańcucie użytkowany obecnie przez Dom Pomocy Społecznej, żłobek miejski oraz hurtownie to teren byłych koszar wojskowych, w których od XIX wieku do 1989 r. stacjonowały jednostki wojskowe. Obecne budynki to efekt rozbudowy koszar w latach 1890-1896. Po opuszczeniu koszar przez wojska zaborcze kompleks stał się garnizonem 10 Pułku Strzelców Konnych, który stacjonował tutaj w latach 1921 -1939. Koszary nosiły wówczas imię gen. Tadeusza Rozwadowskiego. 10 Pułk Strzelców powołany został rozkazem 22.09.1921 r. z przekształcenia 1 szwadronu zgrupowania kawalerii, który został sformowany w miejscowości La Mandria di Chivasso, niedaleko Turynu we Włoszech. Następnie został wysłany do Polski, gdzie osiągnął pierwszą polską stację kolejową 29 kwietnia 1919 r. w Lesznie. Dla upamiętnienia tej daty corocznie obchodzono w tym dniu święto pułkowe.

W czasie wojny polsko-bolszewickiej walczył pod Radzyminem, kończąc swoje działania bojowe pod Słuckiem. Po zakończeniu działań wojennych został przekształcony w 10 Pułk Strzelców Konnych, a na miasto garnizonowe wyznaczono Łańcut. 10 Pułk Strzelców Konnych, jako jedna z pierwszych polskich jednostek został zmotoryzowany w 1937 r. Pułk wchodził w skład 10 Brygady Kawalerii, a następnie 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem generała Stanisława Maczka. W trakcie kampanii wrześniowej 10 PSK brał udział w walkach od Krakowa do Lwowa. W dniu 9 września 1939 r. stoczył bitwę w obronie Łańcuta. Po kampanii wrześniowej szlak bojowy pułku prowadził poprzez Francję, Wielką Brytanię, ponownie Francję, Belgię, Holandię i zakończył się 5 maja 1945 w Niemczech w Wilhelmshaven. 10 Pułk Strzelców Konnych jest jedną z nielicznych polskich jednostek, która nie została rozbita oraz zachowała swoją ciągłość i tradycję do końca II wojny światowej. W trakcie II wojny światowej na terenie łańcuckich koszar stacjonowały jednostki Wermachtu. Po zakończeniu II wojny światowej do 1989 r. na terenie koszar stacjonowały pododdziały wojskowe 9 Drezdeńskiej Dywizji Piechoty. W dniu 1 października 1989 r. teren koszar został przekazany Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Łańcucie. Za:
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1939
    komentarze: 0
    Zniszczone koszary w Łańcucie.